Η ομάδα της Νάξου επικράτησε με 1-3 στο κλειστό των Μεσογείων

Πρώτο διπλό για... Πανναξιακό

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και δεύτερη συνεχή της σεζόν σημείωσε προχθές η γυναικεία ομάδα του Πανναξιακού, αφού επικράτησε με 1-3 σετ του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια. Το παιχνίδια κατά τη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν ντέρμπι και όσοι βρέθηκαν στο κλειστό των Μεσογείων είχαν την τύχη να δουν από κοντά μία σπουδαία αναμέτρηση.

Οι Ναξιώτισσες για δεύτερη συνεχή παιχνίδια είχαν σταθερά καλή απόδοση τόσο πάνω στον φιλέ όσο και στην άμυνα. Το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα, το ματς ήταν ντέρμπι και η ομάδα της Νάξου κατάφερε να το πάρει δείχνει πως για ακόμη μια χρονιά ο Πανναξιακός θα είναι μέσα στα σωματεία που θα πρωταγωνιστήσουν. Η ομάδα του κ. Κόβαζιτς αν και βρέθηκε στο ξεκίνημα του πρώτου σετ πίσω στο σκορ με 3-0, ανέβασε την απόδοσή της, πήρε κεφάλι στο στο σκορ 4-8 και στη συνέχεια κρατούσε μια σταθερή διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν ώστε να φέρουν το ματς στα ίσα. Το Μαρκόπουλο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως η συνέχεια άνηκε στον Πανναξιακό και τα δύο επόμενα σετ πήγα στην ομάδα της Νάξου και συγχρόνως και η νίκη.

Από εκεί και πέρα μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της ομάδας του Πανναξιακού κ. Κόβαζιτς είπε τα εξής: “Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίξαμε πολύ καλά. Ξεκινήσαμε σωστά, αλλά μετά το πρώτο σετ είχαμε προβλήματα. Δεν παίξαμε σωστά στο μπλοκ και το πληρώσαμε με την απώλεια του β’ σετ ενώ λίγο έλειψε να χάσουμε και το τρίτο. Ευτυχώς στο τέλος του τρίτου σετ βελτιώσαμε κάποια πράγματα και πήραμε το τρίποντο”.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 22-25, 13-25
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 6 (2/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (4/5 επ.), Πράντο 15 (14/48 επ., 1 μπλοκ), Ψωμά 9 (4/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες), Λιάγκη 8 (6/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 15% άριστες), Σμουτζ 10 (7/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Κοκκίου –λ (43% υπ. – 10% άριστες) / Πολυδώρου
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Διώτη 14 (11/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 2 (2/10 επ., 50% υπ. – 17% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 28 (23/47 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (46% υπ. – 23% άριστες) / Κιουτσιούκη, Γιόβιτς, Λαδένη 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες)