Ο Φοίνικας άφησε βαθμό στην Πάτρα (2-3 με την Παναχαϊκή) και ο Στεφάνοβιτς δεν… γύρισε με την υπόλοιπη ομάδα

Νέα κακή εμφάνιση από το «Πειρατικό»

• Κυριακή, 19 Νοεμβρίου, 2017 - 09:17
  • /   Eνημέρωση: 20 Νοε. 2017 - 10:00

Ακόμη έναν… βαθμό πέταξε ο Φοίνικας Σύρου στην Πάτρα, αφού νίκησε 2-3 την Παναχαϊκή στο κλειστό γυμναστήριο Κουκούλι. Οι Συριανοί αν και προηγήθηκαν με 0-2 σετ, στη συνέχεια… έφυγαν από το γήπεδο κι έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 2-2. Ιδιαίτερα στο τέταρτο σετ η εικόνα της ομάδας της Σύρου ήταν αποκαρδιωτική αφού μετά το 9-9, οι παίκτες του Φοίνικα απλοί παρατηρητές. Η διαφορά των 14 πόντων της Παναχαϊκής αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα και το πόσο καταστροφική ήταν η εικόνα των παικτών της Σύρου εντός αγωνιστικού χώρου. Ακόμη και με τα τάιμ άουτ που κάλεσε ο Σάσα Στεφάνοβιτς οι παίκτες του δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Το εντυπωσιακό είναι πως η Παναχαϊκή κατάφερε να ισοφαρίσει έχοντας ακραίο τον Σαλαβασίδη που η θέση του είναι κεντρικός και κεντρικό τον Κοτσιλιάνο που η θέση του είναι ακραίος. Εντυπωσιακή επιστροφή για τον Κωστόπουλο ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Φοίνικας στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο στο σκορ και προβάδισμα δύο έως τεσσέρων πόντων που του έδινε την ευκαιρία να ελέγχει τον αγώνα. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν από το 3ο σετ όταν η Παναχαϊκή βελτίωσε την υποδοχή της και απογείωσε την επίθεση της στο 71%. Είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και μείωσε σε 2-1 σετ.

Τα χειρότερα για τους συριανούς ήρθαν στο 4ο σετ όπου οι πατρινοί πιο απελευθερωμένοι και με μεγάλο ενθουσιασμό έκαναν δύο μεγάλα σερί. Το πρώτο 3-0 με το σερβίς του Σαλαβασίδη κάνοντας το σκορ 13-9 και το δεύτερο με τον Νιέβες να σπάει όλα τα κοντέρ με σερί 9-0 και το 14-10 έγινε 23-10.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1, ο Ρουμελιώτης με τον Κωστόπουλο έκαναν το 4-3 για την Παναχαϊκή και με νέα επίθεση του Κωστόπουλου έγινε το 8-6. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 11-10, αλλά ο Φοίνικας με δύο καθοριστικά μπλοκ του Χήρα προσπέρασε 12-11 και με επίθεση του Σούρδι έγινε το 13-11. Το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ, το μπλοκ του Κοτσιλιάνου και η επίθεση του Σαλαβασίδη έκαναν το 14-13 για την Παναχαϊκή που έφτασε πρώτη σε ματς μπολ. Ο Φοίνικας με επίθεση του Σούρδι ισοφάρισε και πήρε την πολύτιμη νίκη με μπλοκ του Χήρα στον Κωστόπουλο και επίθεση του Πέτερλιν. Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας κρατησε το αήττητο στις αναμετρήσεις με τους συριανούς.

Ο λίμπερο του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ζήσης δήλωσε: «Όπως σε κάθε αγώνα έτσι και σήμερα παίξαμε χωρίς να έχουμε αγωνιστική πειθαρχία και πολλά κενά διαστήματα. Κανείς παίκτης δεν ήταν σε καλή μέρα. Δεν είναι τυχαίο που όλη η ομάδα αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και άλλες φορές έχουμε προηγηθεί αλλά δεν καταφέρνουμε να τελειώσουμε τον αγώνα. Αυτό αποδεικνύει πως δεν υπάρχει πλάνο στην ομάδα. Πρέπει να συνέλθουμε και να ανασυνταχτούμε γρήγορα διότι έρχεται ο αγώνας με τον Παμβοχαϊκό στην έδρα μας. Θα είναι ένα κομβικό ματς. Ευελπιστούμε να έχουμε μία νέα φιλοσοφία και στόχευση στον αντίπαλο».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Είχαμε πολύ δύσκολη εβδομάδα με τους αθλητές μου να έχουν πρόβλημα με την σκληρότητα του γηπέδου. Είχαμε λίγες λύσεις αλλά είχαμε πεισμώσει και θέλαμε να δείξουμε κάτι καλό. Ο Κοτσιλιάνος αγωνίστηκε κεντρικός και ο Κωστόπουλος γύρισε δυναμικά. Μπράβο στα παιδιά. Χάσαμε πολλά σερβίς και τελικά χάσαμε από λάθη απειρίας. Μέσα από τα προβλήματα κάτι παίρνουμε και αυτό μας αφήνει μία γλυκιά γεύση μέσα στην απογοήτευση της ήττας. Επίσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα την σημερινή μας προσπάθεια την αφιερώνουμε στη μνήμη των θυμάτων στη Δυτική Αττική. Είμαστε συγκλονισμένοι με όλα αυτά που έχουν γίνει και το μυαλό μας είναι στους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται αυτές τις ώρες».

Τέλος ο Στεφάνοβιτς

Η κακή αγωνιστική πορεία της ομάδας της Σύρου έχει και τις συνέπειές της αφού μετά από επίσημη ανακοίνωση της διοίκησης του Φοίνικα Σύρου, έγινε γνωστό πως ο Σάσα Στεφάνοβιτς αποτελεί ήδη… παρελθόν. Ο χαμένος βαθμός στην Πάτρα σε συνδυασμό με τις δύο συνεχής ήττες από Ηρακλής (εκτός) και Κηφισιά (εντός) έφεραν άμεσες εξελίξεις στο «Πειρατικό».

Με την αποχώρηση αυτή η διοίκηση της ομάδας αποσκοπεί σε ένα… ηλεκτροσόκ στο οποίο θα επαναφέρει τους παίκτες και να βρουν την καλή τους αγωνιστική ταυτότητα. Οι χαμένοι βαθμοί με Κηφισιά, Ηρακλή, αλλά και Παναχαϊκή ήταν εκτός… προγράμματος, αφού σύμφωνα με το ρόστερ που διαθέτει το «Πειρατικό» είναι σαφώς ανώτερος ο Φοίνικας κι αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να έχει 12 πόντους και όχι… 7.

Η ανακοίνωση της διοίκησης του Φοίνικα

«Ο ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ανακοινώνει την λύση της συνεργασίας του με τον προπονητή Sasa Stefanovic τον ευχαριστεί και τού εύχεται καλή συνέχεια στην καριέρα του».

1ο σετ

Ο Πέτερλιν με μπλοκ έκανε το 3-6 για τον Φοίνικα. Ο Ν. Ρουμελιώτης μείωσε σε 4-6. Το «Πειρατικό» πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2 (6-8). Στο φιλέ το σέρβις από πλευράς Παναχαϊκής 7-9. Την ίδια κατάληξη είχε και το σέρβις του Κωστόπουλου 8-10. Άσος από τον Λινζ 8-11. Ο Ν. Ρουμελιώτης πήρε το μπλοκ άουτ 10-12. Με το +3 (13-16) στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας. Ο Χήρας στην κόντρα πήρε το μπλοκ άουτ 13-17. Δεν πέρασε η μπάλα στην προσπάθεια του Ν. Ρουμελιώτη 13-18 και ο τεχνικός της ομάδας της Πάτρας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μαρούλης με μπλοκ το 16-23. Ο Φοίνικας έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Πέτερλιν το 18-25.

2ο σετ

Ο Κωστόπουλος δεν πέρασε τη μπάλα και ο Φοίνικας άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ 0-1. Το «Πειρατικό» πήρε το μπλοκ άουτ 2-4. Ο Γιορντάνοφ το 3-5. Ο Πέτερλιν με μπλοκ έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του 3-7. Άουτ το σέρβις του Κωστόπουλου και ο Φοίνικας στους πάγκους με το +4 (4-8) για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ρουμελιώτης μείωσε σε 9-13 για την Παναχαϊκή. Άσος από τον Πέτερλιν 9-15. Στα χέρια του Γιορτνάνοφ βρήκε η μπάλα σε προσπάθεια από τον Κωστόπουλο και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-15. Άστοχος ο Γάτσης με επίθεση πρώτου χρόνου 11-15. Ο Ν. Ρουμελιώτης με μπλοκ μείωσε σε 13-15, οι γηπεδούχοι στο σημείο αυτό έτρεξαν σερί 4-0 και ανάγκασαν τον Σάσα Στεφάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας παρά τη μείωση του σκορ κατάφερε να πάει στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3 (13-16). Ο Γιορτνάνοφ έκανε το 15-17 και ο Πέτερλιν στη συνέχεια με άσο έφερε και πάλι τη διαφορά στο +3 16-19. Στο φιλέ σταμάτησε το σέρβις από τον Μαρούλη 18-20. Ο Λινζ το 18-21. Λάθος από τους γηπεδούχους και το «Πειρατικό» στο +4 (20-24) σε ένα πολύ κομβικό σημείο. Κακή επίθεση από τον Γιορντάνοφ 22-24. Φιλέ βρήκε στην προσπάθειά του για μπλοκ ο Χήρας 23-24. Ο Πέτερλιν τελείωσε σωστά τη φάση και ταυτόχρονα έδωσε το σετ στην ομάδα του κάνοντας το 23-25 και ο Φοίνικας το 0-2 στα σετ.

3ο σετ

Ο Πέτερλιν ισοφάρισε σε 6-6. Άουτ το σέρβις του Γιορντάνοφ 7-6. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις των Συριανών και η Παναχαϊκή πήγε για πρώτη φορά στους πάγκους για το τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη στο σκορ με 8-7. Άουτ το πέρασμα από του Λινζ 10-8. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 11-10 με επίθεση στην κόντρα. Ο Βούλγαρος του Φοίνικα το 12-11. Ο Ν. Ρουμελιώτης το 15-12. Με το +3 (16-13) η Παναχαϊκή στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μ. Ρουμελιώτης το 17-14. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 18-16 για τον Φοίνικα. Άουτ η επίθεση του Ρουμελιώτη 18-17.  Ο Κωστόπουλος το 19-17 και μετά την κακή υποδοχή από τους φιλοξενούμενους οι Πατρινοί στο +3 (20-17). Ο Πέτερλιν μείωσε σε 20-18 και ο Κροάτης του Φοίνικα πήρε και το μπλοκ άουτ σε επίθεση στην κόντρα 20-19. Ο Κωστόπουλος το 22-19. Ο Νιέβες το 23-20. Δεν βγήκε η άμυνα από τον Φοίνικα και οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-21 και μείωσαν σε 1-2 τα σετ.

4ο σετ

Ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε σε 1-1 για την Παναχαϊκή, σε ένα  σετ όπου η ομάδα της Πάτρας έκανε ότι ήθελε εντός αγωνιστικού χώρου και τους φιλοξενούμενους να είναι… απλοί παρατηρητές. Ο Ν. Ρουμελιώτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-3. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 4-4. Ο Ρουμελιώτης έκανε το 8-7 και οι γηπεδούχοι στους πάγους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1. Ο Χήρας ισοφάρισε σε 8-8 και ο κάπου εκεί… έσβησαν οι μηχανές για τους φιλοξενούμενους. Το 9-9 αρχικά έγινε 12-9 για να ξεκινήσει ένα απίστευτο σερί για την Παναχαϊκή, αφοί οι Συριανοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Με το +6 (16-10) οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Άουτ το πέρασμα από τον Λινζ 18-10. Το νταμπλ σκορ έγινε (20-10) έπειτα την επίθεση στην κόντρα από τον Ν. Ρουμελιώτη. Από το νέο λάθος των φιλοξενούμενων το 23-10. Το σετ έκλεισε με άσο από την Παναχαϊκή 25-11 και η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε σε 2-2 σετ και ταυτόχρονα εξασφάλισε τον έναν βαθμό.

5ο σετ

Στο φιλέ το σέρβις του Ρουμελιώτη 1-2. Στην κόντρα ο Σούρδι το 1-3. Σε 4-4 ισοφάρισε ο Ρουμελιώτης. Από πίσω από τα τρία μέτρα ο Ν. Ρουμελιώτης έδωσε το προβάδισμα στην Παναχαϊκή 5-4. Άσχημο τελείωμα από τον Σούρδι 6-4. Ο Πέτερλιν μείωσε σε 6-5 και ο Κωστόπουλος έκανε το 7-5. Ο Γιορντάνοφ έφερε τον Φοίνικα σε απόσταση αναπνοής 7-6. Άουτ η επίθεση του Ρουμελιώτη 8-8. Ο ίδιος παίκτης όμως στην επόμενη φάση έκανε το 9-8. Ο Γάτσης ισοφάρισε σε 9-9 και ο Γιορντάνοφ στην κόντρα το 9-10. Ο Ρουμελιώτης έκανε το 11-10 για να ισοφαρίσει στη συνέχεια ο Χήρας ισοφάρισε σε 11-11. Άουτ η επίθεση από τον Γιορντάνοφ 13-13. Τραγικό λάθος από τον Μαρούλη 14-13. Μπλοκ πάνω στον Κωστόπουλο 14-15. Με κόντρα επίθεση από πλευράς Φοίνικα έγινε το 14-16 και ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 2-3 σετ.

Παναχαϊκή – Φοίνικας Σύρου 2-3

Τα σετ: 2-3 (19-25, 23-25, 25-21, 25-11, 14-16)

Διαιτητές: Βουδούρης – Νικόπουλος