Στο 0-0 κόλλησαν Πανθηραϊκός και Ρόδος στο νησί των "ιπποτών"

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

• Τρίτη, 17 Ιανουαρίου, 2017 - 06:23
  • /   Eνημέρωση: 17 Ιαν. 2017 - 20:00

Βαθμό και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ρόδος και Πανθηραϊκός στο 0-0 της 15ης αγωνιστικής, για τον 4ο όμιλος της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά αφού καμία ομάδα δεν είχε διάθεση να ρισκάρει και να αφήσει κενά στην αμυντική του λειτουργία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν αρκετές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες και Ρόδος και Πανθηραϊκός να πάρουν από έναν βαθμό.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όμως το τέρμα του Τζημογιάννη ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ. Ο Πανθηραϊκός απάντησε στις ευκαιρίες στο 16’ με ον Ζώνα, που πέρασε και τον τερματοφύλακα της ομάδας της Ρόδου, Πάππο, αλλά το πλασέ του δεν ήταν αυτό που θα ήθελε και ο ίδιος αφού δεν είχε την απαραίτητη δύναμη και οι αμυντικοί πριν αυτή καταλήξει στο τέρμα την απομάκρυναν με επιτυχία. Ο Τορεζάνι λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 25’ επιχείρησε ένα σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 42' ο Λούκας με απευθείας εκτέλση φάουλ λίγο ήθελε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όμως ο Πάππος με υπερένταση την έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 44’ ο Πανθηραϊκός έκανε την μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης, καθώς ο Ζώνας ήρθε τετ α τετ με τον Πάππο. Το πρώτο σουτ που επιχείρησε ο ποδοσφαιριστής της ομάδας της Σαντορίνης αποκρούστηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως στην συνέχεια η μπάλα στρώθηκε και πάλι στα πόδια του, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64’ ο Κουρούπης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 79ο λεπτό του αγώνα υπήρχε η αποβολή και μάλιστα από παίκτη του πάγκου για την Ρόδο, καθώς σε καταλογισμό οφ-σάιντ του διαιτητή, στην φάση όπου ο Κωνσταντίνου βρήκε τον Ιμεραλιλάι, ο Ναλμπάντης διαμαρτυρήθηκε έντονα, βλέποντας έτσι την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ρόδος (Σάββας Ορφανίδης): Πάππος, Ιμεραλιλάι, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Τζημογιάννης, Ανδρίκος, Χατζηλιόντας, Τορεζάνι, Βολονάκης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Μπαμπανιώτης, Κορτσινίδης, Μρκτσιαν, Μπακάλης, Φύτρος, Κρίτσας, Λαζαρίδης, Λούκας, Ζώνας, Περιάλης, Καλαγκάνης