Η ομάδα της Σύρου μετά την ήττα-αποκλεισμός από την ΑΕΚ, έχασε κι από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Βόχας με 3-2

Σε κακό «φεγγάρι» ο Φοίνικας

• Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου, 2018 - 08:22
  • /   Eνημέρωση: 12 Φεβ. 2018 - 9:00

Ο Φοίνικας αν και έδειξε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη στο κλειστό της Βόχας, τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Παμβοχαϊκό, πληρώνοντας για μία ακόμη φορά τα μεγάλα «κενά» διαστήματα. Επίσης, οι Συριανοί για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκαν νωθροί, αφού μετά την ήττα-σοκ από την ΑΕΚ και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας, δεν κατάφεραν να πιάσουν καλή απόδοση, αλλά κι έκαναν πάρα πολλά λάθη. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βίκτορ Ούγκα Ρόκα, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να φτάσει τη νίκη και να ανέβει βαθμολογικά, καθώς με μετρά μέχρι στιγμής 7 θετικά αποτελέσματα κι έχει 19 βαθμούς. Αντίθετα ο Βαθμός που πήρε ο Φοίνικας, παρά την ήττα ήταν ένα μικρό κέρδος για τους Συριανούς, που δείχνουν να εδραιώνουν την τρίτη  θέση, όμως έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ έκανε επιβλητικό μπάσιμο στον αγώνα. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 7-6 και ακολούθησαν σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου που με δύο άσσους εκτίναξε τη διφορά στο 11-6 και συνολικό σερί 5-0. Μετά από σκληρή προσπάθεια ο Παμβοχαϊκός σταδιακά έκλεινε τη διαφορά. Δύο δύσκολες επιθέσεις του Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός μείωσε 17-16 και ισοφάρισε 22-22 πάλι με τον Παλέντζα. Με το λάθος του Παλέντζα και το μπλκ του Λινζ ο Φοίνικας πήρε βαθιά ανάσα 24-22. Ο Πέτερλιν έχασε το σερβίς και ο Γάτσης τελείωσε το σετ 25-23 και 1-0 για τον Φοίνικα.

«Κόλλησε» στο 20-22 ο Φοίνικας

Το πιο αμφίρροπο σετ ήταν το 2ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο-πόντο. Δύο φορές ξέφυγε ο Παμβοχαϊκός 11-9 και 18-16 και τις δύο φορές με τις επιθέσεις του Μουνίθ. Με το χαμένο σερβίς του Ίλιτς ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 20-19 αλλά νέο ρεσιτάλ του Γιουρντάνοφ έφεραν μπροστά τον Φοίνικα με 22-20. Εκεί ήταν ένα κρίσιμο σημείο. Ο Μουνίθ με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα που δεν κράτησε το προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός με τον Δαλακούρα εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22. Ο Χήρας μείωσε και ο Δαλακούρας τελείωσε με επίθεση το σετ 25-23 για το 1-1 σετ.

Με ψυχολογία στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός

Η κατάκτηση του σετ ανανέωσε τον Παμβοχαϊκό και έφερε εκνευρισμό στον Φοίνικα και ύστερα από τρία λάθη του οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-3. Το +3 κρατήθηκε μέχρι το 18-15 και ο Μουνίθ με τον Ούγκο Ρόκα έβγαλαν απίστευτες φάσεις και με συνολικό 4-0 έκαναν το 22-15. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά παρά την προσπάθεια των αθλητών του κ. Κάσμαρτσικ  και προηγήθηκαν με 2-1 σετ, ανατρέποντας το αρχικό 0-1 του Φοίνικα.

Έδειξαν την δυναμική τους οι Συριανοί

Μην έχοντας άλλη επιλογή ο Φοίνικας ρίσκαρε στο σερβίς και με τον Πέτερλιν στα 9 μέτρα άνοιξε δρόμους για το 9-3. Ακολούθησε το σερβίς του Γάτση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 15-5. Εκεί κρίθηκε και το σετ, ο Παμβοχαϊκός πήρε μόλις 13 πόντους και ταμπουρώθηκε για το τάι μπρέικ.

Τα λάθη του Φοίνικας έδωσαν το ματς στον Παμβοχαϊκό

Στο 5ο σετ οι Ρόκα, Μουνίθ άνοιξαν το σκορ στο 6-3 για τον Παμβοχαϊκό, ενώ ο μοιραίος παίκτης ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Με το χαμένο σερβίς του Παλέντζα μείωσε ο Φοίνικας 8-6 αλλά ο Γιορντάνοφ έχασε και αυτό το σερβίς (9-6) και ακολούθως έκανε δύο λάθος επιθέσεις (11-6). Ο Ροκα και ο Μοράλες σφράγισαν τη νίκη του Παμβοχαϊκού.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Χάσαμε έξι κόντρα μπάλες στο 1ο σετ αλλά δεν το πήραμε. Εάν κάναμε το 1-0 ίσως να νικούσαμε με τρίποντο. Έγινε καλό παιχνίδι και δυνατή κόντρα. Και οι δύο ομάδες κατέθεσαν καλά στοιχεία αλλά θεωρώ πως εμείς σε πολλούς τομείς μπορούμε να παίξουμε καλύτερα.  Έρχεται δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό ο οποίος παρουσιάζεται βελτιωμένος. Γενικά έχουμε καλό πρόγραμμα αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Όπως έχει αποδειχτεί σε αυτή τη σεζόν μια κακή στιγμή μπορεί να σου κοστίσει έναν αγώνα. Δεν κάνω υπολογισμούς στη συγκομιδή βαθμών αλλά το πως θα είμαστε βελτιωμένοι στα ματς που απομένουν».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτικ είπε: «Δεν αξιοποιήσαμε την υπεροχή μας όσο έπρεπε όταν έπρεπε όπως για παράδειγμα στο 2ο σετ και αυτό δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα. Η ομάδα έχει δυνάμεις αλλά όταν χάνεις και 26 σερβίς τότε ούτε ρυθμό μπορείς να βρεις ούτε να πάρεις τα σετ που θα σου δώσουν τη νίκη. Δεν εκμεταλευτήκαμε στο έπακρο την ήττα του ΠΑΟΚ. Κρατάμε τον βαθμό που μας διατηρεί αποστάσεις ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες για την 3η θέση. Μετά από μία πολυήμερη αποστολή επιστρέφουμε στην βάση μας για ανασύνταξη και αποθεραπείες των παικτών ώστε να είμαστε έτοιμοι για τον εντός έδρας αγώνα με τον Εθνικό Πειραιώς».

Παμβοχαϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: (23-25, 25-23, 25-21, 13-25, 15-8) σε 124΄

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Ονόπας