Ο Φοίνικας επικράτησε 3-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα επί της Antwerp και 15-11 στο “Χρυσό σετ”

Χρυσή πρόκριση στους 16 το "Πειρατικό"

Στις 16 καλύτερες ομάδες του Cev Cup προκρίθηκε χθες το βράδυ ο Φοίνικας Σύρου αφού επικράτησε με 3-0 και του χρυσού σετ της Antwerp.

Ο τελευταίος πόντος του πειρατικού στο χρυσό σετ!Στους 16 του CEV Cup η Σύρος!

Posted by Κοινή Γνώμη on Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2015

Οι Συριανοί μπήκαν με... φόρα από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ουσιαστικά επιβλήθηκαν εύκολα των Βέλγων που δεν... πίστευαν στα μάτια τους.

Οι Φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο σετ, όμως και πάλι ο Φοίνικας είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει να φέρει το ματς προς το τέλος του σετ στα ίσα και να τελικά να το κατακτήσει με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι Συριανοί είχαν μία σταθερή διαφορά από την αρχή έως το τέλος και εύκολα έκαναν το 25-20 διαμόρφωσαν το 3-0 σετ.

Όπως συμβαίνει στα ευρωπαϊκά παιχνίδια έτσι και σε αυτό οι ομάδες οδηγήθηκαν σε ένα έξτρα σετ όπου εκεί θα έλυναν ουσιαστικά τις διαφορές τους.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να αντιδράσουν όμως ο Φοίνικας δεν τους επέτρεψε σε κανένα σημείο του... Χρυσού σετ, αφού ήταν διαρκώς μπροστά και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Τέλος, ο κόσμος για ακόμη ένα εντός έδρας ματς ήταν συγκλονιστικός, αφού γέμισε τις εξέδρες της Β' κλειστής αίθουσα τους αθλητικού κέντρου. Περισσότεροι από 700 φίλαθλοι παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση με την Βέλγικη ομάδα.

* Καμία ευκολία η Β΄ κλειστή αίθουσα του αθλητικού κέντρου, αφού τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης δεν είχαν την δυνατότητα άμεσης ενημέρωσης, καθώς το wifi ήταν κλειδωμένο και τον κωδικό τον είχε μόνο η στατιστική υπηρεσία. Το πρόβλημα αυτό δεν είναι τωρινό, αφού εδώ και χρόνια πέρα από σπάνιες περιπτώσεις μπορεί κάποιος δημοσιογράφος να κάνει τη δουλειά μέσα από την κλειστή αίθουσα. Θα έπρεπε το γήπεδο να είχε ισχυρό wifi ώστε να μην πέφτει με το παραμικρό και στο τέλος, να μην δίνεται ο κωδικός για να μην πέσει καμία... καμπάνα.

Το παιχνίδι

1ο σετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μπλοκ του Przybyla 0-1. Ο Φοίνικας πέρασε με 4-2 μπροστά στο σκορ, χάρη στα δυνατά σερβίς του Τόμισλαβ Ντόκιτς. Ο ίδιος παίκτης με άσο έκανε το 6-2. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 7-2 για τους Συριανούς. Ο Przybyla μείωσε σε 8-3. Ο Φέργκιουσον μετά την ωραία πάσα του Πάρις έκανε το 13-4 και ο το “Πειρατικό” στο +9. Ιδανικό το ξεκίνημα για τους Συριανούς. Άουτ πέρασε η διαγώνια επίθεση του Wachnik (14-4). Άσος από τον Φέργκιουσον και το σκορ έγινε 16-4. Άουτ πέρασε το σερβίς του Wachnik 20-5. 0 Klein μείωσε σε 20-6. Ο Ντόκιτς με μπλοκ έκανε το 22-6. Ο Φοίνικας εύκολα και ξεκούραστα θα κατακτήσει πρώτο σετ. O Sophie μείωσε σε 22-7. Άσος για τους φιλοξενούμενες με τον Sophie, 20-8. Στο φιλέ η μπάλα στο σερβίς του Prevel 24-9 και άουτ στη συνέχεια η επίθεση του Przybyla 25-9.

2ο σετ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν με 1-3, όμως Klein έστειλε άουτ τη μπάλα από τη γραμμή του σρβις (2-3). Ο Κάντγουελ μείωσε σε 3-4. Γραμμή πάτησε στο σερβίς του ο Ντόκιτς και το σκορ έγινε 3-5. Άουτ το σερβίς του Sophie 5-6. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 6-6. O Prevel πήρε τον άσο και οι Βέλγοι πήγαν προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δύο πόντων (6-8). Ο Ντόκιτς με μπλοκ μείωσε σε 8-9, έπειτα την πολύ καλή άμυνα των Βέλγων. Ο Cox έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (9-13). Τυχερός ο Φοίνικας ο Klein μόνος πέταξε την μπάλα εκτός τερέν (10-13) και ο Ντόκιτς στη συνέχεια μείωσε ακόμη περισσότερο 11-13. Ο Φέργκιουσον μείωσε στον πόντο, έπειτα το δυνατό σερβίς του Ντόκιτς (12-13). Λάθος από πλευράς Συριανών και το σκορ έγινε 13-15. Νέο λάθος από πλευράς Φοίνικα και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Ο Κάντγουελ μείωσε σε 15-16 με άσο. Τραγικό λάθος από τους διαιτητές έδωσαν άουτ το μπλοκ και οι Φιλοξενούμενοι πήραν έναν απρόσμενο πόντο και το σκορ έγινε 15-17, αντί για 16-16 και στη συνέχεια εκτός τελικής γραμμής κατέληξε η μπάλα στην επίθεση του Ππαδόπουλου (15-18). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 16-18. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 17-18. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 18-18, στα ίσα το ματς. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ αουτ και ο Φοίνικας μπροστά στο σκορ με 20-19. Ο Πάρις με άσο έκανε το 21-19, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 21-21 με τον Cox. Ντόκιτς με 22-21. Ασταμάτητος ο Ντόκιτς 23-32. Ο Κάντγουελ με επίθεση στην ευθεία έκανε το 25-23 και ο Φοίνικας 2-0 στα σετ.

3ο σετ

Όπως τελείωσε το δεύτερο σετ, έτσι ξεκίνησε το πρώτο, δηλαδή με πόντο του Κάντγουελ 1-0. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 4-1. Άουτ η επίθεση του Wachnik και ο Φοίνικας 6-3. Άουτ η επίθεση του Φέργκιουσον και οι φιλοξενούμενοι με 0-3 σερί ισοφάρισαν σε 6-6. Έξυπνος πόντος από τον Πάρις 7-6. Λάθος του Przybyla και ο Φοίνικας πήγε με δύο πόντους διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Ο Παπαδόπουλος έκανε το 9-6. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Κάντγουελ (9-7). Παπαδόπουλος για το 10-7. Ο Cox μείωσε σε 10-8. Ο Χαραλαμπίδης τελείωσε πολύ ωραία την γρήγορη πάσα του Πάρις 11-8. Ο Prevel βρήκε φιλέ και ο Φοίνικας στο +4 (13-9). Νέο λάθος από πλευράς Antwerp και ο Φοίνικας 14-10. Άουτ η επίθεση του Cox και ο Φοίνικας ξέφυγε με πέντε πόντους (17-12). Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και 18-13 το σκορ. Εντυπωσιακό χτύπημα από τον Ντόκιτς (19-13). Άουτ το σέρβις του Wachnik. 25-20 με αουτ σερβίς των φιλοξενουμένων.

Χρυσό σετ

Άουτ η επίθεση του Κάντγουελ και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ 0-1. Χαραλαμπίδης 1-1. Przybyla 1-2. Ντόκιτς 2-2. Λάθος από πλευράς φιλοξενουμένων, βρήκαν φιλέ 3-2. Άσος από τον Ντόκιτς 4-2. Ο Ντίκιτς στην ευθεία 5-3. Κάντγουελ άσος και 6-3. Άουτ επίθεση από τον Przybyla 7-3. Νέος άσος από τον Κάντγουελ 8-3. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 9-4. Ο Klein μείωσε σε 9-5. Άσος από τον Cox 9-6. Άουτ το σερβίς του Cox 10-6. Παπαδόπουλος για το 11-6. O Cox μείωσε σε 12-7. Ντόκιτς 13-7. Ο Ντόκιτς με επίθεση έδωσε τέλος στο ματς κάνοντας το 15-11.