Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκό και είναι…

Πιο κοντά στην πρόκριση

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, καθώς επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ. Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, αφού σε τρία σετ είχαν μόλις… 18 λάθη και με πρωταγωνιστές στου Θάνο Τερζή και Βλάντο Σαφράνοβιτς, έφτασαν ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση. Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, όμως έπεσε πάνω στους… αφηνιασμένους παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα κι αν και βρέθηκε με 7-11 μπροστά στο σκορ, δεν κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και ο ΠΑΟΚ να κάνει το 3-0.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα είπε: «Κάναμε την καλύτερη εμφάνιση από τότε που ανέλαβα εγώ την ομάδα. Στο 3ο σετ που ο Παναθηναϊκός πίεσε αντιδράσαμε σωστά στο σερβίς, αλλάξαμε την τακτική μας στο μπλοκ και πήραμε τον αγώνα. Κάναμε και δεύτερη νίκη, έχουμε αβαντάζ αλλά ακόμα έχουμε μεγάλο δρόμο μπροστά μας. Ο Πέτκοβιτς τραυματίστηκε στο γόνατο και αύριο το πρωί θα κάνει εξετάσεις. Ο Τερζής έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έπαιξε ωραίο βόλεϊ. Με τον Στάροβιτς θα δούμε τι θα γίνει και πότε θα παίξει. Το μυαλό μας είναι στον επόμενο αγώνα. Περιμένω αντίδραση του Παναθηναϊκού στην Αθήνα αλλά κι εμείς πρέπει να κάνουμε για την τρίτη νίκη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Βρεθήκαμε εντελώς εκτός παιχνιδιού. Κάναμε από τα χειρότερα παιχνίδια. Δυστυχώς είχαμε και τον τραυματισμό του Μαρούλη που σε προσπάθεια για άμυνα χτύπησε στο σημείο που ήδη είναι τραυματίας. Θα δούμε αύριο την κατάσταση του. Σήμερα ήταν διαφορετικός αγώνας σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό. Ο ΠΑΟΚ δε μας έβαλε δύσκολα. Εμείς βάλαμε δύσκολα στον εαυτό μας. Εχουμε μεγάλη πίεση και δεν μας έχει βγει σε καλό. Το μυαλό μας δεν είναι καθαρό. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλή εμφάνιση στον τρίτο αγώνα στην έδρα μας».

3ο σετ: 508, 13-16, 21-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 10 (10/22 επ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (12/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες), Ντάντε 10 (7/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ - 45% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 4 (4/10 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Τσίροβιτς 10 (8/20 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 42% άριστες), Γκονζάλες 9 (9/21 επ), Ρανγκέλ 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 41% υπ - 41% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δημητριάδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 0% άριστες), Μπέλος.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Εύκολα το 2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές για ακόμη μια φορά τους Λίμπερμαν Αγκάμεζ και Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, νίκησε εύκολα τον Παμβοχαϊκό, με 3-0 σετ κι έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» με εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση, αφού ολοκλήρωσαν το ματς με 71% αποτελεσματικότητα και με σχετικά λίγα λάθη, έφτασαν εύκολα στο 3-0 και πλέον την Τρίτη 18 Απριλίου θα παίξει στο Βραχάτι για τη νίκη που θα του δώσει το εισιτήριο για τον τελικό της Volley League. Οι Πειραιώτες θέλουν φέτος να σταματήσουν το… σερί του ΠΑΟΚ, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει δύο διαδοχικά πρωταθλήματα. Ο Ολυμπιακός στο περσινό πρωτάθλημα ήρθε τρίτος αφού το ζευγάρι του τελικού ήταν ο ΠΑΟΚ με τον Φοίνικα Σύρου.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή διαφορά στο σκορ με 2-3 πόντους. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε με 14-13 αλλά από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι με Τσούπκοβιτς και Αγκάμεζ ξέφυγαν 16-13. Ο άσσος του Σουλτανόπουλου έκανε το 18-14 και με την άουτ επίθεση του Πελεκούδα και το λάθος του Γκράχαμ η διαφορά εκτοξεύτηκε για τον Ολυμπιακό που πήρε το 1ο σετ 25-16.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός και να έχει σε μεγάλο μέρος του σετ προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά μέχρι το 14-13, αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14 χάρις τις επιθέσεις Πελεκούδα, Πέτι και λάθος του Αγκάμεζ. Η διαφορά για τον Παμβοχαϊκό έφτασε στη μέγιστη τιμή της με 18-15 από τον άσσο του Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός και πάλι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με δύο επιθέσεις από Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς και δύο λάθη από Πέτι, Σμιθ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 και προσπέρασαν 19-18. Ο Παμβοχαϊκός με τον άσσο του Πέτι προσπέρασε για τελευταία φορά με 21-20 αλλά από εκεί και πέρα έγιναν καθοριστικά λάθη από τον Σμίθ και τον Τζελάτι και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Αγκάμεζ που έφερε το πρώτο σετ μπολ, ο Πέτι ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Κοκκινάκης και ο Αγκάμεζ τελείωσαν το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Το 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 με δύο πόντους του Τσούπκοβιτς, έναν του Κόστα και δύο λάθη των φιλοξενούμενων. Η διαφορά άνοιξε στο 13-6 και από εκεί και πέρα ο Παμβοχαϊκός παρέδωσε τα όπλο αφήνοντας τον Ολυμπιακό να φτάσει στη νίκη με 25-14.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Ήμασταν πολύ σοβαροί και κάναμε καλά την δουλειά. Ο Παμβοχαϊκός έπαιξε ουσιαστικά χωρίς τον διαγώνιο Τζελάτι,  δεν ξέρω γιατί αλλά το γεγονός έκανε τα πράγματα πιο εύκολα. Πολύ σημαντικό είναι το πρώτο ματς στο Βραχάτι. Είναι δύσκολο να κρατήσεις το σκεπτικό που χρειάζεται, όταν προηγείσαι με 2-0 στις νίκες,  αλλά είναι πολύ σημαντικό να είμαστε σοβαροί για να πάρουμε την τρίτη νίκη μας».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας τόνισε: «Κρατάμε ότι σε κάποιες ψηλές μπάλες ήμασταν καλοί, αλλά αυτό το κάνουμε όλη τη σεζόν. Θα μπορούσαμε να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά ο πασαδόρος μας έκανε ένα τεχνικο λάθος. Βέβαια θα παίρναμε το σετ όχι τη νίκη, γιατί  ο Ολυμπιακός είναι δύο κλάσεις καλύτερος από εμάς. Ο Τζελάτι είχε πρόβλημα υγείας και ζήτησε να βγει. Το επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας, το βλέπουμε σαν παιχνίδι  σαν γιορτή. Θα προσπαθήσουμε να χτυπήσουμε το ματς. Είμαστε πρωταθλητές στη δεύτερη κατηγορία του πρωταθλήματος. Μετά την πρώτη τριάδα εμείς ήμασταν καλύτεροι».

3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-14
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Άθος Κόστα 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 18 (17/24 επ, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (10/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ - 15% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Φιλίποφ.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 1 (1/5 επ), Πέτι 16 (11/27 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζελάτι 2 (2/9 επ), Μπατατζίμ 6 (6/15 επ, 71% υπ - 47% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 59% υπ - 18% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2/5 επ), Παπάζογλου 1 (μπλοκ), Σκαρλατίδης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-3 του Κύζικου και απέκτησε το πλεονέκτημα για παραμονή στη Volley League

Πολύτιμη νίκη στη Νέα Πέραμο

Η Παναχαϊκή πήρε ένα πολύτιμο… διπλό στη Νέα Πέραμο, όπου και επικράτησε με 2-3 σετ αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 από τους γηπεδούχους. Οι Πατρινοί με τη νίκη του αυτή έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία και πλέον δίνουν τον αγώνα τους για τα play out με άλλη ψυχολογία.  Αρχικά οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο  ματς, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 2-0 σετ, όμως η συνέχεια ανήκει στην Παναχαϊκή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από την γραμμή του σέρβις και ανέβασαν τα ποσοστά τους στην επίθεση, μείωσαν αρχικά σε 2-1 και έπειτα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στα ύψη πήραν το σετ με 9-15 κι έφτασαν στη νίκη. Στη βαθμολογία του… μίνι τουρνουά ο Ηρακλής Χαλκίδας βρίσκεται στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς, ακολουθεί η Παναχαϊκή με 3 και τρίτος είναι ο Κύζικος με 2.

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Λίγα μπορούμε να πούμε μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ κι ενώ ήμασταν μπροστά με 2-0 σετ. Σίγουρα υπάρχει θέμα ψυχολογίας και πίεσης αλλά δεν υπάρχουν και δικαιολογίες. Δεν θα τα παρατήσουμε. Δεν χάθηκε τίποτα. Θα δώσουμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος για την παραμονή και δεν θα το βάλουμε κάτω».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ κοιμόμασταν. Από το 15-9 του 3ου σετ ήταν σα να γύρισε ένας διακόπτης. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η είσοδος 20 οπαδών της Παναχαϊκής στο 3ο σετ που μας έδωσαν κουράγιο και δύναμη. Από εκεί και πέρα κάναμε πολύ καλή εμφάνιση, συνολικά 20 μπλοκ και γενικά είχαμε πολύ καλή άμυνα. Η ομάδα είχε αγωνία για το αποτέλεσμα και μπήκαμε σφιγμένοι. Η ομάδα πέρασε δύσκολη χρονιά, υπάρχει πίεση, αγωνίζεται με λίγα όπλα και αυτό δεν αλλάζει. Είναι πολύ σημαντικό το ματς με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα όπου θα πάμε να πάρουμε νίκη».

Κύζικος Νέας Πέραμου – Παναχαϊκή 2-3
Τα σετ:  (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15) σε 111΄

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλάκ 15 (11/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Κρέτσης 3 (άσσοι), Ματσιέλ 20 (18/47 επ, 2 μπλοκ), Σαρηκεΐσογλου 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ -32% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 42% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Ντε Σόουζα, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 15 (8/15 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (7/19 επ, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 29 (26/62 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Μαυραγάνης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ 21% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

* Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήρθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»

Το  πρόγραμμα  των πλέι άουτ Volley League Πάμε Στοίχημα 2016-17

1η αγωνιστική - Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Ηρακλής Χαλκίδας 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16)

2η αγωνιστική - Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Κανήθου 19.30: ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΠΣ Κύζικος Νέας Περάμου 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12)

3η αγωνιστική - Μ.Τετάρτη 12 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων 19.00: ΑΠΣ Κύζικος - Παναχαϊκή Πετ. 2013 2-3 (25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15) σε 111΄