Κοντά στο final 4

• Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου, 2017 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 1 Φεβ. 2017 - 17:00

Άλλες δύο σημαντικές νίκες σημείωσε ο Α.Ο. Ερμούπολης στα τμήματα των παίδων και των παίδων και των εφήβων.

Τα τμήματα του παιδικού και εφηβικού νίκησαν τα αντίστοιχα του Α.Ο. Μυκόνου και Α.Ο. Άνδρου.

Ο Α.Ο. Ερμούπολης αν και είχε πολλές απουσίες και στα δύο τμήματα, μπόρεσε και παρουσίασε το καλό του πρόσωπο και κέρδισε και στα δύο παιχνίδια που έδωσε.

Ο τεχνικός Ανδρέας Μαύρος είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που μέχρι σήμερα δεν είχαν αγωνισθεί. Αυτό βοηθά τους παίκτες να είναι ετοιμοπόλεμοι ώστε, όποτε χρειαστούν να βοηθήσουν την ομάδα τους. Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, οι Συριανοί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στα δύο παιχνίδια και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση των ροζ φύλλο αγώνα. Με αυτές τις νίκες οι Συριανοί παρέμειναν μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης για τα final 4 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Α.Ο. Ερμούπολης – Α.Ο. Μυκόνου 62-53 (παίδων)

Δεκάλεπτα: 21 - 14, 08 - 13, 15 - 11, 18 - 15
Α.Ο. Ερμούπολης:  Τάκος 11 (1), Σιγάλας, Τομαής, Σαμψωνίδης, Λημναίος 2, Χαλαβαζής, Βελούδος, Κρεατσούλας 32 (3), Ευκαρπίδης 2, Καρλοβασίτης, Ρούσσος, Λειβαδίτης 15.

Α.Ο. Μυκόνου: Χωρέμης 4 , Καμπιλιώνης 4 (1), Σκουλάξινος  7 (1), Τατσάνη 13 (2), Μονογυιός, Ξυδάκης, Κωνσταντάρας, Σψχος 11(1), Κατσιρμάς, Ξενάριος 1, Ρουμελιώτης 5, Κωνσταντάρας Γ. 9.

Νίκης υψίστης σημασίας για τους έφηβους του Άρη

Σε τροχιά πρόκρισης στο final-4 του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚ Κυκλάδων παρέμεινε ο Άρης Σύρου, μετά τη νίκη που πέτυχε με 77-65 επί του αξιόμαχου ΑΟ Άνδρου.

Οι Συριανοί ήταν καλύτεροι στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα όπου ήταν μπροστά στο επιμέρους σκορ και μάλιστα έδειξαν μία πάρα πολύ καλή αγωνιστική εικόνα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά έξι πόντων. Την ίδια εικόνα παρουσίασαν οι γηπεδούχοι και στη δεύτερη περίοδο, είχαν καλή αμυντική λειτουργία και εκμεταλλεύτηκαν τα κενά μέσα στη ρακέτα της ομάδας της Άνδρου και επικράτησαν με 22-16 διαμορφώνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους. Μία διαφορά ασφαλείας για το δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για την ανατροπή, όμως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντου. Η τέταρτη περίοδος και τελευταία ήταν μοιρασμένοι με τους Συριανούς να εξασφαλίζουν τη νίκη με 12 πόντους διαφορά.

Τέλος, πολύ καλή ήταν η παρουσία του Πολίτη, όπου είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ξένο. Οι δύο παίκτες του Άρη σημείωσαν συνολικά 61 πόντους από τους 77 που πέτυχαν ο Άρης.

Άρης Σύρου – Α.Ο. Άνδρου 77-65

Δεκάλεπτα: 21-15, 22-16, 17-19, 17-15

Άρης Σύρου: Πολίτης 39, Κωστόπουλος 5, Καπέλλας 1, Φωστέρης 3, Παχής 7, Ξένος 22, Ερμίδης, Μάνης, Τάνταλος, Νανούσης, Χατζαντώνης, Πρίντεζης

ΑΟ Άνδρου: Μπέλλο 7, Σαλιάι 19, Μπούρικας 7, Κωνσταντής 4, Παντζόπουλος 26, Πρώιος 2

Ήττα για τις κορασίδες στην Τήνο

Σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Τήνου, οι κορασίδες του Άρη γνώρισαν την ήττα με 64-11 από την δυνατή ομάδα του Περιστεριώνα.

Δεκάλεπτα: 16-6, 18-0, 16-3, 14-2

Περιστεριώνας Τήνου: Πολυκανδριώτη 5, Παλαμάρη 6, Λούβαρη 7, Βιδάλη 2, Πετροπούλου Ε. 8, Φωσκόλου 4, Βοϊνά 2, Τριανταφύλλου 18, Δελώτη 6, Πλυτά 6, Μεταξά, Πετροπούλου Α.

Άρης Σύρου: Καβρουλάκη 5, Αγγέλικα 3, Τσαγκλιώτη 2, Καραμολέγκου 1, Βουτσίνου, Βασσάλου, Κοπανιτσάνου, Ρούσσου Μ., Δεναξά, Ρούσσου Α., Ντάφου, Μαυρή.