Κοντά στην εκτός έδρας νίκη βρέθηκε ο Πανθηραϊκός, όμως οι γηπεδούχοι τον ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ματς

Ο Αιολικός "έκλεψε" τον Βαθμό

• Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου, 2017 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 19 Δεκ. 2017 - 18:00

Χαμηλά παρέμεινε στον βαθμολογικό πίνακα και μετά τη νέα ισοπαλία ο Πανθηραϊκός, όμως το ενθαρρυντικό είναι πως η ομάδα της Σαντορίνης έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Το συγκρότημα του κλ Σκέντζου βρέθηκε κοντά στην εκτός έδρας νίκης, όμως οι γηπεδούχοι που εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική αναμέτρηση των τελευταίων λεπτών και ισοφάρισαν στο φινάλε του ματς και "έκλεψαν" βαθμό από τους φιλοξενούμενους.

Τώρα όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο 4' βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Μπουρού, όμως ο Αθανασίου είπε όχι. Ο Μανιάς στην αμέσως επόμενη φάση βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-1, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Γκίκα στο 16' στάθηκε άτυχος αφού είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γιώτα. Ο ίδιος παίκτης στο 36' σε μία φάση... καρμπόν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γιώτα και με τον τρόπο αυτόν ο Πανθηραϊκός άνοιξε το σκορ στα ματς (0-1). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά όχι καθαρό μυαλό, στην προσπάθεια να ισοφαρίσουν. Ο Λαλάς έχασε μεγάλη ευκαιρία, στο 83’, με κεφαλιά, από σέντρα του Νυφαδόπουλου. Στο 84' ο Πανθηραϊκός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Συνολάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι ο Πανθηραϊκός κλήθηκε να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. .Η λύτρωση ήρθε στο 91’, με γκολ του Κριπιντίρη, μέσα από την περιοχή και αξιοποιώντας σύγχυση στην άμυνα του Πανθραϊκού.

Αιολικός – Πανθηραϊκός 1-1
ΣΚΟΡΕΡΣ: Κριπιντίρης (91’)/ Γκίκα (36’)

Αιολικός (Κ. Ψυρόπουλος): Γιώτας, Νυφαδόπουλος, Κρητικός (63’ Λαλας), Τάχιας, Κριπιντίρης, Καδής (83’ Καπταγιάννης), Κεσίδης, Λαμπράκης, Πληγεώργος, Μπουρούς, Χρήστου
Πανθηραϊκός (Ανδρέας Σκέντζος): Αθανασίου, Ζέχιος, Μπιρμπιλης, Μπίρης, Λούκα, Φύτρος, Κεφαλάς, Μάνιας, Συνολάκης, Ντούμος, Γκίκα

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά)

Ερμής Κιβερίου – Αήττητος Σπάτων 0-3
ΣΚΟΡΕΡΣ: Κατσικογιάννης (51’), Τσιλιγγίρης (53’), Γκούμας (86’)

Ευρεία νίκη για το σύλλογο των Σπάτων που αξιοποίησε το ρεπό της Χαλκίδας αυξάνοντας τη διαφορά, στην κορυφή.

Στο 51’ με τον Κατσικογιάννη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Δύο λεπτά μετά, ο Τσιλιγγίρης έκανε και το 0-2. Ο Αήττητος αναζήτησε και το τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε στο 86’, με το Γκούμα.

Ερμιονίδα - Θύελλας Ραφήνας 1-1
ΣΚΟΡΕΡΣ: Μακρίδης (48’)/ Φύτρος (15’)

Ερμιονίδα ( Θανάσης Στάικος) : Στεφανίδης, Κασαπίδης, Αδαμόπουλος, Τζιέρης, Μπιμπισίδης, Κιοσσές, Tresa,( 90΄Βιρβίλης), Μπιμπισίδης, Μακρίδης, Αγγελόπουλος, (86΄Τριανταφύλλου), Τριμπόνιας ( 67΄Σαλταπίδας).
Θύελλα Ραφήνας ( Σταυρος Ηλιόπουλος) : Πάντος, Αράπης, Φύτρος, Μανουσάκης, Σωτηριάδης, Γερασωτέλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Σουλτανίδης, Σενέ, ( 79΄Δημητρίου). Ζέκιο. ( 62΄Μπουντάκης)

Ταμυναϊκός - Παναργειακός 0-1

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Πούτσι

Ταμυναϊκός (Β. Λαθουράς):  Μητακίδης ,  Zαρίφης (76΄ Ζάχι),  Κρόκος ,  Καρράς ,  Β. Αναστασίου, Ι. Αναστασίου, Κώτσι (86΄ Καρατζάς), Μαλισσόβας, Ραμπαβίλας (90΄ Σταμέλος), Κούρτης, Πιλάτης (46΄ Μήτρου).

Παναργειακός (Γ. Κετικίδης):  Τσέλιος, Παναγιώτου, Κολλάρας, Μεζίνη, Λιακόπουλος (69΄ Φασουλής), Πούτσι, Καλογεράκης, Καλύβας, Καλογέρης, Παιδάκης, Ντούκιτς