Η ομάδα του Νίκου Τζιόβα «πέρασε» από την Τήνο επικρατώντας του ΠΑΣ με 1-2 και θα ξεκινήσει τη δεύτερη φάση με το μπόνους των τριών βαθμών

Κλείδωσε την πρώτη θέση η Άνω Μερά

• Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου, 2018 - 06:12
  • /   Eνημέρωση: 13 Φεβ. 2018 - 18:00

Η Άνω Μερά αν και εκτός από τον ΠΑΣ Τήνου είχε να αντιμετωπίσει και τις πολύ κακές καιρικές συνθήκες, παρόλα αυτά κατάφερε να φύγει… αλώβητη από το γειτονικό νησί επικρατώντας με 1-2 σε ένα ματς που έγινε κάτω από δυνατούς ανέμους και ισχυρή βροχόπτωση. Η ομάδα του Νίκου Τζιόβα έκανε το χρέος της απέναντι στον ΠΑΣ Τήνου και θα  ξεκινήσει στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος με το μπόνους των τριών βαθμών, αφού τερμάτισε πρώτη στον 1ο όμιλο. Ο ΠΑΣ Τήνου από την πλευρά του αν και μαθηματικά αδιάφορος έκανε το παιχνίδι του, πίεσε τους φιλοξενούμενους, όμως η Άνω Μερά, διέθετε ποιότητα και παίκτες που ήξεραν πολύ καλά τη ήθελαν και πώς να το πάρουν. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας αφήσει… ανοικτούς λογαριασμούς. Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι με τον  Αμπντούλ, εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το.. .δώρο της άμυνας της Τήνου και με πλασέ ο φορ της Άνω Μεράς άνοιξε το σκορ στο ματς στο 47’.

Πέντε λεπτά αργότερα το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Άνω Μεράς κατάφερε να βρει.. δίχτυα και να γράψει το 0-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ στο 80’ με τον Βελλαλόπουλο.

ΠΑΣ Τήνου (Σουμπασάκος): Κελαδίτης, Ξενόπουλος (85' Γιαννίτσης), Λειβαδάρης Ι., Δενεκαρίας, Λειβαδάρης Π. (70' Δασκαλόπουλος), Νάζος, Δαρμής, Ζιούλης, Βιδάλης (60' Δαρμής Σ.), Βελαλόπουλος, Ζαλώνης Φ. (50' Μεμάι)

Επίσης στον πάγκο ήταν: Λεκάσι, Καμολίνος, Φώσκολο Ι.

Α.Σ. Άνω Μερά (Τζιόβας): Τζάβρας, Κουτσούκος, Ουσουνόγλου (73' Μπουσάι), Πρίφτης, Θεοχάρης (60' Κουκάς), Χατζάκος, Κωφοκώτσιος, Καρφαρίδας (90' Ξενάκης), Γκολέμης, Αμπντούλ, Σιντιμπέ (82' Αίγκλη)

Επίσης στον πάγκο ήταν: Ξενάκης, Χριστοδουλάκης, Βαγενάς, Κεραμιδά

Έκλεισε με νίκη την πρώτη φάση η Μύκονος

Τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και συγκεκριμένα στον 1ο όμιλο εξασφάλισε ο Α.Ο. Μυκόνου, που επικράτησε με… σβηστές «μηχανές» με 7-0 της Σύρου 2002. Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη είχε ίσως την εύκολη αποστολή της στο φετινό πρωτάθλημα, αφού χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία επικράτησε εύκολα και πλέον έχει όλο τον χρόνο μπροστά της για να ετοιμάσει τα «σχέδια» για τη δεύτερη και πιο σημαντική πράξη του πρωταθλήματος.  Βέβαια, η Μύκονος στην επόμενη φάση για να καταφέρει να ξεπεράσει κυρίως το εμπόδιο της Άνω Μεράς θα πρέπει να έχει καλύτερα αποτελέσματα από την αντίπαλό της, κι αυτό γιατί η ομάδα του Νίκου Τζιόβα θα ξεκινήσει με τρεις (3) πόντους μετά το.. μπόνους πρωτιάς, ενώ ο Α.Ο. Μυκόνου με έναν (1).

Τώρα όσον αφορά το ματς με τη Σύρο 2002, το σκορ δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για περαιτέρω ανάλυση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ στο ματς και συγκεκριμένα πριν την  συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου. Στο 12’ ο Αλμάνη μετά την ασίστ του Παντελή άνοιξε τον… χορό των τερμάτων για την Μύκονο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπάμπακαρ βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο τεχνικό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 19’ ο Παντελής με πλασέ έπειτα την πάσα του Αλεξανδρόπουλου έγραψε το 3-0.

Ο ίδιος παίκτης στο 23’ ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δίκτυ του σκορ, αφού έγινε το 4-0, ενώ στο 31’ ο Αλμπάνης στο διαμόρφωσε το 5-0 και το οποίο ήταν σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Φιορεντίνος έκανε… ποδαρικό (ήταν η πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα της Μυκόνου) με γκολ στο 52’, για το 6-0.

Ενώ το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε στο 69’ με τον Παντελή.

Α.Ο. Μυκόνου (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ράγια(46'Βαρουξής), Παπαδόπουλος, Αργυρός, Μπαλής(46' Καρατζάς), Αμπαδίνης, Μπάμπακαρ (46' Ντουσάι), Αλεξανδρόπουλος (46' Φιορεντίνος), Αλμπάνης, Κρίτσας, Παντελής

Επίσης στον πάγκο ήταν: Παπάς, Πανέτας, Πλάκα

Σύρος 2002 (Φωκάς): Μαρουδιάς Α., Ανδρεαδάκης, Μαρουδιάς Ν.(66' Φούντας), Δαλέζιος, Ζερβάκης, Συργιάννης, Κανέλλης, Θεοδωσίου (66' Πελεκάνος) Φώσκολος (46' Βοπόπουλος), Κονδύλας, Καραμολέγκος (46' Λελάι)

Επίσης στον πάγκο ήταν: Κουνέλης