Χαλαρό απόγευμα για τον Φοίνικα Σύρου που επικράτησε με 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας

Έδειξε διάθεση… νίκησε εύκολα

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Σύρου που επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ 25-19, 25-12, 25-22, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για την Volley League. Ο Μρντακ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από μία αγωνιστική αποχής, όμως το… βάρος της επίθεσης το σήκωσε ο Βραζιλιάνος που σημείωσε συνολικά 20 πόντους με πολύ καλή αγωνιστική παρουσία. Ο Εφραιμίδης ήταν πολύ καλός στην υποδοχή, αφού ο Δημήτρης Ζήσης υπέρβαλε εαυτό για να καταφέρει να αγωνισθεί μιας και είχε υψηλό πυρετό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης η ομάδα της Σύρου ήταν αρκετά καλή και δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ώστε να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ανέβαζε σταδιακά την απόδοσή του και πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τεσσάρων πόντων. Η πίεση από τη γραμμή του σέρβις έδωσε στην ομάδα της Σύρου εξτρά επιθέσεις, αλλά και οι παίκτες του Ηρακλή Χαλκίδας έκαναν πολλά λάθη. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους με το +7, μία διαφορά που δεν έπεσε κάτω από τους πέντε πόντους για το τελικό 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν πατημένο το… γκάζι και να εξασφαλίζει με τη διαφορά να πατά διψήφιο αριθμό. Το 2-0 έγινε εύκολα και χωρίς… κόπο.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μάλιστα έφτασαν κοντά στη μείωση του σκορ, όμως ένα σερί 6-0 των Συριανών έβαλαν φρένο στα… όνειρά τους. Κατά τη διάρκεια του σετ υπήρξαν αρκετές ανατροπές αφού, όσες φορές κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ η μία από την άλλη, υπήρχε άμεση αντίδραση και επανέρχεται η ισορροπία. Οι φιλοξενούμενοι έκανε το 19-22 και είχαν το μομέντουμ εκείνη τη στιγμή. Ο Ντούσκο Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ και οι παίκτες του αντέδρασαν άμεσα κάνοντας σερί 6-0 και πήραν το τρίτο σετ με 25-22.

1ο σετ

Με άουτ του Εφραιμίδη ξεκίνησε το παιχνίδι (0-1). Ο Μρντακ πήρε το μπλοκ άουτ για το 1-1. Άσος από τον Τουραγιαννίν 2-1. Ο Ρεϊνάλντο πήρε το μπλοκ άουτ (3-2). Ο Χήρας με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 4-3 και στη συνέχεια ο Ρεϊνάλντο με άσο έδωσε αέρα δύο πόντων στον Φοίνικα (5-3). Νέος άσος για τον Φοίνικα, αυτή τη φορά ο Χήρας έκαμε το 8-4 και το «Πειρατικό» πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4. Ο Μρντακ με άσο έκανε το 14-8 και ο κ. Γκολίτης κάλεσε τάιμ άουτ καθώς η διαφορά έχει πάει στο +6 για τον Φοίνικα. Υπέρβαση από τον Renan 15-8. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ και η διαφορά πήγε στο +7 (16-9). Ο Τουράγιαννιν με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 18-11. Ο Σέρβος κεντρικός με άσο έκανε το 23-15. Ο Τάπια μείωσε για τον Ηρακλή Χαλκίδας σε 23-17. Ο Αδαμόπουλος με άσο έφερε τους φιλοξενούμενους πιο κοντά στο σκορ, όμως ο Χήρας με πρώτο χρόνο τελείωσε το πρώτο σετ κάνοντας το 25-19.

2ο σετ

Ο Ρεϊνάλντο στην κόντρα επίθεση έκανε το 2-0. Ο Ράπια μείωσε σε 2-1 και ο Μρντακ στη συνέχεια έβαλε τον Φοίνικα με δύο πόντους μπροστά κάνοντας το 3-1. Ο Ρεϊνάλντο με άσο έδωσε στο «Πειρατικό» έναν εύκολο πόντο 5-3 και στη συνέχεια ο Μρντακ μετά από φάση διαρκείας έκανε το 6-3. Κακή επίθεση από τον Ντίνα για να γίνει το 8-4 και ο Φοίνικας στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +4.  Ο Εφραιμίδης τελείωσε την κόντρα… φάση για το 9-4. Η κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων έδωσε το δικαίωμα στον Τουράγιαννιν να πάρει έναν εύκολο πόντο πάνω στον φιλέ (10-4). Σε φάση καρμπόν μετά από κακή υποδοχή των παικτών του Ηρακλή και πάλι ο Τουράγιαννιν για το 11-4. Ο Εφραιμίδης πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-6. Ο Δημητριάδης με άσο έκανε το 14-6 και ο τεχνικός των φιλοξενουμένων κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Σπυριούνης έκανε το 14-7 και στη συνέχεια ο Μρντακ το 15-7. Ο Εφραιμίδης με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα έδωσε έναν ακόμη πόντο στον Φοίνικα (16-7). Ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +9. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 21—11. Ο Ρεϊνάλντο με άσο έκανε το 22-11. Κακή επίθεση των φιλοξενούμενων και το σκορ έγινε 23-11. Ο Αδαμόπουλος το 23-12. Άουτ πέρασε η επίθεση του Ντίνα 24-11. Ο Εφραιμίδης με μπλοκ έκανε το 25-12.

3ο σετ

Ο Ντίνας άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1, όμως στη συνέχεια η μπάλα στο σέρβις του Τάπια σταμάτησε πάνω στον φιλέ 1-1. Μπλοκ του Ντίνα πάνω στον Μρντακ 1-2. Ο Τάπια στην κόντρα επίθεση έκανε το 1-3. Ο Ρεϊνάλντο μείωσε στον πόντο για τον Φοίνικα 2-3. Ο Ντίνας έκανε το 2-4 μετά από ωραία υποδοχή σε δύσκολο σέρβις του Μρντακ. Ο Εφραιμίδης μετά από φάση διαρκείας έκανε το 4-5. Ο Σέρβος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ για το 5-6. Ο Ρεϊνάλντο σταμάτησε τον Τάπια και ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-7 και πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1.

Ο Ντίνας σταμάτησε τον Μρντακ για το 12-12. Ο Ρεϊνάλντο με άσο έκανε το 16-13 και ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +3. Η άουτ επίθεση του Μρντακ έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 18-19 και ο Ηρακλής έκανε σερί 0-3. Ο Τάπια με δύναμη το 18-20. Άουτ Η διαφορά πήγε στο +3 για τον την ομάδα της Χαλκίδας μετά το άσχημο τελείωμα του Ρεϊνάλντο. Ο Βραζιλιάνος στη συνέχεια μείωσε σε 20-22 για να ξεκινήσει η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Τουράγιαννιν με άσο ισοφάρισε σε 22-22 και τάιμ άουτ από την πλευρά του Ηρακλή. Ο Ρεϊνάλντο με μπλοκ πάνω στον Τάπια έκανε το 23-22. Άουτ η επίθεση του Κολτσιάκη 24-22. Ο Μρντακ ανέβασε το σερί του Φοίνικα στο 6-0 και έκανε το σκορ 15-22 κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Χαλκίδας 3-0
Τα σετ: (25-19, 25-12, 25-22) σε 79΄
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 25-22
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ 85% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης,
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ - 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.