Ο Φοίνικας αν και ήταν μπροστά σε 2-0 σετ, τελικά γνώρισε την ήττα με 2-3 από την Dobrudza

«Πειρατικό» για δύο σετ

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο τουρνουά της Σερβίας έχασε ο Φοίνικας Σύρου ο οποίος αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ τελικά ηττήθηκε με 2-3 από την Dobrudza.

Η ομάδα τις Σύρου μετά το 2-0 χαλάρωσε με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να το εκμεταλλευτούν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το «Πειρατικό» στα πρώτα δύο σετ έδειξε πως μπορεί να δημιουργήσει μία ισχυρή ομάδα, η οποία θα διεκδικήσει μία από τις πρώτες  θέσεις της βαθμολογίας. Βέβαια ακόμη χρειάζεται δουλειά ώστε οι αθλητές να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ακόμη που δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε είναι πως οι παίκτες είναι ακόμη πάρα πολύ σφικτοί μιας και βρισκόμαστε ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας. Τα σημάδια της κόπωσης ήταν εμφανείς μετά το δεύτερο σετ, αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την χαλάρωση που παρατηρήθηκε στη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ οι Συριανοί πήγαν με το 8-7 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ στο δεύτερο είχαν μία διαφορά δύο πόντων. Όσο το σετ έφτανε στο τέλος του ο Φοίνικας είχε μια σταθερή διαφορά δύο πόντων την οποία κράτησε έως το τέλος.

Το «Πειρατικό» στο δεύτερο σετ  ήταν σκέτη απόλαυσή, έκανε ότι ήθελε εντός αγωνιστικού χώρου και από την αρχή είχε εξασφαλίσει μία μεγάλη διαφορά. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι Συριανοί είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4), ενώ στο δεύτερο η ψαλίδα είχε ανοίξει στους εννέα (16-7). Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία έφτασε στο 2-0.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σάσα Στεφάνοβιτς χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι όχι μόνο να μπουν και πάλι στο ματς με το να μειώσουν σε 1-2, αλλά στο τέλος να πάρουν και τη νίκη με 2-3 σετ.

Φοίνικας Σύρου – Dobrudza 2-3 σετ

Τα σετ: 25-23, 25-14, 20-25, 20-25, 11-15