Η ομάδα της Σύρου… πέρασε από το Ζηρίνειο επικρατώντας της Κηφισιάς με 2-3 σετ

Ποδαρικό με το… δεξί ο Φοίνικας

• Κυριακή, 8 Ιανουαρίου, 2017 - 11:22
  • /   Eνημέρωση: 9 Ιαν. 2017 - 12:00

Το «Πειρατικό» όχι μόνο έδειξε έτοιμο για τη δική του αντεπίθεση στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Volley League, αλλά πέτυχε και μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που πάντα του έβαζε… δύσκολα. Ο Φοίνικας έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Σέρβο διαγώνιο Μίλια Μρντακ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να φύγει νικητής με 2-3 από το κλειστό του Ζηρίνειου. Βέβαια σε καλή μέρα για να φύγει με τη νίκη ο Φοίνικας από την Κηφισιά είχαν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντούσκο Νίκολιτς και το «Πειρατικό» πλέον μπαίνει σε τροχιά… τετράδας.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, ήταν ένα παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων και ένα ματς που κρίθηκε στις… λεπτομέρειες. Στα δύο προηγούμενα ματς που είχε δώσει το «Πειρατικό» με Ολυμπιακό (εντός) και Παναθηναϊκό (εκτός) οι λεπτομέρειες ήταν εις βάρος του Φοίνικας, όπου τα παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Οι Συριανοί με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου είχαν δείξει πως πλέον πατούσαν πιο καλά και έβρισκαν τον δικό του ρυθμό. Αυτό είναι απολύτως δικαιολογημένο μιας και μην ξεχνάμε πως ο Φοίνικας έχει δημιουργήσει μία νέα ομάδα σε πρόσωπα, αφού ο κορμός των… επιτυχιών είχε αποχωρήσει. Ο Σέρβος δείχνει με τον καλύτερο πλέον τρόπο πως θα είναι αυτός που θα οδηγήσει σε ασφαλέστερα μονοπάτια τον Φοίνικα που στοχεύει για μία ακόμη χρονιά… ψηλά. Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχει ξεφύγει βαθμολογικά αφού διατηρεί ένα σερί αήττητων αγώνων, όμως ο Φοίνικας έχει μπει για τα καλά σε τροχιά τετράδας.

Στα κρίσιμα σημεία έδειξε… ψυχή

Στο 1ο σετ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ υπήρχαν εκατέρωθεν σερί, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 8-7. Πόντος από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση από τον Δημήτρη Εφραιμίδη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 14-12. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με πλασέ του Ρεινάλντο ισοφάρισαν σε 15-15.

Άσος από τον Νίκο Καρατζά διαμόρφωσε το 17-15 για την Κηφισιά. Με επίθεση του Μρντακ ο Φοίνικα έφερε το σκορ στα ίσα 21-21, ενώ με κόντρα επίθεση του Ρεινάλντο ο Φοίνικας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 24-22. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με σερί 2-0 έκαναν το 24-24, όμως οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Δημήτρη Εφραιμίδη πάνω στον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24.

Ανέβασαν την απόδοσή τους και ανέτρεψαν το 0-1

Ο Φοίνικας έχοντας την ψυχολογία ξεκίνησε εντυπωσιακά το 2ο σετ και προηγήθηκε με 3-6 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι Συριανοί βρέθηκαν μπροστά και στο δεύτερο τάιμ άουτ με 16-13. Σε εκείνο το σημείο πέρασε ο Νικήτας Εφραιμίδης στη θέση του Ηλία Λάππα. Η Κηφισιά με μπλοκ άουτ του Χριστοφιδέλη ισοφάρισε σε 17-17. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ με 20-19 με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στους Κηφισιώτες 23-20. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-21 και έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Με «όπλο» το ισχυρό μπλοκ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αρχή του σετ με 5-0. Με τον Αλέξανδρο Χήρα στο σερβίς ο Φοίνικας μείωσε σε 9-6. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Κώστα Χριστοφιδέλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +6 (18-12) για την Κηφισιά, με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενους άσους από τον Χρήστο Παπαδόπουλο μείωσαν σε 22-19 αλλά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Έφερε το ματς στα ίσα ο Φοίνικας

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 13-13. Ο Φοίνικας στο σημείο αυτό πάτησε… γκάζι και με σερί 0-2 προηγήθηκε 15-13 όμως η Κηφισιά με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε σε 15-14. Με δύο άσους του Ματέο Πάρις οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (18-14). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς ο Φοίνικας είχε βάλει πλήρως τον ρυθμό του και έφερε το ματς στα ίσα κατακτώντας το σετ με 19-25.

Έπαιξε σαν… Φοίνικας Σύρου

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες της Κηφισιάς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο στο σερβίς προηγήθηκαν 5-1 σηκώνοντας στο «πόδι» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 6-5, ενώ πέρασαν και μπροστά 7-8 με επίθεση του Ρεινάλντο. Με εξαιρετική επίθεση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 9-9. Με επίθεση στην αντένα από τον Νικήτα Εφραιμίδη ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 9-11, ενώ μπλοκ του Παπαδόπουλου πάνω στο ίδιο παίκτη έκανε το 9-12. Η Κηφισιά μείωσε σε 12-13, αλλά σερβίς στο φιλέ από τον Ηλία Λάππα έδωσε δύο ευκαιρίες για νίκη στον Φοίνικα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μντρακ ο Φοίνικας πήρε το τάι μπρέικ με 13-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

«Αξίζαμε τη νίκη»

Μετά το τέλος του αγώνα οι μεγάλοι πρωταγωνιστές μίλησαν για το παιχνίδι και για τη νίκη του Φοίνικας μέσα στο Ζηρίνειο. Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου αν και όπως αναφέρει στην αρχή, φοβήθηκε το ματς στη συνέχεια, καθώς ο Φοίνικας δεν είχε παιχνίδια μέσα στη διακοπή των εορτών, όμως η αντίδραση των παικτών της ομάδας ήταν όπως πραγματικά ήθελε και γι’ αυτό το «Πειρατικό» έφυγε από την Αθήνα με ένα σπουδαίο διπλό.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Θεωρώ ότι το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό γιατί χάθηκε από δικά μας λάθη. Όταν παίζεις με μία ομάδα όπως ο Φοίνικας είναι εύκολο να γίνει ντέρμπι. Τα λάθη ειδικά αυτά που κάναμε στο 1ο σετ πρέπει να τα διορθώσουμε. Το βασικό είναι ότι προσπαθούμε να διορθώσουμε το μεγάλο μας πρόβλημα που είναι οι κόντρα φάσεις(μπλοκ - άμυνα) που εκεί δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα αντίδοτο. Συνεχίζουμε, θα εστιάσουμε σε συγκεκριμένες φάσεις του αγώνα με σκοπό να βελτιώσουμε όσο μπορούμε την απόδοσή μας. Στο τάι μπρεικ όπου και οι δύο ομάδες προσέχουν το σερβίς τους, εμείς υστερούμε στο μπλοκ. Είναι σημαντικό να έχεις μπλοκ. Στο ται μπρεικ φτάνουμε πολύ κοντά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε την κρίσιμη φάση , να σπάσουμε μία μπάλα, να κάνουμε ένα μπλοκ».

Ο προπονητής του Φοίνικας Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι ακριβώς όπως το περιμέναμε. Ήταν το πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς και προερχόμασταν από μεγάλη διακοπή. Προσπαθήσαμε να κάνουμε φιλικά παιχνίδια αλλά λόγω του καιρού δεν ήταν δυνατό να γίνουν. Στην αρχή φοβήθηκα αλλά αντιδράσαμε σωστά, το παλέψαμε και νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη. Προερχόμαστε από δύο παιχνίδια με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη κατάληξη για εμάς. Ήταν δύσκολο όταν ξεκίνησε το 2ο σετ, χάσαμε κάποιες ευκαιρίες, κάνανε πολλές επιθέσεις σε αντίθεση με εμάς. Η Κηφισιά είναι έμπειρη ομάδα και ξέρει πως να αντιδρά. Μετά για εμάς ήταν δύσκολο αλλά αντιδράσαμε καλά στο 5ο σετ και νομίζω αξίζαμε τη νίκη. Το πιστέψαμε μέχρι το τέλος παρά την διαφορά στην αρχή του 5ου σετ (5-1) ότι μπορούμε να κερδίσουμε και το καταφέραμε».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Ματέο Πάρις είπε: «Τα τελευταία χρόνια παίζουμε μόνο τάι μρπέικ στην Κηφισιά και όπως στον πρώτο γύρο πήραμε τη νίκη. Στο παιχνίδι είχαμε δύο πρόσωπα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η διακοπή, αλλά είμαστε χαρούμενοι που πήραμε τους δύο βαθμούς».

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου 2-3

Τα σετ: (24-26, 25-21, 25-20, 19-25, 13-15) σε 121'
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Νικολόπουλος