Η ομάδα της Σύρου αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ και είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη στο τέλος, αλλά έχασε το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια της

Στα πέναλτι ο Πανναξιακός πρωταθλητής

Η ομάδα της Νάξου ήταν η ομάδα που έφτασε τελικά μέχρι το τέλος της διαδρομής καθώς επικράτησε του Α.Ο. Σύρου στη διαδικασία των πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα και της παράτασης ήταν 1-1.

Οι Συριανοί αν και είχαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν την κούπα, τις πέταξαν όλες στον... κάλαθο των αχρήστων.

Η ομάδα του Μάκη Βαρθαλίτη άνοιξε το σκορ στο 4' με τον Ραμπαβίλα, όμως οι Ναξιώτες έφεραν το ματς στα ίσα στο 47'.

Από εκεί και πέρα ο Α.Ο. Σύρου ήταν καλύτερος, έφτασε κοντά στο γκολ αρκετές φορές στην κανονική διάρκεια του αγώνα και της παράτασης όμως σε καμία δεν ευτύχησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα στη διαδικασία των πέναλτι ο Ραμπαβίλας και ο Μανουδάκης ήταν οι μοιραίοι παίκτες από πλευράς Σύρου και ο Κώστας Συριανός πήγε να γίνει το πρόσωπο του αγώνα. Πρόσωπο του αγώνα ήταν από την άλλη πλευρά ο γκολκίπερ του Πανναξιακού που απέκρουσε το έκτο πέναλτι του... Μανουδάκη και είδε τον Ραμπαβίλα να πετά εκτός εστίας το πέμπτο πέναλτι, ενώ αν την έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα θα έδινε το πρωτάθλημα στον Α.Ο. Σύρου.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης του αγώνα και της παράτασης

4' ο Ραμπαβίλας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Σύρου

8' ο Σέμε με σουτ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ

12' τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0 έχασε ο Μπενίτος Σαγκινέτος

26' άουτ πέρασε το σουτ του Ραμπαβίλα από καλό σημείο

30' ο Κούτρος με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ

37' ο Κούτρος βγήκε μόνος απέναντι στον Συριανό, όμως την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Α.Ο. Σύρου

42' νέα ευκαιρία για την ομάδα της Σύρου με τον Παναγιώτη Ραμπαβίλα, όμως και πάλι πέρασε ανεκτετάλευτη.

47' ο Ντάσιο που είχε περάσει μόλις στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

52' άουτ πέρασε η κεφαλιά του Παπανικολάου

59' άουτ πέρασε το σουτ του Κούτρου

61' ο Ραμπαβίλας έπεσε μέσα στην περιοχή, όμως ο Ζαράνης είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι

66' ο Ραμπαβίλας εκτέσε φάουλ η μπάλα κόντραρε πάνω σε σώματα, όμως ο Τσουκαλάς δεν έχασε την πορεία της μπάλας και απέκρουσε χωρίς πρόβλημα

75' μεγάλη ευκαιρία με τον Τερόλη

76' ο Ξυγκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1

81 ο Μπαλόπιτας βρέθηκε σε καλή θέση όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

98' άουτ πέρασε το σουτ του Μπαλόπιτα

113' διπλή μεγάλη ευκαιρία με τους Τσέχου και Ξυγκάκη, ο Α.Ο. Σύρου στάθηκε άτυχος, αφού η μπάλα δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα του Τσουκαλά

118' άουτ πέρασε η κεφαλιά του Τερόλη

Τα πέναλτι

Πρώτος στη διαδικασία των πέναλτι ήταν ο Πανναξιακός

Πανναξιακός                            Α.Ο. Σύρου

Γαλάνης (απέκρουσε ο Συριανός) Μαραγκός (0-1)

Κατσούδας (1-1) Μπαλόπιτας (απέκρουσε ο Τσουκαλάς)

Ντάσιος (δοκάρι) Τερόλη (απέκρουσε ο Τσουκάλας)

Κούτρος (απέκρουσε ο Συριανός) Σαμπάν Μουράϊ (1-2)

Καρεμέλογλου (2-2) Ραμπαβίλας (άουτ)

Χαμηλοθώρης (3-2) Μανουδάκης (απέκρουσε ο Τσουκαλάς)

Επεισόδια στην εξέδρα

Η Ένωση ήταν απών, η Ένωση έστειλε της ομάδες να παίξουν στην Πάρο μπροστά σε φίλους τους και δεν είχε προνοήσει να έχει το γήπεδο αστυνομική δύναμη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν φίλοι των δύο ομάδων μετά τις συνεχής προκλήσεις από πλευράς Ναξιωτών να πιαστούν στα χέρια και ο διαιτητής να διακόψει το ματς για περίπου 5 λεπτά. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά παρατράγουδα που θα αναλυθούν εκτενέστερα.

Έπρεπε να διακοπεί το παιχνίδι

Μετά τα επεισόδια της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και του Ολυμπιακού Σταδίου βγήκε εγκύκλιο που ενημέρωνε όλες τις Ενώσεις και τους συνδέσμους των διαιτητών πως με το παραμικρό αντικείμενο που θα έπεφτε στον αγωνιστικό χώρο, ο διαιτητής θα πρέπει να διακόψει τον αγώνα εις βάρος της ομάδας που ανήκουν οι οπαδοί που πέταξαν το αντικείμενο. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, όχι μόνο έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και οι οπαδοί της Νάξου δημιούργησαν επεισόδια τα οποία είναι καταγεγραμμένα στο βίντεο που βρίσκονταν στην εξέδρα του γηπέδου. Από εκεί και πέρα θα πρέπει είτε ο Α.Ο. Σύρου να κάνει ένσταση ως προς το κύρος του αγώνα ή από μόνη της η Ένωση και να καταδικάσει τα γεγονότα.