Επιβλητική εμφάνιση από την ομάδα της Μυκόνου που έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο μέρος και επικράτησε με 7-0 της Σύρου 2002

Ασταμάτητη η Άνω Μερά

Επίδειξη δύναμης από την Άνω Μερά που επικράτησε εύκολα της Σύρου 2002 με 7-0. Οι Μυκονιάτες είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, που είχαν σημειώσει τα έξι (6) από τα συνολικά επτά (7) γκολ. Οι παίκτες του Νίκου Τζιόβα στο δεύτερο μισό έριξαν τα ταχύτητα καθώς έκαναν συντήρηση δυνάμεων, για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Μυκόνου με τους τρεις βαθμούς της νίκης επί της Σύρου 2002 έφτασε τους έξι (6), βρίσκεται στην κορυφή του 1ου ομίλου και έχει συγκάτοικο τον Πάγο. Βέβαια το 11-0 τέρματα τους δίνει την πρωτιά στην Άνω Μερά και οι αθλητές του  Νίκου Τζιόβα θα πάνε με την καλύτερη ψυχολογία στο τοπικό ντέρμπι του νησιού με τον Α.Ο. Μυκόνου. Τώρα όσον αφορά το ματς με τη Σύρος 2002 ο Τουρέ για δεύτερο συνεχόμενο ματς σημείο χατ τρικ με τα γκολ στο 20’, 29’ και διαμόρφωσε στο 59’ το 7-0. Τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα σημειώθηκαν από τους Abdul (14’), Ουζούνογλου (24’) και Καρφαρίδα (43’).

Α.Σ. Άνω Μερά (Τζίοβας): Χριστοδουλάκης, Μωχάμετ, Κουτσούκος (46' Χατζάκος), Πρίφτης, Κεραμιδάς (46' Βαγενάς), Μαμαντί, Τουρέ, Καρφαρίδας (73' Θεοχάρη), Αμντούλ (73' Κουκάς), Γιόγιος, Ουζουνόγλου

Σύρος 2002 (Φωκάς): Μαρουδιάς Θ., Βοπόπουλος, Μαρουδιάς Ν., Δαλέζιος, Ανδρεαδάκης (75' Κοσκινάς), Συργιάννης, Λελάι Κ., Λελάι Μ. (65΄Καραμολέγκος), Ζερβάκης, Κονδύλας (15' Κουβέλης), Κανακάρης (46' Γεράρδης)

Στην Θύελλα το ντέρμπι του τρίτου ομίλου

Η Θύελλα μετά από ένα ωραίο και μεστό παιχνίδι επικράτησε με 3-0 του Πανναξιακού. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έλεγχαν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό τον ρυθμό και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Από την πλευρά του ο Πανναξιακός δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς, αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει μακριά από τα καρέ του, τους γηπεδούχους.

Το ματς ήταν σχετικά καλό με ωραίες φάσεις μπροστά κι από τις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους όμως να σημειώνουν και τα τρία τέρματα.

Η πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Μιχάλη από το πρώτο λεπτό δεν άργησε να αποφέρει καρπούς αφού μόλις στο 16’ ο Αρβανίτης άνοιξε το σκορ και στο 19’ οι γηπεδούχοι με τον Φύτρο έκαναν το 2-0. Με το σκορ αυτό πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν το σκορ και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Στο 57’ ο Ερρίκος έχασες πέναλτι, όμως ο ίδιος παίκτης στο 65’ έδωσε έτοιμο τέρμα στον Μαυρομάτη που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης

12’ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Σαντορίνης με τον Δαβίλα. Ο Παίκτης της Θύελλας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα πέρασε άουτ.

14’ ο Φίλων με την προσπάθεια του δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να περνά άουτ.

16’ ο Αρβανίτης με σουτ από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Βασιλάκη. Ο Γκολκίπερ του Πανναξιακού αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

19’ με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ακόμη ένα τέρμα με τον Φύτρο να περνά πάρα πολύ ωραία τη μπάλα πάνω από τον Βασιλάκη και να σημειώνει το 2-0.

29’ τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Φύτρο, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βασιλάκη.

57’ ο Ερρίκος κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος, αστοχώντας ωστόσο από τα 11 βήματα.

65’ μετά από ασίστ του Ερρίκου ο Μαυρομάτης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Μιχάλης): Ανδριόλας, Λυγνός (62’ Νομικός), Δημητρακόπουλος (65’ Λύκος), Σπανός, Ρετζο, Φίλων, Ερρίκος, Γιαννής, Φύτρος (75’ Βλαβιανός), Δαβιλας, Αρβανίτης (46’ Μαυρομάτης)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ (Προμπονάς) :Βασιλάκης, Σέμε, Ανεβλαβής, Κάκο (50’ Καρελέμογλου), Κρητικός, Χαμηλοθώρης, Καράϊ, Κωτσαρής, Σταματίου (65’ Βρεττός), Φουντουκίδης, Βαθρακοκοίλης (80’ Καραπάτης).

Χωρίς πρόβλημα το… Φιλώτι

Το Φιλώτι επικράτησε της Ίου με 4-2 και πήρε το πρώτο του τρίποντο της φετινή χρονιά. Η ομάδα του Ηλία Ορφανού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλει το ρυθμό της και να φτάνει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Να σημειώσουμε στο σημείο πως με την ομάδα της Νάξου αγωνίσθηκαν αρκετοί νεαροί αθλητές οι οποίοι έδειξαν πάρα πολλά καλά στοιχεία και πως στο μέλλον θα μπορεί το Φιλώτι να βασιστεί πάνω τους. Από την άλλη πλευρά  το συγκρότημα του Θεόδωρου Καραβά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πάλεψε, προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς, μειώνοντας σε 2-1. Το γεγονός αυτό έδωσε στο παιχνίδι μία… άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν και πάλι την απόδοσή τους και να φτάνουν στην επίτευξη ακόμη δύο τερμάτων. Το παιχνίδι γενικά ήταν πάρα πολύ ωραίο με έξι τέρματα και αρκετές καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Οι ομάδες έπαιξαν βάση των δυνατοτήτων τους και μάλιστα αγωνίσθηκαν χωρίς σκοπιμότητες.

Στο 5΄η ομάδα της Νάξου άνοιξε το σκορ με τον Ψαρρά, ο οποίος μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το Φιλώτι δεν έμεινε εκεί και με τον Κοττάκη, έπειτα την ασίστ του Ζούλη διπλασίασε τα τέρματά του.

Στο 36΄οι φιλοξενούμενοι με τον Λουλάι έφτασαν κοντά στην μείωση του σκορ, όμως ο Λουλάι με υπερένταση έδιωξε το σουτ του Δράκου.

Στο 55΄η Ίος έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Βολικάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Φαν Άακεν.

Στο 58’ ο Δράκος με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε αρχικά τη μπάλα στο δοκάρι του Λουλάι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Η Ίος μείωσε σε 2-1 σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Στο 88΄ο Ψαρράς μετά από φάουλ του Κοττάκη βγήκε απέναντι στον Βολικάκη και με πλασέ έκανε το 3-1.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι αν και με παίκτη λιγότερο μείωσαν και πάλι το σκορ, όταν ο Νομικός ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έκανε το 3-2.

Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον ταλαντούχο Βασίλη Βενιεράκη.

ΑΜΣ Φιλωτίου (Ορφανός): Λουλάι, Μανιός, Κατζιλιέρης (46΄Μουστάκης Μ.), Μουστάκης Α., Βερύκοκκος (70΄Ζούλης Π.), Ψαρράς, Σαντέ, Ζούλης Γ., Ευριπιώτης (87΄Βενιεράκης), Μεμλίκα (80΄Μπόσκου), Κοττάκης.

ΑΣ Ίου (Καραβάς): Βολικάκης, Αραούζος (λ.τ. 20΄Σκαγιας), Στράκας (77' Ιωάννιδης), Καρράς, Αθανασίου, Δράκος, Σπυράκης, Τριαντάφυλλος, Νομικός, Κώνστας (70΄ Καλαφάς).