Σε Αθήνα, Κύπρο και Ιταλία οι Δρομείς Σύρου

Στον Μαραθώνιο της Λεμεσού Συριανοί αθλητές

Αθλητές από την Κένυα ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στον 11ο Μαραθώνιο Λεμεσού, που πραγματοποιήθηκε πριν από μερικά εικοσιτετράωρα στην Κύπρο. Ο Kiprop Kiyeng και η Jepkurui Biwott ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, αφού ταυτόχρονα σημείωσαν και νέα ρεκόρ αγώνων. Στην Μαραθώνια αλλά ημιμαραθώνια απόσταση έλαβαν περισσότεροι από 5000 αθλητές, από 61 χώρες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως για την μεγάλη αυτή γιορτή του κλασσικού αθλητισμού, περισσότεροι από 2000 αθλητές εκτός Κύπρου βρέθηκαν στην Μεγαλόνησο για να τρέξουν και να συμμετάσχουν στην εκδήλωση. Κενυάτες αθλητές κέρδισαν τόσο το Μαραθώνιο όσο και τον Ημιμαραθώνιο, στους άντρες και στις γυναίκες. Στον Ημιμαραθώνιο σημειώθηκαν και δύο νέα ρεκόρ διαδρομής, με τους νικητές να παίρνουν έξτρα μπόνους 2.000 ευρώ για αυτή τους την επιτυχία.

Η Σύρος δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτήν την μεγάλη γιορτή, αφού έχει δυναμικό παρών σε αγώνες μεγάλων αποστάσεων. Στην Μαραθώνια απόσταση έλαβε μέρος ο γνωστός σε όλους Συριανός αθλητής Αγησίλαος Μακριδάκης ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 3:44.20. Επίσης στον αγώνα έλαβαν μέρος ο Ισίδωρος Βουτσίνος (4:34.43) και η Μαρία Μπσκετζή (5:10.16).

Παρουσία επίσης από πλευράς Σύρου είχαμε και στην απόσταση του ημιμαραθωνίου με τον Δημήτρη Κούβαρη να ολοκληρώνει την προσπάθειά του σε 2:37.05 και ο Βασίλης Παναρίτης έκανε 2:39.07.

Τέλος, στα πέντε (5) χιλιόμετρα έτρεξε η Αναστασία Κασσανή κι έκανε χρόνο 1:02.52.

Παρουσία των Δρομέων Σύρου και στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Περισσότεροι από 20.000 αθλητές συμμετείχαν στον 6ο ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τον Δήμο Αθήνας και την Περιφέρεια Αττικής. Άνθρωποι κάθε ηλικίας από όλη την Ελλάδα, αλλά κι από το Εξωτερικό πέρασαν την γραμμή του τερματισμού του Άγνωστου Στρατιώτη. Στο αγωνιστικό σκέλος του ημιμαραθωνίου, μεγάλη μάχη έγινε στα τελευταία μέτρα, με τους Γιάννη Ζερβάκη και Κώστα Γκελαούζο να φτάνουν μαζί στον τερματισμό. Τελικά ο Ζερβάκης με ένα δυνατό φίνις πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με 1.09.03 με τον περσινό νικητή να ακολουθεί σε 1.09.04. Στις γυναίκες, όπως και πέρυσι έτσι και φέτος νικήτρια ήταν η Ράνια Ρεμπούλη με  1.19.44.

Από εκεί και πέρα 12 Συριανοί δρομείς συμμετείχαν στην ημιμαραθώνια απόσταση και μάλιστα είχαν πάρα πολύ καλούς χρόνους.

Τέλος, συμμετοχές από πλευράς δρομέων Σύρου είχαμε και στην απόσταση των 5 χιλιομέτρων με τον Λούη Γαδ να τερματίζει σε 25:16.

Στο Positano bach trail ο Κωνσταντίνος Χατζηδάκης

Η σημαία των δρομέων Σύρου πέρασε από το Σαββατοκύριακο και στην γειτονική Ιταλία, όπου ο Κωνσταντίνος Χατζηδάκης έτρεξε σε μία αρκετά απαιτητική διαδρομή με υψομετρική διαφορά 0+1340. Οι δρομείς έτρεξαν πάνω σε άμμο, ανέβηκαν σκαλιά, έκαναν αναρρίχηση και τελικά τερμάτισαν με τον κόσμο να τους επευφημεί για την μεγάλη τους προσπάθεια.

"Μόνιμα" πρώτος ο Καλλιάς

Ο Χρήστος Καλλίας το είπε και το έκανε... Κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τα πέντε (5) χιλιόμετρα των αντρών στο πλαίσιο των αγώνων του ημιμαραθωνίου της Αθήνας και μάλιστα με νέο ρεκόρ διαδρομής. Ο Καλλιάς σημείωσε 15.30 και τερμάτισε σαράντα δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο νικητή επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική του κατάσταση.

Ο Γιώργος Μίνο κέρδισε άνετα τα 3 χιλιόμετρα με 9.06 περίπου 30 μέτρα μπροστά από τον δεύτερο νικητή και ζήτησε να αγωνιστεί αμέσως μετά και στα  5 χιλιόμετρα.  Στα "περίεργα" της διοργάνωσης πρέπει να αναφερθεί ότι ο εκφωνητής "αγνόησε" τον Γιώργο Μίνο ως πρώτο νικητή και ανέφερε ως νικητή άλλον αθλητή.

Ελπιδοφόρα ήταν η πρώτη εμφάνιση του Ματθαίου Ματζιάρ στον ημιμαραθώνιο καθώς τερμάτισε στην 9η θέση με 1.16.41, εξαιρετική επίδοση για κάποιον που αγωνίζεται πρώτη φορά στη συγκεκριμένη απόσταση.