Ο Φοίνικας αν και έφτασε κοντά στη νίκη, δεν κατάφερε να φύγει από το Ζηρίνειο με το… τρίποντο με την Κηφισιά να επικρατεί στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ

Τον πλήγωσε η... πρώτη μπάλα

• Κυριακή, 21 Ιανουαρίου, 2018 - 14:45
  • /   Eνημέρωση: 22 Ιαν. 2018 - 15:00

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Οι Συριανοί πλήρωσαν  την αδυναμία τους πάνω στον φιλέ, αλλά και την κακή υποδοχή στα δυνατά σερβίς του αντιπάλου. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 11 άσσους στο ματς, με τους  παίκτες του κ. Κάσμαρτσικ να μην μπορούν σε πολλά σημεία να ανταποκριθούν στην πίεση των γηπεδούχων από την γραμμή του σερβίς. Η ομάδα των Βορείων προαστίων με το… δίποντο αυτό έφτασε τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα, με συγκομιδή 19 βαθμών. Οι Συριανοί από την πλευρά τους δεν έφυγαν με… άδεια χέρια από το Ζηρίνειο, πήραν έναν βαθμός, όμως θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμη και τη νίκη. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δεν αξιοποίησε το πλεονέκτημα. Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Χαντ με 26 πόντους και του Φοίνικα ο Γιορντάνοφ με 25 πόντους. Βασικός αγωνίστηκε με την Κηφισιά και ο Ντε Σόουζα που σημείωσε 16 πόντους.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια πέρασε στο σερβίς ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα και με δύο συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 8-6. Η διαφορά έφτασε στο +3 (9-6) για την ομάδα των βορείων προαστίων με κόντρα επίθεση του Χαντ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με «αιχμή του δόρατος» τον Λιντζ πέρασαν μπροστά με 11-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ με κόντρα επίθεση του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» τον Φοίνικα 14-15.

Η ομάδα της Σύρου με επίθεση του Γιορντάνοφ πήρε «αέρα» τριών πόντων 14-17, όμως η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 17-17. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Πέτερλιν πέρασαν ξανά μπροστά 17-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με νέο σερί τριών πόντων πέρασε μπροστά με 20-19 με τον προπονητή του Φοίνικα Όσκαρ Κασμαρτζίκ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 21-19. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με 22-23. Ο Γάτσης έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 23-24. Στην επόμενη φάση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 23-25.

Η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά στο δεύτερο σετ και με τους Χαντ και Ντε Σόουζα να τελειώνουν επιθέσεις προηγήθηκε με 10-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 για την Κηφισιά 12-6 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επίθεση του Χήρα μείωσαν 14-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με επίθεση έστειλε στους πάγκους τις δύο ομάδες με το σκορ στο 16-11. Η Κηφισιά μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια άσο του Παπαγγελόπουλου πήρε διαφορά ασφαλείας 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-15 μετά από επίθεση του Χαντ.

Η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Λίντζ πάνω στον Χαντ μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-5. Στην καλύτερη φάση του αγώνα που είχε μεγάλη διάρκεια ο Νικήτας Εφαριμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Με μπλοκ του Χεπμπορν πάνω στον Πέτερλιν η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11. Εκεί ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε 11-13. Η διαφορά έφτασε στο +4 για τον Φοίνικα 12-16 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Χεπμπορν μείωσαν 15-17. Ο Μπαχαμέζος κεντρικός της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ έφερε την Κηφισιά στο -1 (17-18). Ο Νικήτας Εφραιμίδης στη συνέχεια με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του Μαρούλη έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 22-24. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ «έσβησε» το 1ο σετ μπολ του Φοίνικα. Στην επόμενη φάση το σερβίς του Εφραιμίδη πήγε στο φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 23-25.

Η ομάδα των βορείων προαστίων στο τέταρτο σετ «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και με προηγήθηκε με 8-5. Με μπλοκ του Χαντ πάνω στον Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 11-7. Με άσο του Σονάρι Χέπμπορν και «πέναλτι» του Ντε Σόουζα η Κηφισιά πήρε «αέρα» 6 πόντων 14-8. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Λιντζ μείωσε17-14 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με άσο του Πέτερλιν μείωσε 20-18, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαγγελόπουλος διαμόρφωσε το 23-20. Ο ίδιος παίκτης έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-21. Οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο όμως ο Χεπμπορν διαμόρφωσε το 25-22 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 4-3. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με επίθεση του Γιορντάνοφ πέρασαν μπροστά με 5-6. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7 μετά από επίθεση του Χαντ.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-10, ενώ στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χαντ και Χεπμπορν πάνω στον Χήρα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με άσο διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Αλέξανδρος Χήρας είπε: «Με διάθεση για χιούμορ τόνισε: «Αυτό το πράγμα με την Κηφισιά αρχίζει και με κουράζει. Σχεδόν όλα μας τα παιχνίδια πάνε στο 5ο σετ» Μας ταιριάζει η Κηφισιά, ταιριάζουμε στην Κηφισιά. Η Κηφισιά ήταν καλή στο σέρβις και μας πίεσε πολύ μέσα στο Ζηρίνειο. Θεωρώ ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις. Με τον Νικολάκη απέναντι μας δεν μπορούμε να κάνουμε μπλοκ. Περιμένουμε πότε θα σταματήσει μήπως και κάνουμε κανένα μπλοκ στην Κηφισιά. Ο Δημήτρης έκανε εξαιρετικό μοίρασμα στο παιχνίδι, έχοντας καλούς επιθετικούς. Εμείς παρουσιαστήκαμε κουρασμένοι από το ταξίδι στην Βουλγαρία. Δεν φεύγουμε με άδεια χέρια από το Ζηρίνειο καθώς ο βαθμός είναι σημαντικός για εμάς καθώς παραμένουμε στην 3η θέση».

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ δήλωσε: «Πιστεύω ότι παίξαμε καλά. Είχαμε μεγάλη διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι μας. Κάναμε κάποια αβίαστα λάθη που μας στοίχησαν δύο σετ. Είναι σημαντικό για εμάς που πήραμε τη νίκη. Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια.Το κλειδί της νίκης θεωρώ ότι ήταν στο μπλοκ και στην άμυνα μας. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας για την υπέροχη παρουσία τους απόψε. Δημιούργησαν μία υπέροχη ατμόσφαιρα».

1ο σετ

Ο Σουάρες μείωσε για τους γηπεδούχους σε 12-14. Ο Πέτερλιν με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 12-15. Ο Χαντς στην κόντρα επίθεση μείωσε στον πόντο για την Κηφισιά 14-15. Με πρώτο χρόνο ο Φοίνικας πήρε τον πόντο και πήγε στους πάγκους με το +2 (14-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ στην κόντρα το 14-17 και πάλι η διαφορά στο +3 για τον Φοίνικα. Μπλοκ ο Παπαγγελόπουλος πάνω στον Λινζ για το 16-17. Ο Χαντ με άσο έφερε το ματς στα ίσα (17-17). Στο φιλέ το σερβίς του Χαντ 17-18. Ο Πέτερλιν με ωραία προσπάθεια έπειτα την επίθεση στην κόντρα 17-19 και ο κ. Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Σουάρες με λόμπα πέρασε τη μπάλα 18-19. Ο Νικολάκης με μπλοκ στον Πέτερλιν 19-19. Λάθος από τον Μαρούλη 20-19 και τάιμ άουτ από τον κ. Κάσμαρτσικ. Άσος από τον Σουάρες 21-19. Ο Χαντ έσπασε το μπλοκ του Πέτερλιν 22-20. Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ έπειτα από δύσκολη προσπάθεια 22-21. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην προσπάθεια του Χαντ 22-22. Ο Πέτερλιν στην κόντρα 22-23. Ο Χαντ πήρε το μπλοκ άουτ 23-23. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο 23-24. Ο Γιορντάνοφ με διαγώνια επίθεση 23-25 και ο Φοίνικας άνοιξε το σκορ στα… σετ (0-1).

2ο σετ

Ο Χήρας με επίθεση πρώτου χρόνου άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ 0-1. Άουτ η επίθεση του Ντε Σόουζα 2-2. Ο Λινζ στην κόντρα 3-4. Ο Σολάρι με επίθεση πρώτου χρόνου 7-6. Με νέο πόντου του Σολάρι η Κηφισιά στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το 8-6. Άσος από τον Νικολάκη 9-6. Ο Χάντ στην κόντρα μετά την κακή υποδοχή του Πέτερλιν 10-6. Νέος άσος από τον Νικολάκη, μετά τον… αέρα του Λινζ 11-6. Άουτ η προσπάθεια του Γιορντάνοφ 12-6 και ο Πολωνός τεχνικός κάλεσε τάιμ άουτ. Κακό σερβίς από τον Λινζ 13-7. Άσος από τον Χήρα 13-9. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 14-10. Ο Πέτερλιν στην κόντρα 14-11 και ο κ. Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά στους τρεις. Ο Παπαγγελόπουλος σαν σε… πέναλτι έφερε τη διαφορά στο +5 και με το 16-11 οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Νέος άσος από τον Χαντ καθώς οι παίκτες της Κηφισιάς χτυπούν πάνω στον Λινζ (17-11). Ο Πέτερλιν το 17-12. Ο Παπαγγελόπουλος το 18-12. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο το 18-13. Διπλή μπαλιά ο Ηλίας ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Μαρούλη, 20-13. Νέος άσος από τον Παπαγγελόπουλο 21-13. Ο Χαντ το 23-14. Ο Χήρας μείωσε σε 23-15. Ο Χαντ στην κόντρα για το 25-15 και η Κηφισιά μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο σετ έφερε το ματς στα ίσα 1-1.

3ο σετ

Ο Γιορντάνοφ μετά από συνεχής άμυνες το 2-3. Ο Χήρας στην κόντρα με πρώτο χρόνο το 2-4. Ο Χαντ μείωσε σε 3-4, την ώρα που ο Φοίνικας στην ίδια φάσης είχε δύο μπλοκ. Ο Λινζ με μπλοκ το 3-5, έπειτα από μεγάλο… ράλι. Ο Πέτερλιν με ωραία επίθεση στην ευθεία το 6-7. Ο Γιορντάνοφ πήρε το πόντο και ο Φοίνικας με το +2 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Μπλοκ πάνω στον Πέτερλιν 8-8. Ο Λινζ πήρε τον πόντο 9-10. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον πόντο στην κόντρα 11-13. Ο Πέτερλιν με δύναμη στη μεγάλη διαγώνιο 12-15. Άουτ η επίθεση του Εφραιμίδη 12-16 και οι Συριανοί με το +4 στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Λινζ με μπλοκ πάνω στον Χαντ το 17-19 και σταμάτησε το σερί 3-0 της Κηφισιάς. Ο Παπαγγελόπουλος με πλασέ 18-19. Ο Λινζ ρίσκαρε καθώς το πλασέ του στην πίσω ζώνη ήταν… οριακό 18-20. Ο Εφραιμίδης στην κόντρα για το 20-20 και η Κηφισιά σε ένα κρίσιμο σημείο ισοφάρισε και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λινζ το 20-21. Ο Γιορντάνοφ το 21-22. Νέο κακό σερβίς από του Συριανούς 22-22. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον πόντο 22-23. Άσος από τον Μαρούλη 22-24 και ο τεχνικός των γηπεδούχων κάλεσε τάιμ άουτ. Στο φιλέ το σερβίς του Εφραιμίδη και ο Φοίνικας έκανε το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

4ο σετ

Στο φιλέ το σερβίς του Γιορντάνοφ 4-4. Ο Λινζ το 4-5. Μπλοκ του Εφραιμίδη πάνω στον Γιορντάνοφ 7-5. Άσος από τον Παπαγγελόπουλο 8-5 και η Κηφισιά στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3. Λάθος από τον Σολάρι 9-7. Ο Λινζ μείωσε σε 11-8 για τον Φοίνικα. Ο Γιορντάνοφ το 14-9. Οι Συριανοί αντιμετώπισαν τεράστια προβλήματα στην υποδοχή κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν μία διαφορά μεταξύ 5 και έξι πόντων. Μπλοκ στο κέντρο δεν… υπήρχε με τον Παπαγγελόποπουλο να κάνει… πάρτι. Ο Λινζ μείωσε σε 15-11. Ο Γιορντάνοφ με άσο μείωσε σε 15-12. Ο Παπαγγελόπουλος πάλι χωρίς… αντίπαλο το 16-12 και με το +4 οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εφραιμίδης το 17-12 και νέο τάιμ άουτ από τον κ. Κάσμαρτσικ. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 18-15. Υπέρβαση από τους γηπεδούχους 19-16. Ο Πέτερλιν με άσσο το 20-18. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σερβίς του Χαντ 22-20. Ο Παπαγγελόπουλος από το κέντρο πήρε τον πόντο για το 24-21. Ο Σολάρι πήρε τον πόντο 25-22 η Κηφισιά και η ομάδα των Βορείων προαστίων έφερε το ματς στα ίσα 2-2.

5ο σετ

Ο Φοίνικας πήρε το μπλοκ άουτ 0-1. Ο Γιορντάνοφ στην πίσω ζώνη 1-2. Ο Βούλγαρος διαγώνιος πήρε το μπλοκ άουτ 2-3. Ο Εφραιμίδης σταμάτησε τον Γιορντάνοφ 4-3 η Κηφισιά. Ο Πέτερλιν μπλοκ πάνω στο Χαντ 4-5. Ο Γιορντάνοφ το 6-7. Ο Γάτσης ισοφάρισε σε 8-8. Στον φιλέ η μπάλα από το σερβίς του Χαντ 10-10. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 11-11. Ο Σολάρι σταμάτησε τον Πέτερλιν για το 14-12. Με άσσο του Νικολάκη η Κηφισιά έκανε το 15-12 και να πάρει την νίκη με 3-2 σετ.

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: (23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12)

Διαιτητές: Βουδούρης - Γεωργουλέας