Το χαμένο σετ του Ηρακλή έδωσε την πρόκριση στον Φοίνικα Σύρου

Στα ημιτελικά του League Cup το… Πειρατικό

• Δευτέρα, 8 Οκτωβρίου, 2018 - 18:09
  • /   Eνημέρωση: 9 Οκτ. 2018 - 19:01

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Φοίνικας Σύρου - ΑΕΚ είναι οι δύο νοκ άουτ ημιτελικοί του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Α΄ φάσης της διοργάνωσης. Οι αγώνες θα γίνουν στις έδρες του Ολυμπιακού και του Φοίνικα Σύρου. Τον ορισμό των αγώνων θα αποφασίσει άμεσα η ΕΣΑΠ και θα ανακοινωθούν. Το «Πειρατικό» το οποίο όπως έχουμε αναφέρει σε προηγούμενο άρθρο, έκλεισε τη σειρά των αγώνων της προκριματικής φάσης με δύο νίκες και μία ήττα. Μετά τη νίκη του επί της Κηφισιάς ο Φοίνικας περίμενε το ματς του Ηρακλή με την Α.Ε. Κομοτηνής, από το αποτέλεσμα του οποίου θα γνώριζε αν περνούσε ως καλύτερος δεύτερος στην ημιτελική φάση. Το αποτέλεσμα ευνόησε τους Συριανούς και ως καλύτερος δεύτερος θα βρεθεί απέναντι στην ΑΕΚ.

Τώρα όσον αφορά το ματς της Θεσσαλονίνης ο Ηρακλής σημείωσε και δεύτερη νίκη στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Α΄ομίλου που όμως όπως αναφέρουμε παραπάνω, δεν του έδωσε και την πρόκριση για τα ημιτελικά. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχασε το 1ο σετ από τη μαχητική Κομοτηνή αλλά νίκησε με 3-1 σετ επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο. Παρόλα αυτά το χαμένο σετ κόστισε στον Ηρακλή και την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο «γηραιός» ήθελε νίκη με 3-0 για να περάσει την συγκομοιδή του Φοίνικα, ενώ η Κομοτηνή ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.

Το αποτέλεσμα μπορεί να μην έδωσε πρόκριση σε καμία από τις δύο ομάδες αλλά για τον Ηρακλή ήταν μία απόδειξη πως από αγώνα σε αγώνα βελτιώνεται και ανεβάζει ρυθμούς. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Αρμενάκης, Ντίνας αλλά και ο Φέργκιουσον με τον Προύσαλη.

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 40% άριστες), Σωτηρίου 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μπουράκης (λ), Κουκουμάκας, Φωτιάδης 1 (μπλοκ), Μούχλιας 10 (8/13 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. - 19% άριστες).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 23% άριστες), Μπερτασόνι 1 (1/1 επ.), Ρενάν 15 (9/19 επ., 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Νουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 51% υπ. - 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαραζής, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Παπαδάκος.

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παμβοχαϊκό σε 56΄

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του στον Β΄ όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς νικώντας σε 56 λεπτά τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πήρε αήττητος το εισιτήριο για τα ημιτελικά που θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε αγώνα νοκ άουτ με πλεονέκτημα έδρας.

Εντυπωσιακός ήταν ο Μπέμε που σημείωσε 14 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν άσσοι ενώ είχε 6/6 επιθέσεις. Βασικός διαγώνιος έπαιξε ο Σμιτ με 9/11 επιθέσεις ενώ ο Παμβοχαϊκός δεν απείλησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και είχε πρώτο σκόρερ τον Ροντρίγκο με μόλις 8/24 επιθέσεις.

Ολυμπιακός – Παμβοχαϊκός 3-0

Τα σετ: (25-16, 25-13, 25-14) σε 56'

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-10, 25-13
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-10, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 6 (4/5 επ., 2 άσσοι), Μπέμε 14 (6/6 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 12 (9/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (άσσος), Κουμεντάκης 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 45% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 83% υπ. - 50% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1/3 επ.), Τσέλιος 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Μακρυγιάννης 4 (4/9 επ.), Ολιβέιρα 6 (6/9 επ., 41% υπ. - 35% άριστες), Ρούμπο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 5 (5/10 επ.), Ροντρίγκο 8 (8/24 επ., 35% υπ. - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 33% υπ. - 20% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης 3 (3/5 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Τουρνάκης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018

Τα αποτελέσματα του Α΄ομίλου
ΠΑΟΚ – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)
ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)
ΠΑΟΚ – Hρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)
ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-19)