Ο Φοίνικας ηττήθηκε με 3-2 από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Βόχας, όμως…

Πήρε «χρυσό» βαθμό στο… Βραχάτι

• Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου, 2017 - 10:56
  • /   Eνημέρωση: 20 Φεβ. 2017 - 11:00

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε περίπου 130 λεπτά ο Παμβοχαϊκός επικράτησε του Φοίνικα με 3-2, σε ένα ματς που… έσπασαν καρδιές. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη της διάρκειά του και οι λεπτομέρειες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση και στο νικητή της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν… όλα, έπαιξαν όπως έπρεπε, με τη μόνη διαφορά πως στα κρίσιμα σημεία δεν κατάφεραν να διαβάσουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους. Το «Πειρατικό» παρά την ήττα κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στο κλειστό της Βόχας και να διατηρηθεί πάνω από τον Παμβοχαϊκό, όμως η ομάδα του Βραχατίου έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς έχει δύο νίκες με το ίδιο σκορ (3-2) απέναντι στον Φοίνικα.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ μετά από ένα πάρα πολύ καλό ξεκίνημα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και προσπέρασαν με 2-1 και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο το σερβίς και τα μπλοκ του Γκράχαμ (6 πόντους από μπλοκ συνολικά).

Ο Φοίνικας είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά χαμηλότερα ποσοστά αποτελεσματικότητας και δε μπόρεσε να «διαβάσει» το παιχνίδι του Σμιθ στις κρίσιμες φάσεις που έκριναν το 3ο και το 5ο σετ. Κορυφαίοι του Παμβοχαϊκού ήταν ο Γκράχαμ, ο Σμίθ και ο Μπατατζίμ, ενώ ο Φοίνικας που έκανε πολλά λάθη είχε πρώτους σκόρερ τους Μρντακ, Ρεϊνάλντο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 11-8, ο Φοίνικας με σερί 4-0 προσπέρασε 12-11 αλλά και πάλι η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προσπέρασε στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Ο Φοίνικας με μπλοκ και επίθεση του Ρεϊνάλντο προηγήθηκε 20-19, ο Παμβοχαϊκός απάντησε με σερί 3-0 για το 22-20 και έφτασε και στο 24-22. Ο Ρεϊνάλντο με δύο επιθέσεις ισοφάρισε και με μπλοκ στον Πέτι ο Φοίνικας προηγήθηκε 25-24. Ο Πέτι ισοφάρισε 25-25 και στην επόμενη φάση ο Ρεϊνάλντο κάρφωσε άουτ μετά από κακή υποδοχή (26-25). Το σετ κρίθηκε με το μπλοκ του Γκραχαμ πάνω στον Χήρα.

Ανατροπή είχαμε και στο 4ο σετ με τον Φοίνικα να γυρίζει το σκορ ενώ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 6-2 και 9-5. Ο Φοίνικας με καλό σερβίς και δύο επιθέσεις του Μρντακ ισοφάρισε 9-9, ενώ στο 10-10 έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 14-10 φτάνοντας στο 2-2 σετ.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας μετά το τέλος του ντέρμπι με τον Φοίνικα  δήλωσε: «Έγινε ένα ωραίο ματς μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Πήραμε δύο βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την 4η θέση η οποία θα κριθεί πάνω στο νήμα. Είμαι ευχαριστημένος που αντιδράσαμε σωστά μετά το 1-0 σετ. Συνεχίζουμε για το κύπελλο και τον δύσκολο αγώνα με τον ΠΑΟΚ».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς από την πλευρά του τόνισε τα εξής: «Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες για να πάρουμε μία καθαρή νίκη. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 3ο σετ και να κάνουμε τη διαφορά. Προηγηθήκαμε στο σκορ των σετ και στο τάι μπρέικ μας έλειπε η αποφασιστικότητα. Όταν δεν κάνεις αυτό που πρέπει όταν πρέπει έρχεται η ήττα».

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-9, 15-12

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 1 (μπλοκ) Γκράχαμ 17 (11/19 επ, 6 μπλοκ), Πέτι 21 (17/40 επ, 4 άσσοι, 52% υπ - 33% άριστες), Πελεκούδας 11 (5/8 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ - 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Σκαρλατίδης.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χήρας 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (20/35 επ, 4 άσσοι), Πάρις 1 (1 άσσος), Ρεϊνάλντο 23 (21/44 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ - 35% άριστες), Εφραιμίδης 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 37% άριστες), Τουράνιανιν 6 (6/16 επ) / Ζήσης (λ, 70% υπ - 45% άριστες), Δημητριάδης, Σζάρεκ, Παπαδόπουλος.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-16
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 11 (11/15 επ, 64% υπ - 48% άριστες), Άθος Κόστα 11 (10/12 επ, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 16 (12/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 8 (5/6 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες) / Στεφάνου (λ, 88% υπ - 38% άριστες), Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ, 75% υπ - 50% άριστες).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 9 (7/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέσκοφ, Διαμαντίδης 5 (5/11 επ, 27% υπ - 18% άριστες), Λουκούμι 14 (12/24 επ, 2 άσσοι, 52% υπ - 33% άριστες), Πεντίδης 6 (5/10 επ, 1 άσσος), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 65% υπ - 50% άριστες), Ράπτης, Στοϊλούδης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Ιωαννίδης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-20

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (13/16 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 58% άριστες), Βανέγκας 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 59% υπ - 45% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Στίγγας 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Παλέντζας 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 14 (5/8 επ, 1 άσσος 8 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 86% υπ - 57% άριστες), Μούχλιας, Χαραλαμπίδης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 5 (5/10 επ, 67% υπ - 60% άριστες), Κιόσης 1 (1/5 επ), Αναστασιάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστόφας 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/16 επ, 71% υπ - 71% άριστες), Γάτσης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ - 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ - 18% άριστες), Στεφανίδης 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Ηλίας.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

3ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 19-25
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Ντίνας 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/11 επ, 33% υπ - 20% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 5 (5/14 επ, 36% υπ - 16% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 25% άριστες), Σπυριούνης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρρες 1 (1/1 επ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 31% άριστες), Τσίροβιτς 13 (11/20 επ, 2 άσσοι, 63% υπ - 32% άριστες), Γκονζάλες 20 (16/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ - 33% άριστες), Σύρος (λ), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κάλας.

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Βαθμολογία Volley League Πάμε Στοίχημα 16-17