Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Α.Ο. Πάρου και Νηρέας στο μεταξύ τους παιχνίδι

Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι της Πάρου

Το τοπικό ντέρμπι της Πάρου μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Νηρέα τα είχε όλα. Γκολ, πολλές χαμένες ευκαιρίες, “φωνές”, σκληρά μαρκαρίσματα μέσα σε αθλητικά πλαίσια, αλλά και αποβολές.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 95'.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, αφού όπως αναφέρουμε παραπάνω ήταν ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη και τα έδωσαν όλα για να φτάσουν σ' αυτήν. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο κοντά στη νίκη, αφού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Νηρέας με την συμπλήρωση των 10 λεπτών πήρε κεφάλι στο σκορ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Δελημπαλταδάκης, έπειτα από σύγχυση μέσα στην περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσα να είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους με τον Κορτιάνο, όμως η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Παπαδάκη.

Με την ολοκλήρωση των σαρανταπέντε λεπτών ο Χατζία δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και έφυγε πρόωρα από το παιχνίδι, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Έτσι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν κάτω από τη μεσαία γραμμή τον Νηρέα – είχαν και την αριθμητική υπεροχή – κι έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Ο Παπαδάκης στο 56' κράτησε το μηδέν για την εστία του, στο σουτ του Αρκουλή. Στο 66' ο Σένκα με κοντινή προβολή, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Παπαδάκη και ισοφάρισε σε 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τσαντούλης βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο κ. Κουζούμης του έδειξε την κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη στο παιχνίδι. Ο παίκτης του Α.Ο. Πάρου έφυγε από το παιχνίδι κι έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν κι αυτοί με δέκα παίκτες.

Στο 80' ο Σουλίδης, έπειτα την σέντρα του Μοστράτου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 1-2.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού στο φινάλε της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έφεραν το παιχνίδια στα ίσα με τον Γιουρτζίδη.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ: Χαριστός, Κρουσταλάκης, Μπαρδάνης, Σταθερός (46' Χρυσοχός), Τσαντουλής, Σένκα, Γιουρτζίδης, Κρώνης, Πετρόπουλος (84' Κασιμάτης), Δημογιάννης, Αρκουλής.

ΝΗΡΕΑΣ: Παπαδάκης, Ρούσσος Π., Βεντούρης (82' Ρούσσος Δ.), Δελημπαλταδάκης (70' λ.τρ.Τριπολιτσιώτης), Μπαρμπαρήγος, Χατζία, Τόδρη, Κορτιάνος, Σουλίδης (93' Κουτσίκου), Μετάι, Μοστράτος.