Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη επικράτησε με 2-0 της Άνω Μεράς και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση του ομίλου

Η Μύκονος πήρε το ντέρμπι

• Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου, 2017 - 06:12
  • /   Eνημέρωση: 19 Δεκ. 2017 - 18:00

Την νίκη στο ντέρμπι της Μυκόνου πήρε το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη που επικράτησε με 2-0 της Άνω Μεράς. Σε ένα ματς δίχως... αύριο για τους γηπεδούχους, οι Μυκονιάτες έπαιξαν τον αγώνα της χρονιάς και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα η Άνω Μερά να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή ο Α.Ο. Μυκόνου ουσιαστικά εξασφαλίζει - κατά μεγάλο ποσοστό, αφού θα πρέπει να... αυτοκτονήσει στη συνέχεια, τη δεύτερη προνομιούχο θέση του πρώτου ομίλου. Ο Πάγος που μία μέρα νωρίτερα έκανε το χρέος του, επικράτησε με 4-1 του ΠΑΣ Τήνου και στη συνέχεια περίμενε... γκέλα του Α.Ο. Μυκόνου, ώστε να παραμείνει στη δεύτερη θέση. Η Μύκονος όμως είχε αντίθετη άποψη, το συγκρότημα του Θεόφιλου Παχατουρίδη πριν την έναρξη του ματς γνώριζε πως ο αγώνας με την Άνω Μερά ήταν κομβικής σημασίας και τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Το τελικό 2-0 έφερε πλέον τον Α.Ο. Μυκόνου στη δεύτερη θέση με δύο βαθμούς διαφορά από τον Πάγο και πλέον κρατά την πρόκριση στα χέρια της. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως η Μύκονος έχει μία μόλις επικίνδυνη έξοδο, αυτή με τον Αίαντα στη Σύρο το ματς που θα γίνει με τον καινούργιο χρόνο και την τελευταία αγωνιστική - ναι φτάσαμε στο τέλος - θα υποδεχθεί στο γήπεδο του Κόρφου τη Σύρος 2002.

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι

Το παιχνίδι μεταξύ του Α.Ο. Μυκόνου και της Άνω Μεράς δεν διεκδικεί... δάφνες ποιότητας, αφού πήγε όπως πραγματικά πίστευαν οι περισσότεροι. Οι παίκτες έπαιξαν δυνατά, είχαν πάθος και υπήρχαν σκληρά μαρκαρίσματα, όμως μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Οι δύο προπονητές, τόσο ο Θεόφιλος Παχατουρίδης, όσο και ο Νίκος Τζιόβας θέλησαν αρχικά να διασφαλίσουν το  μηδέν στην άμυνα και στη συνέχεια στη... μία φάση να πάρουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν σε καμία σχεδόν φάση, αφού τόσο ο Τουρέ όσο και ο Abdul ήταν σε κακή μέρα και δεν μπόρεσαν να πατήσουν με αξιώσεις μέσα στην περιοχή της Μυκόνου. Ο μόνος που μπορούμε να πούμε ότι πάλεψε από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τσαμασλίδης, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Σαββόπουλου.

Από την άλλη πλευρά ο Α.Ο. Μυκόνου προσπάθησε να βγάλει κάποιες καλές επιθέσεις, όμως η φάση που άλλαξε το ρου του αγώνα ήλθε από ένα φάουλ. Ο Αλεξανδρόπουλος με εκτέλεση φάουλ στο 39' βρήκε τον Καρατζά όπου με κεφαλιά νίκησε τον Χριστοδουλάκη για το 1-0. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στο 1-0 του 39'. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η Μύκονος έλεγχε πλήρως τον αγώνα, χωρίς να απειληθεί και στο 81' πάλι με στημένη φάση οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη. Ο Αλαξανδρόπουλος με κεφαλιά βρήκε τον Μπαλή μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με ανάποδη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Τέλος, η Άνω Μερά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο καθώς ο Θεοχάρης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μηλιού διαιτητή και οδηγήθηκε πρόωρα στα αποδυτήρια.

ΑΟ Μυκόνου (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Μπαλλής, Μπάμπακαρ (91΄Πλάκα), Τόμπρος, Καρατζάς, Καραΐνδρος, Αμπαδίνης (94΄Παλάσης), Ράγια, Τσαμασλίδης (86΄Βερώνης Κ.), Πατσάνι (46΄Βερώνης Μ.), Αλεξανδρόπουλος.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Παππάς, Μπαϊρακτάρι

ΑΣ Άνω Μεράς (Τζιόβας): Χριστοδουλάκης, Μπούμπουρης (82΄Καρίμαλης), Κουτσούκος (74΄Μαμαντί), Πρίφτη, Θεοχάρης, Κεραμιδάς (91΄Βαγενάς), Τουρέ, Καρφαρίδης (46΄Γιόγιος), Ραζάκ, Ουζούνογλου, Χατζάκης.

Επίσης στον πάγκο ήταν: Μοχάμετ, Τζάβρας, Έγλι.

"Βροχή" τα γκολ στο Λάβα - Καρτεράδος

Ένα εύκολο έργο είχε η Λάβα απέναντι στον Καρτεράδο, όπου και επικράτησε με το ευρύ 8-0, στο μοναδικό παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστικής ήταν ο επιθετικός της ομάδας της Σαντορίνης Ντέμης Ζώνας, ο οποίος σημείωσε τα πέντε από τα οκτώ τέρματα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε και τα... ευτράπελα, αφού μία υπόδειξη πέναλτι ήταν η αφορμή να δυναμιτίσει το κλίμα και ουσιαστικά να χρειαστεί η επέμβαση της αστυνομίας για να ξεκινήσει και πάλι, με καθυστέρηση μισής ώρας το δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι στο χέρι μέσα στην περιοχή του Καρτεράδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο προπονητής των φιλοξενουμένων να διαμαρτυρηθεί περισσότερο από έντονα και να χρειαστεί η επέμβαση της αστυνομίας και όπως αναφέρουμε παραπάνω, να καθυστερήσει 30 περίπου λεπτά να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος.

Τώρα όσον αφορά η διαμόρφωση του σκορ, ο Ντέμης Ζώνας άνοιξε... λογαριασμό στο 16' και στο 18' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με το 2-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και μετά τα όσα ακολούθησαν τα δύο σωματεία επέστρεψαν στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν... άγριες διαθέσεις.

Ο Παραλίκης στο 54' έκανε το 3-0, ενώ ο Ζώνας σημείωσε το δικό του προσωπικό χατ τρικ (4-0). Ο ίδιος παίκτες  στο 64' έγραψε το 5-0, ενώ ο Παναγιωτίδης ένα λεπτό αργότερα έκανε το 6-0. ο Ζώνας πριν το τέλος του ματς... χτύπησε άλλες δύο φορές στο 70' και στο 85', ενώ ενδιάμεσα ο Κελίδης πρόσθετε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Λάβα Εμπορείου (Διονυσόπουλος): Καλαμάτας, Δακουτρός, Αλεφραγκής, Κολιούσης, Κουκούλης, Καψάλης, Σελιστάι, Παραλίκης (78΄Δαμίγος), Βουλγαράκης (55΄Παναγιωτίδης), Ζώνας, Κελίδης.

Αναπληρωματικοί: Δρόσος, Νομικός, Τσουκαλάς

Α.Ο Καρτεράδος (Φωτεινός) : Ξαγοράρης, Αντιμισάρης, Βαρμάζης (74΄ Πρέκας), Καράβολας, Ξαγοράρης (51΄ Κουρπέτης), Φωτεινός Ε., Φέκας, Φωτεινός Α. (66΄ Λέκκας ), Βαζαίος, Δεναξάς (83΄ Τριαντάφυλλος ), Τομόρι.

Αναπληρωματικοί: Γιώτης, Αντιμισάρης Αν., Κόστα.