Η Ερμούπολη πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στην ήττα από ην Μύκονο με 64-50

Στον Α.Ο. Μυκόνου το… ροζ φύλο αγώνα

• Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου, 2017 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 8 Φεβ. 2017 - 19:00

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός για τον ΑΟ Ερμούπολης αυτήν την αγωνιστική,  καθώς οι Συριανοί επικράτησαν του ΑΟ Άνδρου (κορασίδες) και ηττήθηκαν από τον δυνατό Α.Ο. Μυκόνου στα δύο παιχνίδα που έδωσε.

Στο εκτός έδρας ματς που διεξήχθη στο νησί της Τήνου οι περσινοί πρωταθλητές του εφηβικού τμήματος βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την πρώτη κι όλας περίοδο. Ενώ όσο περνούσε ο χρόνος τόσο αυξάνονταν η διαφορά αφού το ημίχρονο έκλεισε με 41-18 υπέρ της ομάδας της Μυκόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι πεσρινοί πρωταθλητές προσπαθησαν για την ανατρομή, όμως οι Μυκονιάτες, παίζοντας έξυπνα και προσπάντων με το χρόνο κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά σημεία και πήραν το ρόζω φύλλο αγώνα. Η Τρίτη περίοδο έκλεισε με επιμέρους σκορ 11-13 υπέρ των Συριανών και η τέταρτη με 12-19,  όμως το παιχνίδι έκλεισε με διαφορά 14 πόντων.

Τέλος, στο παιχνίδι που έδωσαν οι πρωταθλήτριες του τμήματος των κορασίδων, πέτυχαν μια εύκολη εντός έδρας νίκη, καθώς επικράτησαν του Α.Ο. Άνδρου με 93-32.

Α.Ο. Μυκόνου - Α.Ο. Ερμούπολης  (εφήβων) 64-50

Δεκάλεπτα: 23-9, 18-9,11-13, 12-19

Α.Ο. Μυκόνου  (Κολιούλης): Ξενάριος Β., Σκουλαξίνος Δ., Σώχος Α., Ρουμελιώτης Θ.5, Βίγκου Α.4, Μονογυίος Α.5, Χωρέμης Γ., Βουτσίνος Θ.,Κολιούλης Α.24(3), Κονταρίνης Α.17(1), Μπούλια Μ.3, Κοντομήτρος Δ.6.

Α.Ο. Ερμούπολης (Μαύρος Α.): Τάκος Δ.18(2), Σαβρακίδης Β.11(1), Τομαής Φ., Σαμψωνίδης Ν., Αρμακόλας Γ.2, Λειβαδίτης Θ.8, Μαρινάκης Ν., Μίμογλου Γ.1, Τσιπολίτης Π., Βουτσίνος Φ.8(1), Νικολακόπουλος Α.2.

Πάλεψαν άλλα λύγισαν έφηβοι και κορασίδες του Άρη Σύρου

Δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των τμημάτων του Άρη Σύρου σε παιχνίδια που έγιναν την αγωνιστική που προηγήθηκε,  για τα πρωταθλήματα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι έφηβοι ταξίδεψαν στην Τήνο για να αντιμετωπίσουν τον τοπικό Περιστεριώνα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 69-57. Οι γηπεδούχοι επικρατούσαν έστω και με μικρή διαφορά στα δεκάλεπτα κι έτσι διαμορφώθηκε η διαφορά των 12 πόντων.

Περιστεριώνας –Άρης Σύρου 69-57

Δεκάλεπτα: 15-12, 13-10, 20-17, 21-18

Περιστεριώνας: Καμπέρι 7, Γιαβραδέλης 18, Μπινιάκου 4, Ρουγγέρης 27, Σουράνης 5, Μελισσουργός 8, Δεληγιάννης, Νάζος, Βόινας, Βιδάλης, Πετρόπουλος

Άρης Σύρου: Πολίτης 28, Καπέλλας 5, Ξένος 17, Φωστέρης 5, Πρίντεζης 2, Κωστόπουλος, Χατζαντώνης, Τάνταλος, Παχής, Μάνης.

Ήττα και στις κορασίδες

Οι κορασίδες του Άρη Σύρου υποδέχθηκαν στην Α’ κλειστή αίθουσα το υΑθλητικού κέντρου του δήμου Σύρου – Ερμούπολης, τον ΑΟ Άνδρου από τον οποίο ηττήθηκαν με 33-49. Το τελικό σκορ αδικεί τις αθλήτριες του Λάζαρου Τσιομπάνη, καθώς στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο (19-19) και ουσιαστικά η ομάδα πλήρωσε το κακό 3ο δεκάλεπτο.

Άρης Σύρου – Α.Ο…Άνδρου 33-49

Δεκάλεπτα: 5-8, 14-11, 8-19, 6-11

Άρης Σύρου: Καβρουλάκη 8, Βασάλου 8, Δεναξά 2, Μαυρή 4, Τσαγκλιώτη 7, Καραμολέγκου 4, Βουτσίνου, Βενέτη, Ρούσσου Μ., Ρούσσου Λ., Αγγέλικα, Ντάφου

Α.Ο. Άνδρου: Γιαχουντή Θ. 2, Νάζο 16, Γιαχουντή Λ., 1, Παπαχρήστου Κ. 2, Κούρτι 22, Φούντα 2, Παπαχρήστου Α. 4, Σουσούδη, Μεσογίτη, Μάναλη