Ο Πανναξιακός επικράτησε με 1-3 του Νεωρίου στο τελικό των Παγκορασίδων και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου

«Βασίλισσες» των Κυκλάδων

Ο Πανναξιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Κυκλάδων στην κατηγορία των Παγκορασίδων, αφού πέρασε νικηφόρα από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων επικρατώντας με 1-3 του Νεωρίου. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στην Β’ κλειστή αίθουσα του αθλητικού κέντρου, παρουσία αρκετών φίλων του βόλεϊ. Τα κορίτσια και των δύο ομάδων έδειξαν ότι όχι μόνο γνωρίζουν τα μυστικά του αθλήματος, αλλά και πως έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους. Οι τεχνικοί και των δύο ομάδων μετά από σκληρή δουλειά, καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν πάνω σε διάφορα συστήματα και να παρουσιάσουν στον τελικό δύο ομάδες άκρως ανταγωνιστικές. Το βόλεϊ ιδιαίτερα σ’ αυτές τις ηλικίες, είναι παιχνίδι ψυχολογίας, με τις αθλήτριες να αποδίδουν καλύτερα όταν έχουν ένα καλό σερί πόντων. Αυτό το είδαμε αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του τελικού, όταν κάποια ομάδα κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ, τα κορίτσια του αντίπαλου συγκροτήματος με ένα μεγάλο σερί κατάφερναν να επιστρέψουν.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, οι αθλήτριες και των δύο ομάδων έδειξαν όλα τα καλά τους στοιχεία και ο τελικός κρίθηκε στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες. Το Νεώριο μετά από ένα αρκετά καλό πρώτο σετ κατάφερε να προηγηθεί με 1-0. Στη συνέχεια η ομάδα της Νάξου βρήκε τα πατήματά της, τα μεγάλα της ατού (Κατσάνη και Κατερίνα) έδωσαν πολύτιμους πόντους και με τη βοήθεια των συναθλητριών τους να πάρουν το σετ και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Στο τρίτο σετ έσπασαν… καρδιές, αφού τόσο το Νεώριο όσο και ο Πανναξιακός μπήκαν με στόχο την κατάκτησή του. Οι Συριανές αν και στα μέσα του σετ κατάφεραν να πάρουν μία αρκετά μεγάλη διαφορά, δεν την κράτησαν έδωσαν την ευκαιρία στον Πανναξιακό να… επιστρέψει και στη συνέχεια να το πάρει στις λεπτομέρειες με 27-29. Με την ψυχολογία στα ύψη οι αθλήτριες του κ. Φραγκίσκου κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με επτά (7) πόντους 7-14 και το Νεώριο όμως να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και μάλιστα να περάσει και μπροστά με 15-14. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 17-17. Ο Πανναξιακός πίεσε σε άμυνα και επίθεση, αύξησε τη διαφορά και κατάφερε να πάρει το σετ και ταυτόχρονα τη νίκη.

1ο σετ

Μετά το λάθος πάνω στον φιλέ από την Κατερίνα το Νεώριο άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι 1-0. Η Ρούτσι με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 3-0. Η Κυριακού με άσο μείωσε σε 3-2 για τον Πανναξιακό και στη συνέχεια η Ρούτσι έστειλε τη μπάλα εκτός τερέν και οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 3-3. Πόντος για το Νεώριο μετά από επίθεση της Ρούτσι 5-3. Η Τζέκου με ωραίο τρόπο έκανε το 6-3, δίνοντας και πάλι «αέρα» στην ομάδα του με τρεις πόντους. Η Δεσύπρη με άσο έκανε το 8-3 και στο +5 το Νεώριο. Η Τζέκου με έξυπνο τρόπο πέρασε την πάντα κι ανέβασε ακόμη περισσότερο της διαφορά (9-3) και ανάγκασε τον κ. Φραγκίσκο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από φάση διαρκείας η Τζέκου με έξυπνο πλασέ έκανε το 10-3. Άουτ επίθεση της Πιτσικάλη και ο Πανναξιακός μείωσε σε 11-6. Άσος από την Κατερίνα 11-8 και ο Χρήστος Σκρέτας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Άουτ το σέρβις της Στεφάνου 12-9. Η Λιαννού έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις για το 13-9. Η Κατερίνα με άσο μείωσε στους δύο (2) τη διαφορά 13-11. Λάθος από την Στεφανάκου 14-11. Η Κυριακού με μπλοκ πάνω στην Τζέκου μείωσε σε 14-13. Στο φιλέ βρήκε η Κατσάνη 15-14. Η ίδια όμως αθλήτρια έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 15-15. Άσος από την Ρούτσι για το 19-16. Η Κατερίνα με άσο ισοφάρισε σε 19-19. Λάθος θέσεις από τον Πανναξιακό για το 22-19. Άουτ το σέρβις της Στεφάνου 22-20. Η Λιγνού έκανε το 23-20. Άσος από την Τζέκου 24-20. Η Πιτσικάλη με επίθεση στην κόντρα διαμόρφωσε το 25-20 δίνοντας το πρώτο σετ στην ομάδα του Νεωρίου (1-0).

2ο σετ

Με άσο από την Πιτσικάλη ξεκίνησε το δεύτερο σετ και το Νεώριο έκανε ιδανική αρχή. Η Κουφοπούλου ισοφάρισε σε 1-1. Επίθεση πρώτου χρόνου από την Ρούτσι για το 2-1. Η Κατερίδα ισοφάρισε σε 2-2. Η Πιτσικάλη με ωραία επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο (2) πόντων στο Νεώριο 5-3. Η Κατερίδα αρχικά μείωσε σε 5-4. Η Τζέκου με επίθεση έκανε το 6-4 και στη συνέχεια η Στεφάνου ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (7-4). Η Λιγνού νίκησε το διπλό μπλοκ των αθλητριών του Πανναξιακού για το 9-4. Νέος άσος από την Στεφάνου 11-6, όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν στον πόντο και στη συνέχεια με την Κατσάνη ισοφάρισαν 11-10. Στο σημείο ο κ. Σκρέρας κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά και πάλι οι οδηγίες του δεν έπιασαν τόπο, αφού οι Ναξιώτισσες είχαν πάρει… φόρα. Η Τζέκου έκανε το 12-11. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ (13-14) μετά από το λάθος που έκαναν οι αθλήτριες του Σκρέτα. Η Λιαννού εύκολα και σαν σε προπόνηση έκανε το 12-14. Η Κατσάνη έδωσε… αέρα τριών (3) πόντων στον Πανναξιακό 12-15 και μετά την εξέλιξη αυτή ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε και πάλι τάιμ άουτ. Η Κατσάνη που ανέβηκε ψυχολογικά έδωσε ακόμη έναν πόντο στην ομάδα, κάνοντας το 12-16. Οι Συριανές έκαναν ακόμη ένα λάθος, 12-17. Η Ρούτσι με επίθεση από το κέντρο μείωσε σε 14-17. Από το λάθος των παικτών της Νάξου έγινε το 15-17 και ο κ. Φραγκίσκος κάλεσε τάιμ άουτ. Άουτ πέρασε το σέρβις της Κατσάνη 16-18. Η Κατερίνα έκανε το 17-19 και η Ρούτσι μείωσε σε 18-20. Με άσο της Δεσύπρη το Νεώριο μείωσε σε 19-20. Η Κατερίνα έχοντας καλή ψυχολογία έκανε το 19-24 και η Κουφοπούλου με άσο (19-25) έδωσε το σετ στην ομάδα της Νάξου, για να ισοφαρίσει ο Πανναξιακός σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Η Δεσύπρη έκανε το 1-0, όμως το σέρβις της Λιγνού στη συνέχεια πέρασε άουτ 1-1. Η Κατερίνα με δύο συνεχόμενους άσους έκανε το 1-3. Λάθος και πάλι από την Δεσύπρη 1-4. Η Ρούτσι μείωσε σε 3-5. Η Κυριακού με επίθεση πρώτου χρόνου το 3-6 και στη συνέχεια άουτ πέρασε η επίθεση της Κατσάνη, 4-6. Άσος από την Στεφάνου και το Νεώριο ισοφάρισε σε 6-6. Λάθος επιλογή της Λιγνού στην επίθεση, ο Πανναξιακός και πάλι μπροστά στο σκορ με 6-7. Η Κατσάνη με άσο έκανε το 6-8. Η Λιγνού μείωσε σε 7-8 και η Κατερίνα στη συνέχεια διαμόρφωσε το 7-9. Λάθος από την Κατερίνα και το Νεώριο ισοφάρισε σε 9-9. Άσος από την Φρατζέσκου 10-11. Η Κατερίνα με διπλή προσπάθεια έκανε το 10-12 και στην συνέχεια άουτ κατέληξε η επίθεση της Κουφοπούλου (12-12). Η  Δεσύπρη με άσο έβαλε το Νεώριο μπροστά στο σκορ 14-13. Η Τζέκου ε επίθεση στην κόντρα έκανε το 15-13. Η Ρούτσι με πρώτο χρόνο έκανε το 16-13 και η Δεσύπρη με άσο, έφερε το Νεώριο στο +4 (17-13). Ο κ. Φραγκίσκος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να δέχεται ένα σερί πόντων, χωρίς να έχει τις απαραίτητες απαντήσεις. Η Κυριακού μείωσε για τον Πανναξιακό σε 19-16 και η Κατσάνη διαμόρφωσε το 19-17. Ο κ. Σκρέτας κάλεσε τάιμ άουτ, όμως με την επανέναρξη του αγώνα η Πιτσικάλη έκανε λάθος και ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 19-19. Η Κουφοπούλου με άσο έβαλε την ομάδα της σε ένα κρίσιμο σημείο μπροστά στο σκορ και δεν έφτανε αυτό ένας νέος πόντος από την ίδια έφερε τις φιλοξενούμενες στο +2 (19-21). Η Κατσάνη μετά από φάση διαρκείας διαμόρφωσε το 19-22. Λάθος από πλευράς Πανναξιακού 20-22. Η Στεφάνου με άσο μείωσε σε 21-22, όμως η Κατσάνη έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα της 21-23. Λάθος από την Τζέκου 21-24. Η Λιγνού μείωσε σε 22-24 και η Τζέκου με δύο συνεχόμενους άσους έφερε το σετ στα ίσα 24-24. Το Νεώριο με μπλοκ έκανε το 26-25, αλλά η Κατερίνα ισοφάρισε άμεσα σε 26-26. Η ίδια αθλήτρια έκανε το 27-27. Η Κατσάνη έδωσε έναν ακόμη πόντο στον Πανναξιακό 27-28 και η Κατερίνα με άσο διαμόρφωσε το 27-29. Ο Πανναξιακός έκανε το 1-2 ανατρέποντας το 1-0 του Νεωρίου.

4ο σετ

Η Λιαννού μετά από φάση διαρκείας έκανε το 0-1. Μπλοκ της Λιαννού πάνω στην Ρούτσι 0-2. Η Φρατζέσκου με άσο έκανε το 0-3. Η Κατσάνη δεν βρήκε στόχο και το Νεώριο μείωσε σε 1-3. Η Ρούτσι από το κέντρο έκανε το 2-3, όμως η Λιαννού εύκολα και χωρίς πρόβλημα έβαλε τον Πανναξιακό με τρεις πόντους μπροστά στο σκορ (2-5). Η ίδια αθλήτρια έκανε το 2-6, όμως η Ρούτσι μείωσε σε 3-6. Η Κατερίνα που ανέβηκε από το δεύτερο σετ κι έπειτα έκανε το 3-7. Στην κόντρα επίθεση η ίδια αθλήτρια από τη Νάξο το 3-8 και ο τεχνικός του Νεωρίου κάλεσε τάιμ άουτ. Η Σφακιανάκη με άσο έκανε το 3-10, όμως η Ρούτσι μείωσε σε 4-10. Λάθος από την πλευρά των αθλητριών του Πανναξιακού 5-10. Άσος από την Κουφοπούλου 5-12. Η Κατερίνα έκανε το 5-13 και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Νεωρίου. Η Κατερίνα έκανε το 6-14 για να μειώσει η Λιγνού σε 7-14. Άσος από την Τζέκου και το Νεώριο μείωσε στο -6 (8-14). Λάθος επίθεση από τη Σφακιανάκη 9-14 και ο κ. Φρατζέσκος κάλεσε τάιμ άουτ. Η Τζέκου με δύο συνεχόμενους άσους μείωσε σε 11-14. Άουτ επίθεση από την Κατερίνα 12-14 και η Δεσύπρη έφερε ακόμη πιο κοντά το Νεώριο 13-14. Η Τζέκου με άσο ισοφάρισε σε 14-14. Το Νώριο έκανε σερί 8-0 αφού… επέστρεψε από το 6-14. Η Τζέκου με άσο έφερε τις Συριανές μπροστά στο σκορ 15-14 και η ίδια αθλήτρια έκανε το 16-15. Η Πιτσικάλη από τη γραμμή του σέρβις έστειλε τη μπάλα άουτ 16-16. Η Ρούτσι έκανε το 17-16 και άουτ στη συνέχεια πέρασε το σέρβις της Λιγνού 17-17. Η Κατερίνα έκανε το 19-21 και η Κουφοπούλου έφερε τον Πανναξιακό πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος (19-23). Λάθος από το Νεώριο 19-24 και η Κατσάνη με επίθεση στη διαγώνιο διαμόρφωσε το τελικό 19-25 και τον Πανναξιακό να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην κατηγορία των Παγκορασίδων.

Νεώριο (Σκρέτας): Στεφάνου, Πιτσικάλη, Δεσύπρη, Τζέκου, Συνοδινού, Λιγνού, Ρούτσι, Ευκαρπίδου.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Φραγκίσκος): Κατερίνα, Κρητζιώτη, Κατσάνη, Ιωάννου, Λιαννού, Γεροντή, Κυριακού, Φρατζέσκου, Σφακιαννάκη, Κουφοπούλου, Γρυλλάκη, Ξενάκη.