Αίαντας Σύρού - ΠΑΣ Τήνου 1-1 (4-3 Πέναλτι)

Στην επόμενη φάση ο Αίαντας Σύρου

Ένα αρκετά καλό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Ερμούπολης, όπου ο Αίαντας Σύρου φιλοξένησε τον ΠΑΣ Τήνου, για την πρώτη φάση του κυπέλλου Κυκλάδων.

Η ομάδα της Τήνου προηγήθηκε στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φώσκολου στο 31ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αίαντας Σύρου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κατάφερε στο 51' έπειτα από έτοιμο γκολ που έδωσε ο Γκούφας στον Ρούσσο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Από κει και πέρα όσο και αν προσπάθησαν οι δυο ομάδες να πετύχουν κάποιο τέρμα, δεν τα κατάφεραν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι.

Στη “Ρώσικη ρουλέτα” η ομάδα της Σύρου ήταν πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη και κατάφερε με επιμέρους σκορ 4-3 να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τέλος απ' τους μεγάλους πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας Ακριβός Κουμπαράκης που κατάφερε να αποκρούσει ένα πέναλτι και ο Γίαννης Γκούφας όπου έβγαλε την ασίστ για την ισοφάριση και πέτυχε και το νικηφόρο γκολ στα πέναλτι όπου έστειλε την ομάδα της Σύρου στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων