Οι Τηνιακοί πέρασαν εύκολα από τη Σύρου επικρατώντας του Άρη με 33-72

«Πάτησε» κορυφή ο Περιστεριώνας

Ο Περιστεριώνας επικράτησε σχετικά εύκολα στο κλειστό του αθλητικού κέντρου της Σύρου με 33-72 του Άρη σε ένα ματς που οι Τηνιακοί έπαιξαν με μοναδικό στόχο το… δίποντο.

Η ομάδα του Αντώνη Βιδάλη είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο τζάμπολ αφού ήταν μπροστά στο σκορ και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισε με +5 την πρώτη περίοδο κι από εκεί κι έπειτα αύξαναν συνεχώς τη διαφορά. Η μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν αντικατοπτρίζει και τη διαφορά μεταξύ των ομάδων, αφού και οι δύο είναι εξίσου καλές, όμως ο Περιστεριώνας βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Τώρα η ομάδα της Τήνου με τη νίκη της αυτή ισοβάθμησε στην  κορυφή της βαθμολογίας με τον Α.Ο. Μυκόνου, με τον Περιστεριώνα όμως να έχει ένα παιχνίδι περισσότερο. Πέντε ομάδας διεκδικούν με αξιώσεις την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού ακολουθούν και είναι σε απόσταση μίας νίκης η Ερμούπολη, τα Φανάρια και ο Α.Ο. Πάρου.

Άρης Σύρου – ΤΑΚ Περιστεριώνα 33-72 (Άνδρες)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 08 – 13, 11 – 21, 06 – 20, 08 - 18

Ε.Α.Ο ΣΥΡΟΥ (Βασιλειάδης Ε.): Πολίτης Β. 6 (2), Φωστέρης Δ., Γεωργαράς Κ. 5 (1), Καπέλλας Γ. 1, Βάβιτσας Ι. 2, Παχής Γ., Βασιλειάδης Ε. 2 (Αρχ) , Βασιλειάδης Χ. 2, Κηπουρίδης Μ., Κουναλάκης Ε. 13, Ξένος Ο., Αντωνίου Γ. 2 .

Τ.Α.Κ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Βιδάλης Α.): Ρουγγέρης Α. 11 (1), Βιδάλης Π., Ρούσσος Ι., Ξενόπουλος Α. 10 (1), Παγανής Γ. 4, Νάζος Μ., Σιώτης Π. 20(1) (Αρχ), Σουράνης Κ. 4, Διακογιάννης Π. 6, Ξενόπουλος Γ. 2, Τσακίρης Ν. 13 (3), Γιαβρεδέλης Θ. 2 .

Νίκη πρωτιάς για… Ερμούπολη

Η ομάδα παίδων της Ερμούπολης επικράτησε στο ντέρμπι του Ομίλου τον Περιστεριώνα με 52-46 και εξασφάλισε ουσιαστικά την συμμετοχή της στο final four. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο σφύριγμα των διαιτητών έως και τη λήξη της τέταρτης περιόδου. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν και τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους γηπεδούχους να πατούν… γκάζι σε δεύτερη και Τρίτη περίοδο και να παίρνουν ένα πολύτιμο… δίποντο.

Ο Περιστεριώνας ήταν αυτόν που μπήκε πιο καλά και δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι (6) πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο περιόρισαν επιθετικά τους Τηνιακούς, όμως δεν είχαν και τις καλύτερες λύσεις στην επίθεση κι αυτό είχα σαν αποτέλεσμα να κερδίσει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 10-6, όμως οι φιλοξενούμενοι να παραμένουν με ένα καλάθι μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα, η πίεση από πλευράς Ερμούπολης συνεχίστηκε και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα της ομάδας του Ανδρέα Μαύρου. Το 13-5 της τρίτης περιόδου έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Συριανούς και στην τελευταία περίοδο το μόνο που έκαναν ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά και να πάρουν μία σπουδαία νίκη. Η συμμετοχή του Περιστεριώνα στο final four δεν έχει χαθεί, αφού η ομάδα της Τήνου θα κυνηγήσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο που θα της δώσει την ευκαιρία να περάσει στην τελική φάση.

ΑΟ Ερμούπολης – Περιστεριώνας  52 - 46

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 – 21, 10 – 06, 13 – 05, 14 - 14
Α.Ο Ερμούπολης: Σιγάλας Π. , Τάκος Δ. 15 (1), Τομαής Φ. 9 (3), Σαμψωνίδης Ν. 6, Λημναίος Α. 2, Χαλαβαζής Ι., Τσιργής Α. 8, Κρεατσούλας Λ. 6 (1), Ευκαρπίδης Σ. 6, Ρούσσος Π.
Τ.Α.Κ Περιστεριώνας: Ανταλής Ν. 4, Μπινιάκου Μ. 6, Παγανέλης Ν. , Καμπέρι Ι.  7, Χατζίρης Σ., Πόντης Γ., Τριαντάφυλλος Ν. 3, Βοινάς Π. 14 (1), Μαρκουιζος Ν., Πετρόπουλος Γ. , Βιδάλης Μ. 10 (1), Μελισσουργός Δ. 2  .

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων

ΑΠΑΣ ΤΑ Φανάρια – Πανναξιακός 44-88 (παίδων 2ος όμιλος)

Πλοηγός Αντιπάρου – ΑΠΑΣ Τα Φανάρια 45-74 (παίδων 2ος όμιλος)

Α.Ο. Ερμούπολης – Α.Ο. Μυκόνου 103 – 19 (κορασίδων 1ος όμιλος)

Α.Ο. Ερμούπολης – ΤΑΚ Περιστεριώνας 52-46 (παίδων 1ος όμιλος)

Άρης Σύρου – ΤΑΚ Περιστεριώνας 33-72 (ανδρών)

Α.Ο. Πάρου – Α.Ε. Σαντορίνης 27-42 (παίδων 2ος όμιλος)

Άρης Σύρου – ΤΑΚ Περιστεριώνας 28-79 (παίδων 1ος όμιλος)

Α.Ο. Πάρου – Α.Ε. Σαντορίνης 58-54 (εφήβων 2ος όμιλος)

Βαθμολογία παίδων

1ος όμιλος

Ομάδα                                                Βαθμ.                      Αγών.