Την ήττα με 1-3 γνώρισε στην πρεμιέρα του τουρνουά της Σερβίας ο Φοίνικας

Θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη

• Τετάρτη, 4 Οκτωβρίου, 2017 - 21:09
  • /   Eνημέρωση: 5 Οκτ. 2017 - 22:00

Την ήττα με 1-3 σετ γνώρισε το πρώτο παιχνίδι επί Σερβικού εδάφους ο Φοίνικας Σύρου. Το «Πειρατικό» αν και είχε αρκετά καλή παρουσία στα τρία από τα τέσσερα ματς δεν κατάφερε να πάρει μία ακόμη νίκη επί της πρωταθλήτριας ομάδας της Σερβίας. Η Vojvodina εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της και έφτασε στη νίκη στην πρεμιέρα του τουρνουά. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν σχετικά καλό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν δύσκολες άμυνες, αλλά και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στην επίθεση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης στο πρώτο σετ οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με δύο πόντους μπροστά στο σκορ (6-8), όμως ο Φοίνικας που προσπαθούσε και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι πρωταθλητές Σερβίας πήγαν στους πάγκους μπροστά στο σκορ με 15-21 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας είναι ένα μικρό… κενό σημείο κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Vojvodina να ξεφύγει με 18-21, με τη διαφορά αυτή να μένει έως το τέλος του σετ (21-25).

Οι Σέρβοι στο δεύτερο σετ είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθώς ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με αρκετά μεγάλη διαφορά. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι δύο ομάδες είχαν διαφορά τριών πόντων 5-8, ενώ στο δεύτερη η ψαλίδα είχε μεγαλώσει αρκετά 8-16. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να πιέσει και να μειώσει στο σκορ και το 15-25 έδωσε το σετ στην Vojvodina (15-25).

Στο τρίτο σετ έδειξε πως μπορεί να παίξει κόντρα στους πρωταθλητές Σερβίας, αφού μετά από ένα αρκετά καλό διάστημα πήρε το σετ με 25-23. Το «πειρατικό» ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, όμως η Vojvodina απάντησε στο δεύτερο έχοντας διαφορά δύο πόντων (14-16). Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια του σετ καθώς οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με τον Φοίνικα να κάνει το 21-20 και το 25-23, για το 1-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, τόσο ο Φοίνικας ο οποίος ήθελε να ισοφαρίσει, όσο και η Vojvodina για να νικήσει. Το «Πειρατικό» ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, μάλιστα η διαφορά σε κάποιο σημείο έφτασε ακόμη και στους έξι πόντους, όμως ένα… μπλακ άουτ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Σερβίας να ανακάμψει και στο τέλος να πάρει το σετ – νίκης με 22-25.

Φοίνικας Σύρου – Vojvodina 1-3 σετ

Τα σετ: 21-25, 15-25, 25-23, 22-25

Φοίνικας Σύρου (Σάσα Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης 1 (2/1 50% επιθ.), Χήρας 4 (6/2 33% επιθ., 2 μπλοκ), Λινζ 15 (29/13 45% επιθ. 25% υπ. 20% τελ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Θεοδόσης, Ζήσης (65% υπ. 39% τελ.), Γιορντάνοφ 20 (38/18 47% επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πέτερλιν 7 (19/7 37% επιθ., 31% υπ. 20% τελ.), Πεντίδης, Μαρούλης, Σταυρακάκης (88% υπ. 88% τελ.), Γάτσης 10 (5/3 60% επιθ, 5 μπλοκ, 2 άσσους).

Vojvodina (Osmankac Nedzad): Vucicevic 16 (25/13 52% επιθ., 3 μπλοκ), Peric 1 (1/1 100% επιθ.), Stankovic 10 (10/8 80% επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Brboric, Vemic, Narancic, Rudic, Kujundzic 14 (20/11 55% επιθ. 63% υπ. 32% τελ., 1 μπλοκ, 2 άσσους), Pekovic (50% υπ, 25% τελ.), Mehic 14 (24/13 54% επιθ., 51% υπ. 31% τελ., 1 άσσος), Radovic, Σιμιψ 19 (13/11 85% επιθ. 7 μπλοκ 1 άσσος), Todorovic 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).