Μία ακόμη νίκη σημείωσε ο Φοίνικας, αυτή τη φορά εκτός έδρας αφού επιβλήθηκε του Παμβοχαϊκού με 1-3 σετ

Ανοδική πορεία

Ο Φοίνικας Σύρου πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση επικράτησε έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες του Παμβοχαϊκού με 1-3 σετ (25-27, 25-23, 29-31, 23-25). Πλέον η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων πήγε στου πέντε βαθμούς και ο Φοίνικας με τη νίκη αυτή ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία και κοιτά το πρωτάθλημα με τελείως διαφορετικό μάτι. Να σημειώσουμε σ' αυτό το σημείο πως με το τρίποντο αυτό ο Φοίνικας πήγε στους 14 βαθμούς και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα προσπέρασε την Ορεστιάδα στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι σε απόδοση από πλευράς Φοίνικα, ήταν δύο πρώην παίκτες του Παμβοχαϊκού, Χρήστος και ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος. Ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στους διαιτητές τις αναμέτρησης. Τώρα όσον αφορά αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αφού οι δύο ομάδες πήγαν μέχρι τέλους πόντο - πόντο, με τον Φοίνικα τελικά να το παίρνει με 25-27.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε πόντους διαφορά, οι Συριανοί μάζεψαν τη διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν το 0-2 σετ και ο Παμβοχαϊκός έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο σετ οι καρδιές πήγαν να σπάσουν, αφού οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς η μία κοντά στην άλλη. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-23, 26-25, 27-26, 28-27, 29-28 και το σετ τελείωσε με το μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με 20-17 δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλό, αφού οι "Πειρατές" αντέδρασαν σωστά και χάρη στα μπλοκ του Χαραλαμπίδη το πήραν και μαζί πανηγύρισαν και τη νίκη.

"Μας τόνωσε αυτή η νίκη και ψυχολογικά"

Το λίμπερο του Φοίνικα Σύρου Νικήτας Εφραιμίδης είπε: "Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Όλη η ομάδα δούλεψε σωστά. Μας τόνωσε αυτή η νίκη και ψυχολογικά και βαθμολογικά. Μετράμε 14 βαθμούς κι αυτή η νίκη μας βάζει στο παιχνίδι της 4αδας. Ακόμα βέβαια είναι νωρίς. Βαρόμετρο θα είναι ο αγώνας που έρχεται με τον Άρη. Μας ευνοούν όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και θέλουμε να συνεχίσουμε με ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια".

Ο κεντρικός της ομάδας της Σύρου Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: "Είναι πολύ σημαντική νίκη που μας ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά. Η ομάδα αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ο σημερινός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο φινάλε όλων των σετ ήμασταν πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση".

Παμβοχαϊκός - Φοίνικας Σύρου 1-3

Τα σετ: (25-27, 25-23, 29-31, 23-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (20/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/4 επ), 48% υπ - 33% άριστες), Κανέλλος 9 (8/15 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 15 (13/32 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 39% άριστες), Βούλιν 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 48% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τσουκ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (5/12 επ), Παπαδόπουλος Χρ. 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/42 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 31% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 35% άριστες).

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων