Η ομάδα της Μυκόνου επικράτησε στη Νάξο με 1-3 του Πανναξιακού

Έμεινε... ζωντανός ο Α.Ο. Μυκόνου

• Τρίτη, 17 Ιανουαρίου, 2017 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 17 Ιαν. 2017 - 20:00

Με τεράστιο διπλό από τη Νάξο έφυγε η Μύκονος αφού η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη επικράτησε με 1-3 του Πανναξικαού.  Η Μύκονος με το τρίποντο αυτό παραμένει μέσα στον στόχο του τίτλου αφού μείωσε τη διαφορά στους 8 από τον Αθλητικό Όμιλο Σύρου. Από την άλλη πλευρά ο Πανναξιακός με τους μόλις 11 πόντους παύει να έχει ελπίδες αφού η διαφορά των 13 πόντων παρέμεινε από την κορυφή και για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να γίνει ένα μεγάλο θαύμα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έπαιζαν το μέλλον τους στο πρωτάθλημα κι όπως είναι φυσικό το θέαμα περνούσε σε... δεύτερη μοίρα. Το πρώτο μέρος κύλισε με τη Μύκονο να παίζει έξυπνα και να καταφέρνει να φτάσει σε δύο τέρματα που της έδινε ένα τεράστιο προβάδισμα για τη συνέχεια. Στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και ο Πανναξιακός είχε τη δυνατότητα να πετύχει κάποιο τέρμα, όμως ο Λίκας παρά το λάθος του γκολκίπερ της Μυκόνου δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βγήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με την πρώτη καλή επίθεση ο Πανναξιακός κέρδισε πένταλτι που μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Πολυκρέτη. Τα πάντα από εκεί και πέραν πήραν μία "άγρια" τροπή, όμως όλα τελείωσαν στο 71', όταν ο Αλεξανδρόπουλος μετά από ατομική ενέργεια έφτασαν μέχρι το τέρμα και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια δεν είχαν την ψυχική δύναμη να πιέσουν για την... επιστροφή καθώς η διαφορά και πάλι είχε πάει στα δύο τέρματα.

8' ο Λίκα έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Πανναξιακό, έπειτα το λάθος διώξιμο του Παπά. Ο γκολκίπερ της Μυκόνου με υπερένταση στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ.

13' ο Σερέπας από κοντά μετά την ωραία πάσα του Αλεξανδρόπουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

19 άουτ πέρασε το σουτ του Βαθρακολοίλη.

26' ακυρώθηκε τέρμα του Κρητικού ως οφσάιντ.

42' ο Μύρτινας βγήκε στην κόντρα και με ωραίο πλασέ έδωσε στην Μύκονο αέρα δύο τερμάτων (0-2).

46΄οι γηπεδούχοι μετά την πτώση Λίκα κέρδισαν πέναλτι, αφού ο "άρχοντας" του αγώνα χωρίς δεύτερη σκέψη έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Πολυκρέτης ο οποίος μείωσε σε 1-2.

57' με υπερένταση ο Παπάς θα βγάλει σε κόρνερ τη σέντρα του Λίκα.

58' ο Κουφίπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο γκολκίπερ της Μυκόνου έδιωξε σε κόρνερ.

71' ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Τσουκαλά γα να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερα καλή ευκαιρία, αφού κα οι γηπεδούχοι "αποδέχθηκαν" την ήττα τους.

Πανναξιακός - Α.Ο. Μυκόνου 1-3

Σκορερ: 57' Πολυκρέτης (πεν.) - 13' Σερέπας, 42' Μύρτινας, 71' Αλεξανδρόπουλος

Διαιτητής: Μαθιουδάκης

Αποβλές:-

Α.Ο. Πανναξιακός (Προμπονάς): Τσουκαλάς, Λίκα, Κουφόπουλος, Ιασωνίδης, Βιλαντώνης, Σεμέ, Κρητικός (75' Μανωλάς), Κόλα (80΄ Παπανικολάου), Πολυκρέτης, Βαθρακοκοίλης (46' Κάκο), Μπίνχι

Α.Ο. Μυκόνου (Παχατουρίδης): Παπάς, Ράγια Χ., Παπαδόπουλος, Αργυρίου, Καρατσάς, Μπαλλής (82' Τόμπρος), Μύρτινας, Βαρουξής (58΄ Ξένος), Χιλάι (85΄Ράγια Ν.), Αλεξανδρόπουλος, Σερέπας

Μία... Λάβα όνομα και πράγμα

Κλείδωσαν τα εισιτήρια των τεσσάρων... μονομάχων και που θα διεκδικήσουν το κύπελλο Κυκλάδων, με τη Λάβα να παίρνει την πρόκριση μετά το επιβλητικό 6-0 επί του Νηρέα.

Στα ημιτελικά πλέον βρίσκονται η Λάβα, ο Πανναξιακός, ο Α.Ο. Σύρου και ο Α.Ο. Μυκόνου και με βάση τα ονόματα που έχουν προκριθεί αναμένεται να δοθεί μεγάλη μάχη για τα δύο εισιτήρια του τελικού.  Αν δούμε τα ονόματα ουσιαστικά - αν δεν αλλάξει κάτι - Πανναξαικός και Α.Ο. Μυκόνου θέλουν περισσότερο το κύπελλο καθώς είναι και ο μοναδικός τους στόχος, μιας και στον τίτλο του πρωταθλητή το τρένο έχει απομακρυνθεί αρκετά. Όμως τόσο ο Α.Ο. Σύρου όσο και η Λάβα θα επιδιώξουν να πάρουν το κύπελλο αφού αποτελεί έναν ακόμη τίτλο που θα δώσει περισσότερο κύρος στην φετινή προσπάθεια των ομάδων και των ίδιων των ποδοσφαιριστών.

Τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, η Λάβα όπως ήταν φυσικό είχε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς ο Νηρέας αγωνίζεται μία κατηγορία πιο χαμηλά και οι Σαντορινιοί είναι αναμφίβολα πιο ποιοτική ομάδα.  Παρόλα αυτά όμως οι Παριανοί προσπάθησαν να παίξουν το δικό τους παιχνίδι και παρά τα έξι τέρματα που δέχθηκαν στάθηκαν πάρα πολύ καλά εντός αγωνιστικού χώρου.

Ο Ντεκίδης μόλις στο 3' άνοιξε με ωραίο τρόπο το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Σαντορίνης. Στο 8' ο Στρατηγάκης έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η Λάβα προηγήθηκε με 2-0, βάζοντας τις βάσεις για ένα ελεύθερο παιχνίδι και με μεγάλο σκορ.

Στο 30' ο Ντεκίδης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο στο παιχνίδι (3-0), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Στρατηγάκης έκανε το 4-0. Ο Παραλίκης στο 33' έβαλε κι αυτός το όνομά του στο πίνακα των σκόρερ γράφοντας το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κωνσταντίνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός όπως φυσικό να πέσει αφού κυρίως οι παίκτες της Λάβας θέλησαν να κρατήσουν δυνάμεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Κυκλάδων.

Λάβα (Καντζέλης): Καραμολέγκος, Βλαβιανός, Βρενάγκρ, Κουκούλης, Κολιούσης (73΄Γιαννακόπουλος), Γατσέλος, Σιγάλας, Κωνσταντίνου (80΄Σελιστάι), Στρατηγάκης, Παραλίκης, Ντεκίδης (65΄Κελίδης).

Νηρέας (Χρυσοχός) : Ρούσσος Δ., Αρκουλής Φ., Μπερσάκου, Ντούσι, Βεντούρης, Ρούσσος Γ, Ρούσσος Γ, Ζησιμόπουλος, Χασάνι, Κιτσίκου, Τσαλίκης