Ο Πανναξιακός Α.Ο.Ν. αν και έχασε με 3-2, έδειξε ότι είναι σε καλό δρόμο και πως αν συνεχίσει έτσι, θα πετύχει γρήγορα τον στόχο του

Πήρε “χρυσό” βαθμό στα Βριλήσσια

Ο Πανναξιακός Α.Ο.Ν. Θα μπορούσε να είχε πετύχει μία από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία του, αφού προηγήθηκε με 2-0 σετ στα Βριλήσσια, επί της τοπικής ομάδας, Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι γηπεδούχες ανέβασαν στροφές και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Παρά την νίκη τους, τα Βριλήσσια γνώρισαν την πρώτης τους βαθμολογική απώλεια στη σεζόν, αφήνοντας μόνο πρώτο τον Ολυμπιακό, ενώ ο Παν ναξιακός γνώρισε τη δεύτερή σερί ήττα στο τάι μπρέικ. Σίγουρα όμως ο βαθμός που εξασφάλισαν στα Βριλήσσια οι Ναξιώτισσες ήταν πολύ σημαντικός.

Η ομάδα των Βριλησσίων στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα (προηγήθηκε με 21-12 και 21-13 αντίστοιχα) κι όλα έδειχναν ότι οδεύει προς ένα εύκολο 3-0 καθώς προηγήθηκε με 19-13 στο γ’ σετ. Εκεί όμως ένα χαμένο σερβίς των γηπεδούχων έγινε η απαρχή για την ανατροπή καθώς ο Πανναξιακός ισοφάρισε 20-20 ενώ σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε κι αποχώρησε η Τουριάφ (χτύπησε στο γόνατο, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι το σοβαρό). Οι φιλοξενούμενες με συνολικό σερί 12-3 πήραν το σετ, ενώ στο δ’ μετέτρεψε το 20-21 σε 21-25.
Η απάντηση των Βριλησσίων όμως ήρθε στο τάι μπρέικ, αφού ξέφυγε γρήγορα με 5-2 και πήρε τελικά τη νίκη.

Βριλήσσια – Πανναξιακός 3-0 σετ

Τα σετ: 25-15, 25-20, 22-25, 21-25, 15-8
Βριλήσσια (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/9 επ.), Ριμπέιρο 18 (12/39 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Τουριάφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 28 (20/55 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Σκόνδρα –λ (77% υπ.) / Καραγκούνη, Κοκίου, Γιοβάνη 4 (4/8 επ.), Μαβιλίδη.
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 15 (8/16 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Σέσλιαρ 1 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ, (43% υπ.), Καρπουζά 16 (12/33 επ., 4 μπλοκ), Τρίβουνιτς, Εμμανουηλίδου 12 (4/9 επ., 1 άσο, 7 μπλοκ), Κακουράτου –λ (35% υπ.) / Λαγουδάκη 11 (9/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ., Φάρκωνα, Γκολφινοπούλου