Η ομάδα της Νάξου επικράτησε με 58-49 του Κάδμου και αναπτέρωσες τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία

Νίκησε και… ελπίζει

• Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου, 2017 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 22 Φεβ. 2017 - 15:00

Η ομάδα της Νάξου σημείωσε την τέταρτη νίκης στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και στο δεύτερο όμιλο του Νότου, αφού επικράτησε με 58-49 του Κάδμου Θήβας. Οι Ναξιώτες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, μία νίκη που πριν ακόμη ξεκινήσει το ματς οι παίκτες του είχαν πίστη πως θα έρθει, αφού δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια και ο Πανναξιακός έχει ανάγκη τους βαθμούς. Φαβορί στην αναμέτρηση ήταν η ομάδα της Θήβας, όμως οι Κυκλαδίτες έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο, πως αυτή έρχεται μέσα από σκληρό αγώνα και μεγάλη θέληση.

Το παιχνίδι μεταξύ του Πανναξιακού και του Κάδμου Θήβας τα είχε.. όλα. Οι ομάδες είχαν θέληση, πίστη και πάθος για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα Από την άλλη πλευρά ο ΚΑΔΜΟΣ στην τρίτη περίοδο απείλησε ουσιαστικά φτάνοντας την διαφορά στον πόντο, αλλά ο Σβορώνος ο οποίος έκανε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση σημειώνοντας συνολικά 17 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη του τον Μυλωνά (10 πόντους), είχαν διαφορετική άποψη και όταν η μπάλα «έκαιγε» βρήκαν απαντήσεις στην επίθεση. Έτσι, ήρθε η νίκη αλλά και η 4η σέλφι που όπως παραδοσιακά γίνεται μετά από κάθε νίκη του Πανναξιακού.

Στο αγωνιστικό τώρα κομμάτι, στο πρώτο ημίχρονο, οι Κυκλαδίτες ήταν σαφέστατα ανώτεροι, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 32-17 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, επανήλθαν και με τον Τσιριμώκο να τους «σπρώχνει» μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της στα μέσα της τελευταίας περιόδου (45-44), αλλά τότε ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων δια χειρός Δαχρετζή και Σβορώνου, έδωσε και πάλε έναν αέρα 10 πόντων στον Πανναξιακό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν παρά την πίεση που τους ασκήθηκε από τον Κάδμο να διατηρήσει τη διαφορά και να πάρει μία σπουδαία και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη.

Τέλος, οι φίλοι της ομάδας του Πανναξιακού για ακόμη μια φορά έδωσαν βροντερό παρών στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου. Ο παλμός που έδωσαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, βοήθησαν την ομάδα ώστε να ξεπεράσει ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο.

Πανναξιακός – Κάδμος Θήβας 58-49

Δεκάλεπτα: 18-8, 32-17, 39-34, 58-49

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 5 (1), Καλαβρός, Γεωργιάδης 1,  Καραγιάννης, Τζίμης 10, Δαχρεντζής 9 (2), Σβορώνος 17 (1), Καδηγιαννόπουλος, Μυλωνάς 10, Μάκαρης 6, Μάκος, Αρτσάνος

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκεμπές 4 (1), Πανταζής 6, Παπαδάκης 3, Γκρινιάρης 7, Νικολάου, Σιλιβέστρου, Χαρατσής 4 (1), Τσαπρούνης, Σπηλιόπουλος, Τσιριμώκος 14 (2), Μπένος 11, Γιάννου

Νέα ήττα για την Α.Ε. Σαντορίνης

Την ήττα με 67-90 γνώρισε η Α.Ε. Σαντορίνης από την Α.Ε. Πεντέλης, στο κλειστό της Σαντορίνης. Οι Κυκλαδίτες αν και φέτος έχουν δείξει ότι μπορούν να παίξουν καλό μπάσκετ απέναντι στην ομάδα της Πεντέλης δεν τα κατάφεραν, αφού έμειναν μακριά από το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους μιας και η Α.Ε. Σαντορίνης δεν μπόρεσε να φέρει κάποια αντίσταση και το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έκλεισε με μία διαφορά οκτώ πόντων (22-30). Την ίδια ακριβώς εικόνα παρουσίασαν οι ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Πεντέλης να αυξάνει τη διαφορά στους 16 πόντους και να κάνει σημαντικό βήμα με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 15 και στο δεύτερο μέρος και τελικά να διαμορφώνεται στους 23 με τη λήξη της αναμέτρησης.

ΑΕ Σαντορίνης – Πεντέλη 67-90
Διαιτητές: Χουγιάζος – Γεράνιος.
Τα δεκάλεπτα: 22-30,33-49, 49-66, 67-90.
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Πεταλωτής): Δουλγεράκης 7 (2), Πετράκης, Νικολαΐδης 6 (2), Κατηκαρίδης 5, Μπουραντάς 3 (1), Κυριακόπουλος 4, Βουρτζούμης 2, Πάππος, Παπαδόπουλος 13, Σέϊχου 2, Σάκοτα 25.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Λίτσο 23 (4), Αποστολόπουλος 18 (4), Πορτελάνος 3, Καρούζος 11 (2), Κωνσταντάκος 2, Τσουπάκης 1, Μπίγκος 10 (2), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 22.

Διαιτητές: Νάστος – Τσιμπούρης.
Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 67-51, 85-67.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης): Παπαποστόλου, Ζένελι 1, Ζακυνθινός 8, Καραλής 6, Διαμαντόπουλος 10, Καραμπαμπάς 7, Μαυροειδάκος 9 (1), Καρασταμάτης 13 (3),Παπαδολιάς 4, Καλίλας 2, Εμίρης 18 (4), Ντιφαντής 7.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 4 (1), Τρύπας 3 (1), Πλευράκης 2, Παπαδημητρίου 4 (1), Ασημακόπουλος 20 (4), Χαρίσης 6, Χρύσης 20, Χρήστου 2, Γκορατσάς 6 (2).

ΟΦΗ – Προμηθέας Χαλανδρίου 72-55
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Μαρινάκης.
Δεκάλεπτα: 16-12,37-19,53-35,72-55.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης, Μαϊαστρέλης 5 (1), Ξενάκης 6 (1), Μπουμπάρης 11, Καρλάφτης 3 (1), Αγαπιάδης 5 (1), Πρωτογεράκης 2, Τζουλάκης 8 (2), Κυρίτσης 17 (3) Κυρίστης, Μουλάς 11 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Μελέτης): Γεμενής, Σβάρνας, Ανδρικόπουλος 13, Παπαδημητρίου 11 (1), Μάνδαλος, Γιαννάκης, Σαμιώτης 8 (1), Τσιγγενόπουλος 6, Πέζος, Στεφάνου 17 (3), Κορομηλιάς , Σαρλής.

Λοκρός Αταλάντης – Νίκη Αμαρουσίου 92-65
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης – Χριστινάκης.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 45-29, 73-47, 92-65.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Καψύχας, Ρόζιος 4, Ρουμελιώτης 11 (2), Κοσμετάτος 14 (2), Ντέντα 9, Νικολάου, Παπαηλιού 7, Μπολμάτης 3, Μάτος Αν. 20, Μάτος Αγγ. 20 (4), Θώδος 5, Σοροπάνης.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Παλαιοχωρίτης): Μαραγκίδης 13 (2), Τσολακόπουλος, Οικονόμου 9, Σιμιτζής 22 (2), Τσέκενης Γ. 3, Ευαγγελούλης, Σκούταρης 9 (1), Τσέκενης Α. 4 (1), Χοτζαλάρι, Αγγέλης 5, Σιδέρης.

Η βαθμολογία (σε 17 αγώνες): Ιπποκράτης Κω 30, Διαγόρας Δρυοπιδέων 29, Πεντέλη 27, Κάδμος 25, Έσπερος Λαμίας 25, Λοκρός Αταλάντης 24, ΟΦΗ 24, Άρης Νικαίας 23, Νίκη Αμαρουσίου 22, Πανναξιακός 20, Σαντορίνη 20, Προμηθέας Χαλανδρίου 18, Πόλις Καλλιθέας 17.

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 26/02): Πεντέλη – Λοκρός Αταλάντης, Κάδμος – Σαντορίνη, Προμηθέας Χαλανδρίου – Πανναξιακός, Έσπερος Λαμίας – ΟΦΗ, Πόλις Καλλιθέας – Άρης Νικαίας, Νίκη Αμαρουσίου – Διαγόρας Δρυοπιδέων.
Ρεπό: Ιπποκράτης Κω.