Ο Πανθηραϊκός γνώρισε την ήττα με 1-3 από τον Ατσαλένιο στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής

"Άργησε" να μπει στο παιχνίδι

Την ήττα με 1-3 γνώρισε ο Πανθηραϊκός στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, από τον Ατσαλένιο. Η ομάδα της Σαντορίνης μετά το αρχικό μουδιασμένο ξεκίνημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ένα γκολ των φιλοξενούμενων έκοψε τη... φόρα των παικτών του Πανθηραϊκού. Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 1-2 και είχαν δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Τώρα το διπλό που κατάφερε να πάρει ο Ατσαλένιος στην Σαντορίνη τον έφερε στη δεύτερη θέση, με μόλις έναν βαθμό από την κορυφή. Από την άλλη πλευρά ο Πανθηραϊκός έμεινε στους 19 πόντους με τις τελευταίες αγωνιστικές να είναι πολύ σημαντικές.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια και κατάφεραν να στείλουν τρεις φορές τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαμπανιώτη. Αντίθετα ο Πανθηραϊκός μετά το αρχικό μέτριο ξεκίνημά του, στο δεύτερο μέρος μπήκε αποφασισμένος για να φέρει... τούμπα το ματς, αρχικά μείωσε σε 1-2 και στη συνέχεια έχασε μεγάλες και σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Ο Μπουτσάκης στο 61' έβαλε... φρένο στα όνειρα των γηπεδούχων, αφού έφερε και πάλι τη διαφορά στα δύο τέρματα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σχετικά εύκολα τη νίκη, αφού οι παίκτες του Πανθηραϊκού δεν κατάφεραν να μπουν και πάλι μέσα στο παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα

3' πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά την κεφαλιά του Ζώνα έπειτα τη σέντρα του Λαζαρίδη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαγκιόζη.

7' την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της φιλοξενούμενης ομάδας έκοψαν την ατοιμή προσπάθεια του Ζώνα.

15' άουτ πέρασε η κεφαλιά του Αμπντουραχμανί.

17' οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και μετά από σέντρα του Ρουμπάκη ο Αμντουραχμανί έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να Μπαμπανιώτη (0-1).

21' η αμυντική αδράνεια των παικτών του Πανθηραϊκού έφερε τους φιλοξενούμενους με 0-2 μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Μπουτσάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 0-2.

22' άουτ πέρασε το σουτ του Λαζαρίδη.

35' ο Φύτρος από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ στο σουτ που επιχείρησε.

44' σε κόρνερ έδιωξε ο Γιαγκιόζης την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φύτρου.

45' πολύ καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ έχασε ο Πανθηραϊκός με την κεφαλιά του Μπακάλη έπειτα την εκτέλεση κόρνερ του Φύτρου.

49' οι γηπεδούχοι βγήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και νωρίς - νωρίς κατάφερε να μειώσει με την κεφαλιά του Γιόνδη έπειτα το φάουλ του Φύτρου.

54' στα χέρια του γκολκίπερ του Ατσαλένιου η μπάλα έπειτα το σουτ του Περιάλη.

57' τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα ο Πανθηραϊκός μετά την καρφωτή κεφαλιά του Ζώνα. Ο Γιαγκιόζης κράτησε με την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε το προβάδισμα για την ομάδα του.

58' άουτ πέρασε το σουτ του Περιάλη.

61' ο Μπουτσάκης μετά από πάσα του Ρουμπάκη διαμόρφωσε το τελικό 1-3, αφού το γκολ του Ατσαλένιου έκοψε τα... φτερά των γηπεδούχων που πίεζαν για την ισοφάριση.

64' άουτ το σουτ του Μπακάλη.

70' άουτ το σουτ του Κρίτσα από πολύ καλή θέση.

76' η κεφαλιά του Καλαγκάνη πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Ατσαλένιου.

84' ο Περιάλης είδε δίπλα του τον Φύτρο, ο δεύτερος έπιασε δυνατό σουτ, όμως ο Γιαγκιόζης χωρίς πρόβλημα απέκρουσε τη μπάλα.

87' άουτ πέρασε η μπάλα στην κεφαλιά του Γιόνδη.

Πανθηραϊκός - Ατσαλένιος 1-3

Διαιτητές: Σχίζας, Κασιμάτης-Ματσούκας (Αθηνών)

Πανθηραϊκός (Παπαματθαιάκης): Μπαμπανιώτης, Πέκα, Καλαγκάνης, Λούκα (66’ Μυρθιανός), Σαββίδης, Μπακάλης, Φύτρος, Περιάλης, Ζώνας (62’ Παπίτσας), Λαζαρίδης (37’ Κρίτσας), Γιώνδης.

ΠΟ Ατσαλένιος (Κρασανάκης): Γιαγκιόζης, Γενιτσαρίδης, Ρουμπάκης (89’ Χατζηανδρέου), Πετράκης, Αραβιάκης, Σταθογλου, Πρωτογεράκης, Πετρας, Αμπτουραχαμνι, Μπουτσάκης (85’ Σακλαμάκης), Φρακιαδάκης.

Δεν έκανε δεκτή την παραίτηση Παπαματθαιάκη το Δ.Σ. του Πανθηραϊκού

Η διοίκηση της ομάδας της Σαντορίνης δεν έκανε δεκτή την παραίτηση του Μανώλη Παπαματθαιάκη, μετά και τη νέα ήττα του Πανθηραϊκού με 1-3 από τον Ατσαλένιο.

Στην ανακοίνωση που εξέδωσε το Δ.Σ. αναγνωρίζει τις ευθύνες που αναλογούν στον κάθε έναν, αλλά ταυτόχρονα υποστηρίζει πως όλοι θα πρέπει να σταθούν δίπλα στην ομάδα σε αυτή την πρώτη και ιστορική συμμετοχή του Πανθηραϊκού στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Αναλυτικά η ανακοίνωση

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Πανθηραϊκού Α.Ο. έπειτα από τη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε αποφάσισε να μην κάνει αποδεκτή τη δήλωση παραίτησης του προπονητή της ομάδας μας κ. Μανώλη Παπαματθαιάκη.

Όλοι όσοι απαρτίζουν την οικογένεια του Πανθηραϊκού, Διοίκηση, Τεχνικό Επιτελείο και Ποδοσφαιριστές, είναι απολύτως συνειδητοποιημένοι για τις ευθύνες που τους αναλογούν, αναφορικά με την πορεία της ομάδας και ιδιαιτέρως για τις δύο τελευταίες – ανόητες – εντός έδρας ήττες.  Στις δύσκολες αυτές ώρες, δεν πρέπει να τα παρατήσουμε, αντιθέτως πρέπει να μείνουμε ενωμένοι και δυνατοί, όπως ακριβώς συμβαίνει σε κάθε επιτυχία της ομάδας.

Κατά τη μεταβατική αυτή χρονιά, που είναι και η πρώτη στην ιστορία του Πανθηραϊκού στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, έχουν γίνει λάθη, τα οποία όμως μας κάνουν πιο έμπειρους και πιο δυνατούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Έχοντας στο πλευρό μας τους φίλους της ομάδας μας, το Διοικητικό Συμβούλιο, ο Προπονητής, το Τεχνικό Επιτελείο και οι Ποδοσφαιριστές δεσμευόμαστε ότι θα κάνουμε τα πάντα προκειμένου να κρατηθεί ψηλά το όνομα του Πανθηραϊκού και της Σαντορίνης, αρχής γενομένης από τον επόμενο, πολύ καθοριστικό εντός έδρας αγώνα με τον Ηλυσιακό, που θα γίνει την Κυριακή 5 Μαρτίου και ώρα 15:00, στο Δημοτικό Γήπεδο Πανθηραϊκού.