Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Φοίνικα, όμως το «Πειρατικό» έδειξε την μαχητικότητά του

Πήρε πολύτιμο πόντο στο Ρέντη

Ο Φοίνικας μπορεί να μην πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως στάθηκε επάξια απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδος. Το «Πειρατικό» βέβαια έφτασε κοντά στην μεγάλη έκπληξη καθώς αν και βρέθηκε με 1-0 πίσω στα σετ, κατάφεραν έπειτα από μία φανταστική εμφάνιση να το μετατρέψουν το ματς στο 1-2. Ακόμη και στο τέταρτο σετ που οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Φοίνικα να έχει στα ίσα το ματς μέχρι το 2-2. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πήρε τους πόντους που χρειάστηκε και έκανε το 25-23 και το 2-2. Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και με ένα μεγάλο σερί έκανε το 7-3. Τα πάντα ήταν πιο εύκολα στη συνέχεια για τους «Ερυθρόλευκους» που διατήρησαν το αήττητο, όμως έχασαν έναν βαθμό από το «Πειρατικό».

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ο Φοίνικας όπως και με τον ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός, πίεσε στο σερβίς και με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο κράτησε καλή υποδοχή. Ο Μάρκους Μπέμε κυριάρχησε στο μπλοκ του Ολυμπιακού, ο Σμιτ ήταν πρώτος σκόρερ αλλά σε αντίθεση με προηγούμενες εμφανίσεις κινήθηκαν σε ρηχά νερά οι ακραίοι του. Βασικός από το 4ο σετ αγωνίστηκε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης στη θέση του Ανδρέα Φράγκου φρεσκάροντας υποδοχή και επίθεση.

Το «πειρατικό» προηγήθηκε 21-20 στο 4ο σετ αλλά δέχτηκε σερί 3-0, ενώ στο τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας. Μετά από 6 αγώνες έχει 15 βαθμούς και τον πλησίασε στο -1 ο ΠΑΟΚ. Αντίθετα ο Φοίνικας έπιασε τον Παμβοχαϊκό στην 4η θέση με 8 βαθμούς.

O Oλυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και μετά το άνετο 25-13 κανείς δεν περίμενε ότι μπορούν να έρθουν τα πάνω κάτω. Με 76% στην επίθεση (13/17 τελειωμένες) και καλό σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το σετ. Μάλιστα στο 10-8 πήγε στο σερβις ο Τερβαπόρτι και με συνολικό σερί 8-0 το σκορ εκτινάχθηκε στο 18-9. Το σετ έκλεισε με δύο επιθέσεις του Ζουπάνη.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με τον Ντόκιτς σε κέφια πήρε προβάδισμα 9-3. Το σερβίς των συριανών πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και η διαφορά διατηρήθηκε σε όλο το σετ το οποίο και έκλεισε 25-20 με το λάθος του Κουμεντάκη.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Οι επιθέσεις των Εβάντρο, Παπαδόπουλου και ο άσσος του Ντόκιτς έκανε το 15-12 για τον Φοίνικα. Αργότερα με το λάθος του Ράουβερντινκ και τον πόντο του Λέσκοφ το σκορ έγινε 21-16 και το σετ τελείωσε 25-18 με το χαμένο σερβίς του Πετρέα.

Το καθοριστικό ήταν το 4ο σετ. Ο Φοίνικας πίεσε πάλι τον Ολυμπιακό και με το μπλοκ του Λέσκοφ προηγήθηκε 16-15 και με τον άσσο του Εβάντρο 21-20. Ο Ράουβερντινκ με επίθεση και ο Μπέμε με μπλοκ έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά 22-21. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε 22-22 και ο Ράουβερντινκ με δύο κρίσιμες επιθέσεις έκανε το 24-22. Ο Ντόκιτς μείωσε 24-23 και ο Σμιτ έκλεισε το σετ 25-23.

Με καλύτερη ψυχολογία μετά την ισοφάριση, ανεβασμένα ποσοστά στην επίθεση και το μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός μπήκε στο 5ο σετ με προβάδισμα 7-3. Ο Φοίνικας δεν είχε απαντήσεις και ο αγώνας έκλεισε με δύο επιθέσεις των Σμιτ, Μπέμε για το 15-8 και το 3-2 για τον Ολυμπιακό που είναι το τρίτο κερδισμένο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Παίξαμε σε πολύ καλό επίπεδο το πρώτο σετ. Στη συνέχεια χάσαμε την προσοχή μας και η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Σύρος έπαιξε καλά στην επίθεση και στο σερβίς και ανέτρεψε την κατάσταση. Όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ καταβάλλαμε μεγάλη προσπάθεια μέχρι τη νίκη. Τώρα έχουμε μπροστά μας τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και θα ξεκινήσουμε να δουλεύουμε για το παιχνίδι με την ομάδα από τη Λευκορωσία, όπου πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράκτο Παβλίσεβιτς είπε: «Στεναχωριέμαι όταν οι ομάδες μου έχουν την δυνατότητα να νικήσουν έναν αγώνα και στο τέλος από δικά τους λάθη δεν απολαμβάνουν αυτό που πρέπει. Σήμερα πιέσαμε πολύ τον Ολυμπιακό. Ήμασταν διαβασμένοι και τηρήσαμε την υπόσχεση μας για πίεση του αντιπάλου. Προηγηθήκαμε 2-1 σετ και φτάσαμε κοντά ακόμα και στο τρίποντο αλλά δεν προσέξαμε και το πληρώσαμε. Ο Ολυμπιακός πιέστηκε και όταν βρήκε την ευκαιρία να βγει από τα δύσκολα το έκανε πράξη και χάσαμε. Κρατάω θετική εικόνα και συνεχίζουμε με επόμενο αντίπαλο την ΑΕΚ στην έδρα μας».

Ο πατρινός ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ίσως και να αδικήσαμε τους εαυτούς μας στο 4ο σετ όπου κρίθηκαν όλα. Κάναμε καλή εμφάνιση αλλά μας μένει και μία πικρία γιατί είχαμε ευκαιρία να πάρουμε νίκη. Περιμέναμε μεγαλύτερη πίεση από τον Ολυμπιακό και όταν τον είδαμε να αγχώνεται πιστέψαμε ακόμα και στη νίκη. Δυστυχώς στο 4ο σετ ένα σερί 3-0 μας έφερε πίσω και μας κόστισε ακριβά. Τώρα κοιτάμε τον αγώνα με την ΑΕΚ».

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: (25-13, 20-25, 18-25, 25-23, 15-08) σε 117΄
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λεμ.