Η γυναικεία ομάδα του Πανναξιακού ΑΟΝ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό

Ήττα... με καλή εμφάνιση

Με το τρίποντο στις αποσκευές έφυγε από τη Νάξο η ομάδα του Ολυμπιακού, αφού επικράτησε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, του Πανναξιακού ΑΟΝ με 0-3 σετ. Οι Κυκλαδίτισες αν και νεοφώτιστες έφεραν αντίσταση στις πρωταθλήτριες, αφού για να κάμψουν την αντίστασή τους χρειάστηκε να υπερβάλουν εαυτό. Όλα τα σετ ήταν γεμάτα, αν και οι ερυθρόλευκες κατάφερναν να ξεφύγουν στο σκορ στα δύο πρώτα σετ.

Οι φίλαθλοι της Νάξου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα σπουδαίο παιχνίδι και με τη λήξη του χειροκρότησαν όρθιοι τις προσπάθειες των αθλητριών και των δύο ομάδων.

Όπως αναφέρουμε παραπάνω, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν τα δύο πρώτα σετ, πολύ δυνατά, αφού πίεσαν από το σερβίς την ομάδα της Νάξου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεφύγει στο πρώτο με 6-11 και 11-16. Ο Κόβαζιτς όμως πέρασε την Λαγουδάκη αντί της Ράντοβιτς και η εικόνα της ομάδας του Πανναξιακού βελτιώθηκε. Οι Κυκλαδίτισες ισοφάρισαν σε 22-22, όμως η Κωνσταντίνου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και η Κις με την Γιώτα έδωσαν το σετ στις ερυθρόλευκες.

Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να φέρει το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 23-23, από το 20-23. Η Γιώτα όμως στη συνέχεια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και η Κωνσταντινίδου έκανε το 24-24. Στη συνέχεια οι Ναξιώτισες έχασαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ με το μπλοκ της Γιώργα πάνω στην Καρπουζά, ενώ η Κωνσταντίδου με επίθεση έκανε το 24-26, για το 0-2.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του κ. Κόβαζιτς προσπάθησε να αντιδράσει, να μειώσει στο σκορ και να ξανά μπει στο παιχνίδι. Η καλή όμως προσπάθεια δεν ολοκληρώθηκε, αφού αν και ο Πανναξιακός προηγήθηκε στο σκορ με 22-20 δεν μπόρεσε να φτάσει στη μείωση. Γιατί, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 22-22 και ακολούθησαν τρία πολύ καλά σερβίς όπου χάλασε η υποδοχή των αθλητριών του κ. Κόβαζιτς.

Πανναξιακός ΑΟΝ – Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 22-25, 24-26, 22-25
ΠAΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσέσλιαρ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 1 (1/10 επ., 29% υπ. – 19% άριστες), Τρίβουνιτς 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Καρπουζά 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (8/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)/ Κακουράτου –λ (52% υπ. – 33% άριστες), Λαγουδάκη 2 (2/6 επ., (60% υπ. – 40% άριστες), Γκολφινοπούλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κις 7 (7/32 επ.), Μονζόνι 14 (8/16 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τέζα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/28 επ., 2 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες)/ Κονόμι – λ (46% υπ. – 38% άριστες), Κοσμά 1, Χριστοδούλου.