Νίκη του Νεωρίου στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου

Με παιχνίδι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας ολοκληρώθηκε μία ακόμη αγωνιστικής της Τ.Ε. Βόλεϊ στις Κυκλάδες. Παιχνίδι τα οποία κρίθηκαν στις… λεπτομέρειες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του αθλήματος. Οι ομάδες οι οποίες δουλεύουν σκληρά ώστε να δείχνουν πάντα το καλύτερό τους εαυτό πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με πολλές ωραίες επιθέσεις, αλλά και εντυπωσιακές άμυνες. Οι Κορασίδες του Ποσειδώνα Τήνου επικράτησαν με 3-2 σετ του Α.Σ. Νεωρίου Β. Οι Συριανές στα σετ που πήραν έδειξαν πως θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη, όμως το πείσμα και η θέληση για την επικράτηση ήταν αυτά που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα της Τήνου. Στο τάι μπρέικ οι κορασίδες του Ποσειδώνα έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήραν τους πόντους που χρειάστηκαν σε κομβικά σημεία του σετ.

Τη νίκη και στις παγκορασίδες πήραν οι αθλήτριες του Ποσειδώνα Τήνου επί του Νεωρίου Β. Οι Τηνιακές επικράτησαν με 3-2 σετ, σε ένα ματς που είχε μία άγρια… ομορφιά. Στο τοπικό ντέρμπι του νησιού η γυναικεία ομάδα του Νεωρίου επικράτησε εύκολα με 0-3 του Φοίνικα. Οι αθλήτριες του Φοίνικα πίεσαν μόνο στο τρίτο σετ όπου και έληξε 20-25 υπέρ του Νεωρίου. Τέλος, το τέταρτο ματς του προγράμματος κρίθηκε στα… χαρτιά αφού το Φιλώτι δεν προσήλθε και το παιχνίδι έληξε 3-0 υπέρ της γυναικείας ομάδας του Νεωρίου.