Ο ΠΑΟΚ «πέρασε» από την Σύρο επικρατώντας με 0-3 σετ (22-25, 25-27, 22-25) του Φοίνικα στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής

Έδειξε σημάδια… ανάκαμψης

• Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου, 2017 - 18:38
  • /   Eνημέρωση: 11 Δεκ. 2017 - 19:00

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος αγωνιστικής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 0-3 στ (22-25, 25-27, 22-25), του Φοίνικα Σύρου. Η ομάδα της Σύρου αν και πάλεψε και στα τρία σετ , δεν κατάφερε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες. Ο κ. Κάσμαρτσικ από την πλευρά του ενίσχυσε την ψυχολογία των παικτών του, όμως οι αθλητές του Φοίνικα σε κρίσιμα σημεία του ματς έκαναν… δώρο στον ΠΑΟΚ κάποιους πόντους. Από την πλευρά της  η ομάδα του κ. Ρίτσι έπαιξε σε όλο το διάστημα πάρα πολύ καλά και έφτασε δίκαια στη νίκη με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο ματς και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έκανε ένα σερί και ξέφυγε ακόμη και με πέντε πόντους 16-11. Αρχικά στο ματς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2 (6-8). Οι Συριανοί το μετέτρεψαν σε 16-11 και κάπου εκεί οι πρωταθλητές ξεκίνησαν τη δική τους… αντεπίθεση. Το πρώτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ μετά και τον πόντο του Πελεκούδα.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά αρχικά με τρεις πόντους και να πάνε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 5-8. Οι Συριανοί αν και προσπάθησαν να μειώσουν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έκανε το 8-10, όμως ο ΠΑΟΚ πήγε στους πάγκους με το +4 (12-16). Το «Πειρατικό» μείωσε με τον Γιορντάνοφ σε 20-21 έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Γάτση και ισοφάρισε με τον Μαρούλη σε 24-24. Ο Γιορντάνοφ στη συνέχεια έκανε το 25-25, όμως ο Σαφράνοβιτς με δύο δικούς του πόντους έκανε το 25-27 και έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα καθώς είχαν και το ψυχολογικό προβάδισμα και έφεραν αρχικά τη διαφορά στο +7  (9-16). Ο Φοίνικας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Το «Πειρατικό» μείωσε σε 17-19 με τον Γιορντάνοφ, όμως ένα λάθος έφερε τη διαφορά και πάλι στο +3 (17-20) για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκόμεζ έδειξε για ακόμη μία φορά πόσο μεγάλος παίκτης είναι και οδήγησε με δικούς του πόντους στη συνέχεια τον ΠΑΟΚ στην κατάκτηση του σετ με 22-25.

Ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα

Ο Φοίνικας μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 0-3 σετ έχει ακόμη μπροστά του και μέχρι το τέλος του χρόνου ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα, καθώς την ερχόμενη Τετάρτη αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Ηρακλή Χαλκίδας και στη συνέχεια θα φιλοξενήσει την Παρασκευή τον Ολυμπιακό στη Σύρο. Ένα βαρύ πρόγραμμα για το «Πειρατικό» αφού ο νέος τεχνικός του ΠΑΟΚ δεν θα έχει τον χρόνο να δουλέψει με τους παίκτες του. Ο κ. Κάσμαρστικ ήρθε στη χώρα μας την προηγούμενη Παρασκευή και έκατσε στον πάγκο του Φοίνικα στο ματς με τον Εθνικό Πειραιά. Έκανε προπόνηση ο Φοίνικας στο… Ρέντη και στη συνέχεια το «Πειρατικό» ταξίδεψε για τη Νορβηγία, όπου και νίκησε την Βίκινγκς με 0-3 σετ. Ο Φοίνικας έφτασε Σύρο την Παρασκευή το πρωί όπου και προπονήθηκε και την Κυριακή έπαιξε με τον ΠΑΟΚ. Το… ταξίδι συνεχίζετε για τον Φοίνικα όπου την Τρίτη θα φύγει για την Χαλκίδα. Αυτό σημαίνει πως ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει και να περάσει τη δική του φιλοσοφία μετά και το ματς με τον Ολυμπιακό στη Σύρο, αλλά και στο διάστημα των εορτών.

Ο Τεχνικός του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ μετά το τέλος του αγώνα είπε: Ήταν ένα πολύ ωραία παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισχυρές ομάδες. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πιο καλός σε κρίσιμα σημεία του ματς. Ιδιαίτερα στο πρώτο σετ στο οποίο ήμαστε μπροστά στο σκορ θα μπορούσαμε να το είχαμε κατακτήσει όμως για κάποιες λεπτομέρειες βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο και το τρίτο αν και ήμαστε πίσω στο σκορ, όμως πιέσαμε τον ΠΑΟΚ και δείξαμε πως αν συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο, τότε θα  μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα. Δεν μπορώ να πω ότι πάμε για το πρωτάθλημα, όμως αν δουλέψουμε όπως δουλέψαμε την εβδομάδα που μας πέρασε τότε σίγουρα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και θα μπορέσουμε να κοιτάξουμε στα… μάτια τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον Ολυμπιακό. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Χαλκίδα, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε για ανέβουμε ψυχολογικά και βαθμολογικά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντάνιελ Ρίτσι μετά το ματς είπε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο κερδίσαμε δύσκολα. Ο Φοίνικας και η Χαλκίδα είναι δύο ομάδες οι οποίες θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά μας είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα καθώς είχαμε δυνατά παιχνίδι τόσο στην Ελλάδα όσο και για το Champions League. Παίξαμε με την Χαλκίδα στην έδρα μας πέντε σετ, αλλά και στο Ευρωπαϊκό ματς και ο Φοίνικας μας δυσκόλεψε αρκετά». Για την συνέχεια μετά και τη νίκη επί του Φοίνικα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είπε: «Πλέον είμαστε κοντά στην βαθμολογία με τον Ολυμπιακό και θα πρέπει να δουλέψουμε ώστε να διεκδικήσουμε και πάλι το πρωτάθλημα. Βέβαια ακόμη είναι πολύ νωρίς, όμως πιστεύω τόσο εμείς όσο και ο Ολυμπιακός είμαστε ένα επίπεδο παραπάνω από τις άλλες ομάδες».

1ο σετ

Ο Λινζ έκανε το 2-2. Ο Γκόμεζ το 3-3, προσπάθησε ο Πέτερλιν για μπλοκ. Ο Μρτίνεθ πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-5. Άουτ πέρασε το σέρβις του Πελεκούδα 6-6. Στους πάγκους οι δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ με το +2 (6-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ 7-8. Ο Χήρας σαν σε προπόνηση μετά το πολύ καλό σέρβις του Γάτση 9-8. Νέος άσος για τον Γάτση 10-8 και ο Φοίνικας πέρασε με δύο πόντους μπροστά. Ο Σαφράνοβτς έσπασε το σερί του Φοίνικα 12-9. Ο Λινζ το 14-10. Ο Γιορντάνοφ το 15-11 καθώς ο Σαφράνοβιτς δεν έβγαλε άμυνα. Ο Γιορντάνοφ στην κόντρα το 16-11 και η ομάδα της Σύρου με το +5 στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μαρτίνεθ με άσο μείωσε σε 16-13 και στη συνέχεια η ομάδα της Σύρου έκανε λάθος με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 16-14. Ο Γάτσης μετά την επίθεση του Γιορντάνοφ το 19-16. Ο Τακουρίδης το 19-17. Διπλό μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 19-18. Ο Γκόμεζ εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή για το 20-20. Ο Παντακίδης με άσο το 20-21. Ο Πελεκούδας το 20-22. Άσος ο Πανακίδης 20-23. Ο Γιορντάνοφ μείωσε στους δύο 21-23. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Λινζ 21-24. Ο Μαρούλης με μπλοκ έκανε το 22-24. Ο Πελεκούδας πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-25 και ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1.

2ο σετ

Ο Γάστης έκανε το 1-1 και στη συνέχεια ο Πελεκούδα το 1-2 για τον ΠΑΟΚ. Ο Λινζ το 2-2. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ μετά το δυνατό σέρβις του Γιορντάνοφ 3-2. Στην κόντρα ο Σαφράνοβιτς 3-4. Δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση ο Πέτερλιν και ο ΠΑΟΚ με το +3 (5-8) στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 6-9. Μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Τακουρίδη 8-9. Μπλοκ πάνω στον Πέτερλιν ο Μαρτίνεθ 8-12. Ο ΠΑΟΚ τρέχει σερί 0-3. Ο Λινζ το 9-12, λάθος από τους φιλοξενούμενους 10-12. Ο Γιορντάνοφ το 12-14. Μπλοκ πάνω στον Πεντίδι και ο ΠΑΟΚ στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4 (12-16). Άσος από τον Μαρτίνεθ 12-17, η μπάλα στην υποδοχή του Ζήση βρήκε στην οροφή. Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ 14-18. Ο Σαφράνοβιτς το 15-19. Γιορντάβοφ 16-19.  Ο Γκόμεζ το 18-21 και στη συνέχεια ο Λιζν μείωσε σε 19-21. Ο Γιορντάνοφ με πλασέ έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Γάτση το 20-21. Ο Μαρτίνεθ το 20-22. Άσος από τον Τερζή 20-23. Ο Λινζ μείωσε σε 21-23. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Ηλία 21-24. Ο Λινζ το 22-24. Ο Χήρας μείωσε σε 23-24. Ο Μαρούλης το 24-24 με μπλοκ. Ο Σαφρανοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 24-25. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 25-25. Ο Σαφράνοβιτς με δύο συνεχής πόντους έκανε το 25-27 και το 0-2 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

3ο σετ

Ο Χήρας βρήκε φιλέ 0-1. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 1-1. Με πλασέ ο Γιορντάνοφ το 2-3. Άσος από τον Γκόμεζ 3-5. Ο Βαλκίερς μετά την υποδοχή του Γκόμεζ το 3-6 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Σαφράνοβιτς με πλασέ πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων το 3-7. Ο Λινζ το 4-7. Ο Μαρίνεθ το 4-8 και ο ΠΑΟΚ στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4. Με λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ ο Φοίνικας μείωσε σε 5-8. Άουτ η επίθεση του Πέτερλιν 5-9. Ο Γάτσης μείωσε σε 7-10. Ο Γκόμεζ το 7-11. Ο Λινζ πήρε τον μπλοκ άουτ 8-11. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Γιορντάνοφ 8-12. Ο Πελεκούδας με μπλοκ έκανε το 8-13. Ο Γιορντάνοφ το 9-13. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Σούρδι 9-14. Φιλέ ο Μαούρλης 9-15 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Πελεκούδα στην κόντρα έκανε το 9-16 και στο +7 ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνο με διπλή προσπάθεια το 10-16. Άσος από τον Πεντίδη 11-16. Άουτ η επίθεση του Μαρτίνεθ 12-16. Ο Γάτσης με μπλοκ πάνω στον Πελεκούδα 13-16. Ο Γάτσης με μπλοκ πάνω στον Μαρτίνεθ 14-16. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα στην προσπάθεια του Σαφράνοβιτς 16-17. Ο Γκόμεζ το 16-18. Μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 16-19. Ο Βούλγαρος του Φοίνικα μείωσε σε 17-19. Λάθος των Συριανών 17-20. Ο Λινζ το πόντο 18-20. Ο Γκόμεζ το 18-21, με τυχερό πόντο. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 19-21. Ο Γκόμεζ το 19-22. Ο Πεντίδης το 20-22. Ο Γκόμεζ δυνατά το 20-23. Ο Σωτηρίου έκανε το 20-24, καθώς δεν βγήκε σωστά η πρώτη μπάλα για τον Φοίνικα. Ο Μαρούλης με μπλοκ έκανε το 22-24. Ο Πελεκούδας έκανε το 22-25 και ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς με 0-3 σετ.

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: (22-25, 25-27, 22-25) σε 89'
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς.