Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των αγώνων για την Α’ φάση των play off

Γιατί εδώ είναι… Σύρος

Ο Φοίνικας Σύρου μετά από ένα ματς που έσπασαν.. .καρδιές κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των αγώνων για την πρώτη φάση των play off. Οι Συριανοί μετά το πρώτο και «εφιαλτικό» πρώτο σετ γι’ αυτούς, μπήκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο και κατάφεραν αρχικά να φέρουν το ματς στα ίσα. Με την ψυχολογία στα ύψη και την εξέδρα να δίνει την απαραίτητη ώθηση, οι παίκτες του Ντούσκο Νίκολιτς έκαναν το 2-1, γυρνώντας τούμπα το ματς. Στο τέταρτο σετ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με δύο ουσιαστικά δικά τους λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Φοίνικας έδειξε τις πραγματικές του αρετές, αλλά και το πείσμα για το οποίο τον έχει αγαπήσει όλη η Ελλάδα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν έξυπνα το σετ, κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά στο σκορ, αλλά κι όταν το παιχνίδι άρχισε να… στράβωνει έδειξαν ψύχραιμοι και με σωστές επιθέσεις έκαναν το 15-10 και το 3-2 σετ. Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την Πέμπτη στην Κυψέλη, εκεί όπου ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση των play off.