Δύο φιλικές νίκες με 3-0 και 3-1 αντίστοιχα σημείωσε ο Φοίνικας απέναντι στην ΑΕΚ

Έδειξε πως είναι… έτοιμος

• Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου, 2017 - 06:12
  • /   Eνημέρωση: 16 Οκτ. 2017 - 17:00

Την ΑΕΚ φιλοξένησε ο Φοίνικας Σύρου σε δύο παιχνίδια φιλικού χαρακτήρα. Τα ματς με την Ένωση πραγματοποιήθηκαν στη δεύτερη κλειστή αίθουσα του αθλητικού κέντρου του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης. Την πρώτη ημέρα των αγώνων, ο Φοίνικας είχε την ευκαιρία να… ξεμουδιάσει, αλλά και να βγάλει φάσεις τις οποίες δουλεύει όλο αυτόν τον καιρό στις προπονήσεις. Άλλωστε έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων τόσο στο League Cup, όσο και στην Volley League. Το «Πειρατικό» μάλιστα θα κληθεί να διεκδικήσει την πρόκριση στην τελική φάση του League Cup στα ματς με τον Ηρακλή Χαλκίδα και τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Τώρα όσον αφορά το ματς με την Ένωση, ο Σάσα Στεφάνοβιτς όχι μόνο είχε την ευκαιρία να δει πράγματα από τους παίκτες του, αλλά και να βγουν κάποιες τακτικές που δουλεύονται στις προπονήσεις. Το θετικό από τα φιλικά παιχνίδια είναι η συμμετοχή του Θάνου Μαρούλη, ο πρώην πασσαδόρος του Παναθηναϊκού ήρθε στο νησί για να δέσει με την υπόλοιπη αποστολή και να μοιράζει το παιχνίδι. Είναι αλήθεια πως ο Αμερικανός Ίτον δεν είχε δέσει με την ομάδα και υπήρχαν κάποια θέματα στον οργανωτικό κομμάτι.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης με την ΑΕΚ και συγκεκριμένα στο ματς του Σαββάτου, στο πρώτο σετ η ομάδα της Σύρου είχε ένα συνεχές προβάδισμα το οποίο η διαφορά έφτασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους. Οι παίκτες της Ένωσης προσπαθούσαν από την πλευρά τους συνεχώς μείωναν σε απόσταση αναπνοής. Στο τέλος μία καλή άμυνα και ένα μπλοκ από τον Γιορντάνοφ έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 1-3, όμως ο Φοίνικας με σερί 4-0 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση 5-3.  Πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έπειτα το μπλοκ του Πεντίδη με 8-5 και διατηρούσε τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι με διαφορά τριών πόντων υπέρ του Φοίνικα (16-13). Ο Φοίνικας πάτησε… γκάζι προηγήθηκε με +5 19-14. Η ΑΕΚ μείωσε σε 21-18, αλλά και πάλι ο Φοίνικας βρήκε τη λύση  με τον Γιορντάνοφ και με δύο διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 23-18. Το 25-20 διαμορφώθηκε με το σέρβις του Παπαδόπουλου στο φιλέ.

Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Ένωση ακολούθησε στο σκορ έως το 12-9 και από εκεί και πέρα ο Φοίνικας Σύρου έκανε ένα σερί πόντων. Η ομάδα του νησιού έφερε τη διαφορά στο +9 και κάπου εκεί ο Σάσα Στεφάνοβιτς έκανε κάποιες αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Θεοδόση, στον Σταυρακάκη και στον Στεφανίδη. Η ΑΕΚ μείωσε σε 20-13, όμως ο Λιοζ πήρε το μπλοκ άουτ για να σταματήσει το μικρό σερί της ΑΕΚ 21-13. Άουτ η επίθεση από τον Στεφανίδη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-15. Ο Στεφανίδης έκανε το 25-17 και το 3-0 σετ του Φοίνικα.

Οι ομάδες μετά το 3-0 του Φοίνικα έπαιξαν ακόμη ένα σετ στο οποίο και πάλι η ομάδα της Σύρου είχε τον πρώτο λόγο. Αν και ο κ. Στεφάνοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που δεν είχαν παίξει αρκετά μέχρι στιγμής δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της ΑΕΚ.

1ο σετ

Με το έξυπνο πέρασμα του Μαρούλη ξεκίνησε το πρώτο σετ 1-0.  Ο Πέτερλιν ισοφάρισε σε 2-2. Ο Πέτερλιν με ωραία προσπάθεια πίσω από τα τρία μέτρα έκανε το 7-7. Από το λάθος των παικτών της ΑΕΚ ο Φοίνικας έκανε το 8-7 και πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος νίκησε το μπλοκ του Φοίνικα για το 10-11. Ο Πέτερλιν με τη… βοήθεια του φιλέ 13-12. Ο Γάτσης στην κόντρα 14-12. Ο Γιορντάνοφ το 16-13 και ο Φοίνικας στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3. Ο Αλεξίου μείωσε σε 16-14. Άουτ η προσπάθεια του Παπαδόπουλου 19-16. Ο Γιορντάνοφ το 21-18. Ο Λάππας πήρε το μπλοκ άουτ 22-19. Εκτός τελικής γραμμής η προσπάθεια του Πέτερλιν και η ΑΕΚ μείωσε σε 22-20 και ο κ. Στεφάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Μπλοκ του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

2ο σετ

Με μπλοκ από τον Παπαδόπουλο πάνω στον Πέτερλιν ξεκίνησε το δεύτερο σετ  0-1 και ο Κρέτσης με άσσο έκανε το 0-2. Ο Παπαδόπουλος το 1-3. Ο Γάτσης πήρε το μπλοκ άουτ 2-3. Ο Γιορντάνοφ  πήρε το μπλοκ άουτ σε επίθεση στην κόντρα 3-3. Ο ωραιότερος πόντος έως τώρα στο ματς με τον Μαρούλη και τον Ζήση να βγάζουν μία δύσκολη άμυνα και ο Γιορντάνοφ να τελειώσει εντυπωσιακά 4-3. Ο Πέτερλιν το 5-3 και ο Φοίνικας τρέχει σερί 4-0. Ο Πεντίδης με μπλοκ έκανε το 8-5 και ο Φοίνικας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ πήγε στους πάγκους με το +3. Νέο μπλοκ από τον Πεντίδη 9-5.  Ο Μαρούλης έξυπνα το 12-10. Ο Πέτερλιν με μπλοκ το 13-10. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ και το «Πειρατικό» με το 16-13 στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ο Λινζ με μπλοκ έκανε το 18-13 και ανέβασε τη διαφορά στο +5. Ο Πέτερλιν το 21-17. Ο Γιορντάνοφ στην κόντρα έκανε το 23-18. Ο Παπαδόπουλος έστειλε τη μπάλα στον φιλέ από το τη γραμμή του σέρβις και το σκορ έγινε 25-20 και ο Φοίνικας έκανε το 2-0.

3ο σετ

Με τον Μαρούλη να σημειώνει τον τρίτο του πόντο άνοιξε το σετ για τον Φοίνικα 1-0. Ο Γιορντάνοφ έβγαλε άμυνα, κανείς από την ΑΕΚ δεν έκανε κίνηση και έγινε το 2-0. Με μπλοκ ο Γιορντάνοφ το 4-2. Ο Γάτσης με μπλοκ το 5-4. Ο Λινζ σε φάση διαρκείας το 7-5. Στο φιλέ η μπάλα έπειτα το σέρβις του Παπαδόπουλου 8-6 μπροστά ο Φοίνικας, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Λινζ με άσσο το 12-8. Ο Κανέλλος το 12-9, με επίθεση από το κέντρο. Ο Γάτσης με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 16-10 και ο Φοίνικας στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +6. Νέος πόντος από τον Γάτση μετά από μία δύσκολη άμυνα της ΑΕΚ έκανε το σκορ 17-10 και ο κ. Νεόφυτος κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Άσος από τον Μαρούλη 18-10. Ο Λάππας μείωσε σε 19-11. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-13. Άουτ η επίθεση του Στεφανίδη. Ο Λινζ το 23-16 και ο Φοίνικας κοντά στο 3-0. Ο Πεντίδης με μπλοκ πάνω στον Λάππα το 24-16. Τέλος στο ματς με τον πόντο του Στεφανίδης 25-17.

Φοίνικας Σύρου – ΑΕΚ 3-0

Τα σετ 25-22, 25-20, 25-17 (25-20)

Η διακύμανση

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-17

Φοίνικας Σύρου (Σάσα Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης, Λινζ 11 (9/21 επιθ. 73% υπ. – 60% τελ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Θεοδόσης. Κογκαλίδης, Ζήσης (100% υπ. – 46% τελ.), Γιορντάνοφ 18 (16/24 επιθ. 2 μπλοκ), Πέτερλιν 13 (12/16 επιθ., 74% υπ.-42% τελ., 1 μπλοκ), Πεντίδης 5 (1/5 επιθ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρούλης 4 (3/3 επιθ., 1 άσσος), Σταυρακάκης (67% υπ. – 33% τελ.), Σούρδι, Γάτσης 7 (6/15 επιθ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Ανάγου, Κρέτσης (1 άσσος), Αλεξίου 8 (7/16 επιθ., 43% υπ.-33% τελ., 1 άσσος), Κουλοχέρης 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 14 (13/29 επιθ., 1 μπλοκ), Μάρκου, Αχιλλεόπουλος (57% υπ. – 29% τελ.), Μαυραγάννης 3 (1/6 επιθ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/9 επιθ.), Δελημπίρης, Λάππας 6 (6/14 επιθ., 56% υπ.-28% τελ.), Δραβόπουλος (50% υπ.-50% τελ.), Σωνάκης.

Προπονητικού χαρακτήρα το δεύτερο ματς

Φοίνικας και ΑΕΚ μετά το ματς του Σαββάτου ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη μέρα το μεσημέρι. Ο δεύτερος αγώνας ήταν περισσότερο προπονητικού χαρακτήρα καθώς οι δύο τεχνικοί χρησιμοποίησαν αθλητές που δεν είχαν μέχρι τώρα αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ο Γιορντάνοφ από πλευράς Φοίνικα δεν αγωνίσθηκε καθόλου, ενώ Λινζ και Πέτερλνιν αγωνίσθηκαν λίγο. Επίσης και ο Μαρούλης ενώ ξεκίνησε στη συνέχεια έκατσε κι αυτός με τη σειρά του στον πάγκο. Οι αθλητές που χρησιμοποιήθηκαν έδειξαν πάρα πολύ καλά στοιχεία και μάλιστα πως μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα της Σύρου κατά τη διάρκεια της σεζόν. Αυτό βέβαια το γνωρίζαμε καθώς σε παλαιότερα άρθρα είχαμε αναφέρει πως ο φετινός Φοίνικας, αλλά και ο Σάσα Στεφάνοβιτς έχει πλήρη ρόστερ και με αρκετές εναλλακτικές λύσεις.

1ο σετ

Με παίκτες με τους οποίους τελείωσε το πρώτο φιλικό παιχνίδι ξεκίνησε το ματς ο Φοίνικας Σύρου, καθώς ο Σάσα Στεφάνοβιτς θέλησε να δώσει ακόμη περισσότερο χρόνο σε αθλητές που τους θέλει… ετοιμοπόλεμους, αλλά και να δει την αγωνιστική τους ετοιμότητα. Ο Γάτσης με μπλοκ ισοφάρισε σε 4-4, ενώ είχε μειώσει αρχικά ο Μαρούλης με άσσο σε 3-4. Ο Στεφανίδης στην κόντρα μετά την άμυνα του Μαρούλη το 6-5. Υπέρβαση από τους παίκτες της ΑΕΚ 7-5. Ο Φοίνικας πήρε τον πόντο και πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2 (8-6). Με δύο άσσους από τον Πεντίδη ο Φοίνικας στο +4 (10-6) και ο κ. Νεόφυτος κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Με μπλοκ πάνω στον Λάππα από τον Μαρούλη το σκορ έγινε 16-7 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ο Σούρδι πήρε το μπλοκ άουτ έπειτα την άμυνα του Πεντίδη και την ωραία πάσα το Μαρούλη 18-9. Ο Λάππας με άσσο μείωσε σε 18-11. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ πάνω στον Λινζ έφερε τη διαφορά στο -7 (20-13). Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Μάρκου 23-15. Ο Πεντίδης με μπλοκ πάνω στον Λάππα έφερε τον Φοίνικα μία ανάσα από το 1-0 (24-16). Ο Πέτερλιν στην κόντρα το 25-16.

2ο σετ

Ο Κανέλλος σταμάτησε τον Πεντίδη και η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά στο σετ, όπως και στο πρώτο 1-2. Ο Αλεξίου στην κόντρα έδωσε… αέρα δύο πόντων στην ομάδα του 1-3. Ο Πέτερλιν μείωσε σε 6-7 για τους Συριανούς, καθώς η ΑΕΚ είχε διαφορά δύο πόντων. Ο Σούρδι έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του Σέρβις για το 6-8. Η ΑΕΚ πήγε προηγούμενο στο σκορ με δύο πόντους στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πεντίδης με μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο έφερε το σετ στα ίσα 9-10. Με δύο σέρβις στον φιλέ διαμορφώθηκε το 10-10. Ο Στεφανίδης μείωσε σε 12-15, μετά το μικρό σερί (0-4) της ΑΕΚ. Ο Κανέλλος με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 12-16 και έφερε την ΑΕΚ στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πέτερλιν μείωσε σε 15-17. Ο Πεντίδης ισοφάρισε σε 18-18 και ο Παπαδόπουλος στη συνέχεια έκανε το 18-19. Μπλοκ του Αλεξίου στον Στεφανίδι 18-20. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 19-22 και ο κ. Στεφάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Σούρδι με ωραίο πλασέ μείωσε σε 20-22. Ο Παπαδόπουλος έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 24-24. Ο Γάτσης με άσο έδωσε και το δεύτερο σετ στον Φοίνικα μετά το 26-24.

3ο σετ

Ο Αλεξίου άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Γάτσης μείωσε σε 2-3. Ο Κανέλλο από το κέντρο το 6-7. Ο Στεφανίδης με μπλοκ ισοφάρισε σε 7-7. Ο Κανέλλος με ωραίο πλασέ το 7-8. Ο Στεφανίδης μείωσε με έξυπνο πλασέ σε 9-11. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και έφερε τη διαφορά στο +4 για την ΑΕΚ 12-16. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Λινζ 17-22. Ο Κουλοχέρης με έξυπνο πέρασμα έκανε το 19-24. Ο Αλεξίου έκανε το 20-25 και η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 τα σετ.

4ο σετ

Ο Φοίνικας μπήκε αποφασισμένος στο 4ο σετ να τελειώσει το ματς προηγήθηκε με τον Στεφανίδη 7-3 και πήγε με το +5 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηλίας με άσσο έκανε το 16-7 και οι δύο ομάδες στους πάγκους με τον Φοίνικα να είναι στο +9 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο φιλέ σταμάτησε η προσπάθεια του Ανάγνου 17-8. Άουτ η επίθεση πρώτου χρόνου από τον Κανέλλο, 19-11. Ο Σταυρακάκης με επίθεση στην ευθεία το 20-11.

Φοίνικας – ΑΕΚ 3-1 σετ

Τα σετ 25-16, 26-24, 20-25, 25-15

1ο σετ: 8-6, 16-7, 21-14, 25-16

2ο σετ:6-8, 12-16, 19-21, 26-24

3ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-15

Φοίνικας Σύρου (Σάσα Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης 17 (15/35 επιθ.), Λινζ 2 (2/13 επιθ., 62% υπ. – 38% αρ.), Ηλίας,  Κογκαλίδης (33% υπ. – 33% αρ.), Ζήσης (λ. 82% υπ. – 45% αρ.), Σούρδι 7 (6/15 επιθ. 33% υπ. – 33% αρ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/28 επιθ., 66% υπ.-34% τελ., 1 μπλοκ), Πεντίδης 6 (2/5 επιθ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρούλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σταυρακάκης 3 (3/4 επιθ., 67% υπ.), Γάτσης 13 (7/15 επιθ., 3 μπλοκ, 3 άσσους).

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Ανάγου 3 (2/9 επιθ., 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 άσσος), Αλεξίου 10 (8/25 επιθ., 30% υπ.-19% αρ., 2 μπλοκ), Κουλοχέρης 1 (1/3 επιθ.), Παπαδόπουλος 16 (14/32 επιθ., 1 μπλοκ, 100% υπ.- 100% αρ.), Μάρκου 5 ( 5/16 επιθ., 70% υπ.-30% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. 62% υπ. –38% τελ.), Μαυραγάννης 32 (1/5 επιθ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (5/13 επιθ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Δελημπίρης, Λάππας 1 (1 άσσος, 50% υπ.-25% αρ.), Δραβόπουλος 2 (2/2 επιθ.), Σωνάκης (65% υπ. – 50%αρ.).