Το συγκρότημα του Νίκου Τζιόβα επικράτησε με 2-0 του Αίαντα και βρίσκεται πολύ κοντά στην εξασφάλιση μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση

Νίκη κορυφής για Άνω Μερά

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Άνω Μερά, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 του Αίαντα Σύρου, στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου, για τον πρώτο όμιλο του τοπικού ποδοσφαίρου των ανδρών. Οι Μυκονιάτες οι οποίοι ήταν καλύτεροι κατάφεραν να προσθέσουν τρεις ακόμη υπέρ πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους, στην προσπάθεια που καταβάλουν για πρόκριση στην επόμενη φάση. Όπως τονίσαμε σε προηγούμενο άρθρο για τον πρώτο όμιλο έχει ξεκινήσει η αντίστροφή μέτρηση μιας και ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος και πλέον για να ολοκληρωθεί η πρώτη φάση απομένουν μόλις... τέσσερα ματς. Η ομάδα του Νίκου Τζιόβα για να μην καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση θα χρειαστεί να κάνει τουλάχιστον δύο ήττες στα επόμενα ματς και οι αντίπαλοί του πάρουν το απόλυτο των βαθμών.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, οι Μυκονιάτες έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να κάμψουν την αντίσταση των παικτών του Γιώργου Ρούσσοι, οι οποίοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

Ο Θεοχάρης στο 2' είχε την πρώτη καλή στιγμή στα αντίπαλα καρέ με το σουτ να περνά άουτ.

Ο Καρποδίνης κράτησε στο 10' το μηδέν για την εστία του έπειτα την προσπάθεια του Τουρέ.

Ο Ουζούνογλου στο 27 έπειτα από ατομική ενέργεια νίκησε τον Καρποδίνη και η Άνω Μερά άνοιξε το σκορ 1-0.

Ο Τουρέ στο 31' είδε τη μπάλα σε σουτ από πλεονεκτική θέση να περνά άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κουτσούκου ένα λεπτό αργότερα.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μέσα στο παιχνίδι, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν πλεονέκτημα νίκης.

Ο Θεοχάρης στο 51' είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Σαγκινέτος στο 58' έφτασε μία... ανάσα από την ισοφάριση, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τζάβρα.

Ο Τουρέ στο 80' έφυγε στην... κόντρα και με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καρποδίνη (2-0).

Α.Σ. Άνω Μερά (Τζιόβας): Τζάβρας. Μπούμπουρης, Κουτσούκος, Πρίφτης (46'Βαγενάς), Θεοχάρης (83' Βεντούρης), Χατζάκος, Τουρέ (89' Μόσχου), Ουζούνογλου (85' Μωχάμεντ), Αμπντούλ, Γιόγιος, Μαμαντί

Στην αποστολή ακόμη ήταν: Χριστοδουλάκης, Καρίμαλης, Κεραμίδας

Αίαντας Σύρου (Ρούσσος): Καρποδίνης, Καμπάνης (37' Χαλκιάς), Ζαγκούλης, Συριανός, Αργυρός, Λούσας, Σαγκινέτος (78' Σαρτζετάκης), Νομικός, Κουκούλης, Καπλάνης, Φωτεινιάς

Στην αποστολή ακόμη ήταν: Πρίντεζης, Καλμπουράκης

Οδηγεί την... κούρσα του τρίτου ομίλου η Θύελλα

Μία ακόμη εύκολη επικράτηση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Θύελλα Καμαρίου, η οποία νίκησε με το ευρύ 9-0 του Καρετάδου. Η ομάδα από το Καμάρι μετά και το 9-0 επί του Καρτεράδου έχει φτάσει αισίως τα 35 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα και δείχνει πως είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως η Σαντορινιά ομάδα έχει δεχθεί μόλις δύο (2) τέρματα.

Τώρα, στο αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχον και πολλά να αναλύσεις μετά το 9-0.

5' ο Φύτρος με σουτ άνοιξε τον... χορό των τερμάτων για την Θύελλα Καμαρίου.

8' ο Σπανός τελείωσε με επιτυχία τη φάση διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του (2-0).

22' ο Μαυρομάτης έκανε το 3-0.

39' ο Φύτρος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0 για τους γηπεδούχους.

45+ ο Ρέτζο διαμόρφωσε το 5-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

56' ο Φύτρος πέτυχε χάτ τρικ για το 6-0.

80' ο Ερρίκος με ωραίο σουτ έφερε το σκορ στο 7-0.

83' ο Ζαχαράκης από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Σορώτο για το 8-0.

89' ο Δαβίλας διαμόρφωσε το τελικό 9-0, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Λιγνός (47’ Νομικός), Σπανός, Μαντούσης, Ρέτζο (46’ Πάγια), Φίλων, Ερρίκος, Γιαννής, Φύτρος (66’ Δανέζης), Δαβιλάς, Μαυρομάτης (46’ Ζαχαράκης)

Στο Πάγκο ήταν: Κόρρα, Λύκος

Α.Ο. Καρτεράδου (Φωτεινός): Σορώτος, Φέκας, Ντάλλας (60’ Πρέκας), Κώστα, Αντιμισάρης Α., Τομόρι, Βαζαίος, Αντιμισάρης Λ., Τζούρος, Λέκκας, Κουρπέτης

Στον Πάγκο ήταν: Χαραλαμπίδης, Κουντούρης, Πρέπης, Ξαγοράρης

Η Μύκονος πέρασε από την Τήνο και παρέμεινε στη δεύτερη θέση

Η Μύκονος χρειάστηκε να... ιδρώσει πολύ μέχρι να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων και να φτάσει τελικά το 3-0 επί του ΠΑΣ Τήνου. Το ματς για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν στα ίσα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά του έδωσαν τη δική τους... μάχη, αφού για μεγάλο χρονικό διάστημα με παίκτη λιγότερο, ενώ κατέρρευσαν ουσιαστικά όταν η Μύκονος πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-4. Παίκτες και διοίκηση του ΠΑΣ Τήνου έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία του Καλορογιάννη, καθώς όπως υποστηρίζουν σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να δείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ζαλώνη, αφού προηγουμένως υπήρχε φάουλ στον παίκτη. Τέλος, με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι και ο Α.Ο. Μυκόνου, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντιαΐέ.

6’ μετά από λάθος απομάκρυνση της μπάλας από Φώσκολο Φώσκολου η ομάδα της Μυκόνου έκλεψε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής με τον Βαρούξη και με ωραίο πλασέ έγινε το 0-1.

7' ο Ζαλώνης με πλασέ από πλεονεκτική θέση έφερε άμεσα στο σκορ στα ίσα (1-1).

12' ο Σααρ με μία περίτεχνη ενέργεια  βρέθηκε σε θέση βολής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. 20' μετά από κλέψιμο του Μανουδάκη και σέντρα στο Ζαλώνη, ο τελευταίος έκανε το 2-1.

Στην επόμενη φάση ο Ζαλώνης έκλεψε τη μπάλα από τον τερματοφύλακα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα δεν πέρασε καθώς καταλογίστηκε φάουλ και ταυτόχρονα ο παίκτης της Τήνου δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.

25’ ο Βαρουξής γύρισε τη μπάλα παράλληλα και ο Πανέτας με πλασέ έκανε το 2-2.

30' ο Ζαλώνης προσπάθησε να υποδεχτεί την μπάλα που βρήκε στα χέρια του αλλά ταυτόχρονα σπρώχθηκε, με τον κύριο Καλορογγιάννη να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον αποβάλει.

Οι άνθρωποι του ΠΑΣ Τήνου ζήτησαν να δοθεί  φάουλ θεωρώντας λάθος την απόφαση του ρέφερι. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε από τον πάγκο και ο τεχνικός των γηπεδούχων.

62´ ο Τσαμασλίδης πήρε την επαναφορά της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Κελαδίτη για το 2-3. Αρχικά ο Πανέτας με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του ΠΑΣ Τήνου.

Η ομάδα της Τήνου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και ήταν με παίκτη λιγότερο δεν το έβαλε κάτω και με τον Μανουδάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχή έφερε το σκορ στα ίσα 3-3.

Στο 73΄ και στο 74΄ με δυο κίτρινες κάρτες αποβλήθηκε και ο Ντιαε, την πρώτη την αντίκρισε για χέρι και την δεύτερη για απομάκρυνση της μπάλας ενώ είχε σφυρίξει ο κ. Καλορογιάννης.

Τα τελευταία δέκα λεπτά  της αναμέτρησης ανήκουν στον Τσαμασλίδη ο οποίος μέσα σ' αυτό το διάστημα κατάφερε να σημειώσει ακόμη τρία τέρματα και να δώσει μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα με το σκορ να διαμορφώνεται στο 3-6.

ΠΑΣ Τήνου (Σουμπασάκος): Κελαδίτης, Μεμάι (73' Αργυρόπουλος), Ζαλώνης Ζαννάκης Ε., Λειβαδάρης (80' Ξενόπουλο), Βελαλόπουλος, Φώσκολος (35' Δενεκααρίας), Νάζος (46' Ξενόπουλος), Ζαλώνης Ι., Μανουδάκης

Στο πάγκο ήταν: Ηλιόπουλος, Δαρμής, Λειβαδάρης,

Α.Ο. Μυκόνου (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Μπαλλής, Παπαδόπουλος, Τόμπρος, Αμπαδίνης (88' Πλάκα), Καραίνδρος, Ράγια, Αλεξανδρόπουλος (67' Ντουσάι), Μπάμπακαρ, Βαρουξής (56' Τσαμασλίδης), Πανέτας (90' Βερώνης Κ.,)

Στο πάγκο ήταν: Καρατζάς, Παπάς, Βερώνης Ε.