Ήττα στο ξεκίνημα για τον Α.Ο. Θήρας

• Τρίτη, 21 Οκτωβρίου, 2014 - 06:10

Η ΑΕΚ τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στη νεοφώτιστη Σαντορίνη, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών.

Στο κλειστό του Μίλωνα, η Ένωση ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 20-11. Πολλοί πίστεψαν ότι το 1ο σετ τελείωσε, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν άλλη γνώμη. Η Αργυροπούλου σέρβιρε άουτ για το 20-12 και στο σέρβις πήγε η Βεργίδου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 με την Καρπουζά να διαμορφώνει το 21-22. Η Γιακουμή ισοφάρισε, ενώ μια επίθεση της Καρπουζά και ένας άσσος της Καβαθά διαμόρφωσαν το 22-24 που ήταν δύσκολο να ανατραπεί.

Ακολούθησε ντέρμπι με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι. Προηγήθηκε με 22-19 αλλά δεν ήταν αρκετό. Δικά της λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΟ Θήρας να ξαναμπεί στο ματς. Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε σε 22-22 και το ματς πήγε πόντο - πόντο. Η ΑΕΚ έχασε δύο σετ μπολ αλλά εκμεταλλεύτηκε το 3ο με την Αργυροπούλου.
Η ΑΕΚ βελτίωσε το σέρβις της στο 3ο σετ στο οποίο δεν κοίταξε πίσω μετά το 14-12 για να πάρει το σετ με 25-20 και μαζί ένα ψυχολογικό προβάδισμα που της έδωσε εύκολα το 4ο σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 27-25, 25-20, 25-16)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 21 (14/37 επ., 7 άσοι, 53% υπ. – 40% άριστες), Γιακουμή 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (15/37 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 22 (20/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες)/ Κακουράτου –λ 52% υπ. – 32% άριστες), Λαγουδάκη

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Μεμετζή): Βαρουδάκη 2 (2/8 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 15 (6/18 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (12/17 επ., 2 άσοι), Καρπουζά 10 (7/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βεργίδου 8 (7 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες)/ Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες), Μουντάκη 2 (2/11 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Ψυλλάκη