6ο σερί θετικό αποτέλεσμα για τον Πανθηραϊκό μετά και τη νέα νίκη – ανατροπή με 2-1 επί της Ερμιονίδας

«Καλπάζει» η ομάδα της Σαντορίνης

• Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου, 2018 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 21 Φεβ. 2018 - 16:00

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πανθηραϊκός και με το τρίποντο αυτό ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 7ου ομίλου.

Η ομάδα της Σαντορίνης αν και βρέθηκε πίσω στο 38’ έπειτα το κοντινό πλασέ του Μπιμπισίδη, στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του, ανέτρεψε το σκορ, έκανε το 2-1 και θα μπορούσε να είχε σημειώσει μία πιο άνετη νίκη, αν οι παίκτες του δεν έχαναν μοναδικές ευκαιρίες.

Οι Κυκλαδίτες ήταν βέβαια καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, άσχετα αν έμειναν πίσω στο σκορ. Αυτό το απέδειξαν όταν στο δεύτεροι μέρος μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το σκορ και το έκαναν πράξη μέσα σε λίγα λεπτά. Η νίκη αυτή όπως αναφέρουμε και παραπάνω έδωσε στον Πανθηραϊκό ένα ακόμη τρίποντο, που τον φέρνουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό ήταν το 6ο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα και πλέον η ομάδα της Σαντορίνης βλέπει τον στόχο της παραμονής να πλησιάζει όλο και περισσότερο.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ με τους Φύτρο και Ντούμο, όμως και οι δύο παίκτες σπατάλησαν τις  ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι σε μία ανύποπτη φάση και μετά από φάουλ του Σαλταπίδα, ο Μπιμπιδίσης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Αθανασίου.

Στην επανάληψη ο Πανθηραϊκός μπήκε με στο την γρήγορη ισοφάριση και αυτό το πέτυχε με το γκολ στο 53’ με τον Μανιά, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την εσχάτη των ποινών έπειτα την ανατροπή του Ντανκούα. Πέντε λεπτά αργότερα οι Κυκλαδίτες με τον Ντούνο από κοντά έκαναν την ολική ανατροπή και το τελικό 2-1.

Τέλος, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει κι άλλα τέρματα, όμως ο Ντανκούα και Στεφανίδης έχασαν μοναδικές ευκαιρίες.

Πανθηραϊκός –ΑΕ Ερμιονίδας 2-1
ΣΚΟΡΕΡΣ: Μάνιας (50’), Ντούμος (55’)/ Βασιλέρης (36’)

Πανθηραϊκός ( Σκέντζος): Αθανασίου, Τσόπελας, Περιάλης, Κεφαλάς, Φύτρος, Μανάς, Ντούμος, Ντανκουά, Γκίκα, Αγοραστός
Ερμιονίδα ( Στάικος): Στεφανίδης, Κασαίδης, Βασιλέρης, Τζιέρης, Μπιμπισίδης, Βιρβίλης, Τρέσα, Παλαιοπάνος, Μακρίδης, Σαλταπίδας, Τριμπόνιας

Διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής – ΑΟ Χαλκίς 0-0
ΣΚΟΡΕΡΣ: -

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (Στ. Μουντανάρης): Χάιρο, Τοπάλι, Στάτης, Παπαδόπουλος, Ρέτζος, Αχείμαστος, Λαζαρίδης, Τσομπανέλλης, Τζέκα, Χριστόφ (69' Κίστα), Β. Παρέλλης (41' Τζόρνταν)
ΑΟ Χαλκίς (Δημ. Λύκος): Σταυριανός (58' Ντουμάνης), Μιχελής, Θωμάς, Γεωργίου, Καραμπάς, Εμέκα, Ταυταρίδης (90' Πατερίτσας), Ντελέκος, Ανέστης (95' Χαλιώτης), Πολίτης, Βαλκάνος (84' Μυρτέζα)