Το «Πειρατικό» διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας και θα ταξιδέψει στην Χαλκίδα με στόχο την πρόκριση

Συνεχίζεται η προετοιμασία του Φοίνικα

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζεται η προετοιμασία του «Πειρατικού» ενόψει της κρίσιμης δεύτερης αναμέτρησης για τα play off με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα. Ο κ. Κάσμαρτσικ και οι παίκτες του πέρασαν στο… γήπεδο της Άγιες ημέρες του Πάσχα αφού στόχος τους είναι η καλύτερη δυνατή προετοιμασία και η εκτός έδρας νίκη, ώστε να τελειώνουν όσο πιο σύντομα γίνεται με την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League. Το 3-2 του πρώτου αγώνα έδειξε πως και οι δύο ομάδες θέλουν την πρόκριση, αλλά και πως η ομάδα της Χαλκίδας θα κάνει τα πάντα για να κάνει τη δική της… υπέρβαση. Στόχος των Χαλκιδέων είναι η πρόκριση όπως και του Φοίνικα άλλωστε, αλλά για την ομάδα του Ηρακλή θα είναι η πρώτη φορά που θα φτάνει τόσο ψηλά. Από την πλευρά τους οι Συριανοί είναι δεδομένο πως δεν θέλουν να συμβεί αυτό, αλλά να διεκδικήσουν όσο δύσκολο κι αν είναι την συμμετοχή τους σε έναν ακόμη τελικό. Το ματς της Μ. Τετάρτης με τον Ηρακλή Χαλκίδας ίσως να ήταν και το πιο δύσκολο παιχνίδι της σεζόν για την ομάδα της Σύρου, αφού πλέον ο κάθε αγώνας από εδώ και πέρα είναι δίχως… αύριο. Το 1-0 δίνει το πλεονέκτημα στους Συριανούς και με καθαρό πλέον μυαλό θα ταξιδέψουν στην Χαλκίδα για να κλείσουν οριστικά τη σειρά αυτή. Ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν θα είναι εύκολο – αυτό το γνωρίζουν άπαντες  - θέλει τεράστια υπομονή και επιμονή από τους παίκτες του κ. Κάσμαρτσικ. Ο Ηρακλής από την πλευρά του θα δώσει ότι έχει και δεν έχει από τα δικά του… ψυχικά αποθέματα, καθώς γνωρίζει πως με ήττα η σεζόν ολοκληρώνεται αυτόματα, ενώ με νίκη παρατείνεται η αγωνία και μεταφέρεται στη Σύρο, που ουσιαστικά σε ματς νοκ άουτ οι δύο ομάδες θα παίξουν το μέλλον τους στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 επί του Εθνικού

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε εντυπωσιακά στα πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και με μπροστάρηδες τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ νίκησε τον Εθνικό Πειραιώς με 3-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά. Ενθουσιασμένοι οι οπαδοί του με την συνεχή βελτίωση που παρουσιάζει ο δικέφαλος αποθέωσαν τον Ντανιέλε Ρίτισι και τους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα φωνάζοντας «πρωτάθλημα και κύπελλο ξανά».

Οι πρωταθλητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα και πλέον χρειάζονται άλλη μία νίκη για να προκριθούν. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Πέμπτη 12 Απριλίου στο γυμναστήριο του Εσπέρου στην Καλλιθέα. Ετσι, μετά την ολοκλήρωση των πρώτων αγώνων των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 προβάδισμα απέκτησαν ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας Σύρου και ο ΑΟΠ Κηφισιάς.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτισι είπε: «Ακόμα δεν έχουμε μπει στο ρυθμό αυτών των αγώνων. Ο μεγάλος στόχος είναι ακόμα μακριά. Αισθανθήκαμε καλά σήμερα. Κερδίσαμε εύκολα το πρώτο σετ,. Μετά χαλαρώσαμε για λίγο αλλά επανήλθαμε σε καλό ρυθμό. Θα πάμε στην έδρα του Εθνικού με στόχο να τελειώσουμε αυτή την πρώτη σειρά των αγώνων. Θέλουμε να είμαστε έτοιμοι για τα κρίσιμα ματς. Εμείς δουλεύουμε αρκετά καλά τις τελευταίες εβδομάδες. Θέλουμε να παίξουμε καλύτερα σε σχέση με τον αγώνα με τον Ηρακλή που και εκεί πήγαμε καλά. Κάθε παιχνίδι το προσεγγίζουμε διαφορετικά. Αυτό θα κάνουμε και στην έδρα του Εθνικού. Όλους αυτούς τους μήνες στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει αγώνα, εμείς χάσαμε, έχουμε μια ιδέα ότι μπορούμε να κερδίσουμε πολλά ματς απέναντι τους. Θα έχουμε έξι αγώνες εναντίον του Ολυμπιακού. Αν κερδίσουμε τους τέσσερις θα είμαστε πολύ ικανοποιημένοι».

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας είπε: «Ήταν ένας άθλος φέτος γιατί φτάσαμε στην 7η θέση. Θέλαμε να βγούμε έκτοι για να παίξουμε τον Φοίνικα Σύρου αλλά και μέχρι εδώ που φτάσαμε είναι μεγάλη επιτυχία. Ημασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο 2ο σετ. Ο ΠΑΟΚ έχει μπει σε άλλη τροχιά. Ηταν σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με την κανονική περίοδο. Έχει μπει σε άλλη διαδικασία. Είναι σε εγρήγορση για το κύπελλο και το φινάλε του πρωταθλήματος. Στον δεύτερο αγώνα θέλουμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Θα περιμένουμε τον κόσμο να έρθει. Μάλιστα έχω πάρει υπόσχεση από παράγοντες της Ραβέννα πως θα μείνουν στην Αθήνα μετά τον δεύτερο τελικό με τον Ολυμπιακό για να δουν την επομένη τον αγώνα μας κόντρα στον ΠΑΟΚ του Ρίτισι στην Καλλιθέα και αυτό είναι μία τιμή για μας».

3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-14

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 13π. (8/14επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Ουτσίκοφ 17 (15/22, 2 άσσοι), Τακουρίδης 8 (7/9, 1 άσσος), Πελεκούδας 3 (1/3, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/2), Σαφράνοβιτς 5 (5/10, 25%υπ., 17%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 35%αρ.), Τερζής, Παπαδημητρίου, Σακόγλου, Σωτηρίου 2 (1/2, 1 μπλοκ), Στίγγας 3 (1/2, 2 μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 6π. (6/9επ., 66%υπ., 33%αρ), Νάιτ 11 (10/21, 1 άσσος), Σέιφερτ 2 (1/4, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 10 (7/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αμπανόζ / Καρασαββίδης (λ. - 57%υπ., 35%αρ.), Βολουδάκης, Μακ Γουίλιαμ, Ράμος Πέρεζ.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Πήρε το… πλεονέκτημα η Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σοάρες έσπασε την έδρα του Ηρακλή Πετοσφαίριση και με νίκη 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο Ζηρίνειο την Τετάρτη 11 Απριλίου και η Κηφισιά χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση.

Η Κηφισιά έκανε έψογη εμφάνιση με λίγα λάθη, καλή τακτική και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ ο Ηρακλής έκανε κακή εμφάνιση και μάλιστα γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα στην εφετινή σεζόν (η πρώτη ήταν από τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ). Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο «γηραιός» οικοδόμησε μεγάλη διαφορά αλλά ο ΑΟΠ Κηφισιάς γύρισε τον αγώνα. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-5, 20-15 και 22-18 αλλά η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας από φοβερό σερί του Σοάρες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-22 αλλά πήρε το σετ 26-24 με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Σονάρι.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήταν πολύ κακό παιχνίδι για εμάς. Δυστυχώς δεν εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας, ήμασταν εκτός παιχνιδιού από την αρχή. Στο τέλος του δεύτερου σετ κάναμε απίστευτα λάθη και νομίζω ότι κάπου εκεί ρίξαμε λευκή πετσέτα. Δεν τα παρατάμε, σκοπός μας είναι να πάμε στην Κηφισιά και να φέρουμε στην έδρα μας την πρόκριση. Θα δημιουργήσουμε την φλόγα, εγώ προσωπικά θα την δημιουργήσω. Δεν θα αφήσω να γίνει ξανά αυτή η εμφάνιση».

Ο προπονητής της Κηφισίας Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Ήταν μια νίκη της πρώτης μέρας και έχει και συνέχεια. Στα πλέι οφ δεν πανηγυρίζεις με ένα παιχνίδι, έχουμε απλά κερδίσει το πρώτο. Η έδρα δεν παίζει ρόλο και οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές. Είναι αρκετά κουρασμένες σίγουρα και ψυχικά και σωματικά. Είναι όλα ρευστά, όπως κερδίζεις μπορείς και να χάσεις και το αντίθετο. Πάντως για μένα και οι δύο ομάδες είναι σε ένα επίπεδο που πρέπει να πανηγυρίζουν για εδώ που είναι».

3ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 16-25

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1π. (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 13 (10/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 82%υπ. 65%αρ.), Εφραιμίδης 8 (5/15, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 71%υπ. 54%αρ.), Σμαραγδής 5 (4/6, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (4/7), Αρμενάκης 13 (12/26, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 77%υπ. 62%αρ.), Μπουράκης (λ), Μούχλιας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 14 (14/24), Ντε Σόουζα Σοάρες 15 (12/17επ., 3 μπλοκ, 74%υπ. 52%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4, 1 άσσος), Βόιτσικ (80%υπ. 70%αρ.), Σονάρι 9 (7/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας λ. - (67%υπ., 50%αρ.), Πολυχρονιάδης, Παπαδόπουλος, Μανίκας, Εφραιμίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ, 50%υπ. 50%αρ.).

* Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Πρόγραμμα Play Off 1-8, Play Off 1-4
Play off 1-8 (πρόκριση στις 2 νίκες)

1ος Αγώνας
 Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) (νίκες: 1-0)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (20-25, 24-26, 16-25) (νίκες: 0-1)
ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 3-2 (25-27, 25-19, 23-25, 25-20, 15-11) (νίκες: 1-0)
ΠΑΟΚ - Εθνικός Πειραιώς 3-0 (25-19, 25-22, 25-14) (νίκες: 1-0)