Ο Φοίνικας αν και προηγήθηκε δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ένωση

Η ΑΕΚ τη νίκη… ο Φοίνικας τον πόντο

• Κυριακή, 2 Δεκεμβρίου, 2018 - 19:16
  • /   Eνημέρωση: 3 Δεκ. 2018 - 20:01

Ο Φοίνικας αν και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 δεν κατάφερε να πάρει και τα νίκη απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να φύγει από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων με ένα σπουδαίο διπλό. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, κόντρα σε δύο ομάδες οι οποίες αγωνιστικά είναι πολύ κοντά. Ο Φοίνικας δεν έβγαλε σωστές αντιδράσεις στο τέταρτο και πέμπτο σετ, καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει φάσεις που του δόθηκαν οι ευκαιρίες να πάρει κόντρα πόντους. Αντίθετα με την Ένωση η οποία εκμεταλλεύτηκε ότι… δώρο της δόθηκε από τον Φοίνικα.

Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως το κλειστό είναι κατάμεστο από τους φίλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι δημιούργησαν μία φανταστική ατμόσφαιρα.

Το ματς

Ο Ντόκιτς με διπλή προσπάθεια και επίθεση στην ευθεία πήρε τον πρώτο πόντο του ματς για το 1-0. Ο Ντε Σόουζα ήρθε από την πίσω ζώνη για το 2-1. Ο Παπαδόπουλος με άσσο το 4-2, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα. Νέος άσσος από τον Παπαδόπουλο 5-2. Στην κόντρα ο Ντε Σόουζα 6-2, με τον Φοίνικα να τρέχει ένα σερί 4-0. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα με νέα επίθεση έκανε το 7-2. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε το σερί του Φοίνικα 7-3. Τη διαφορά στο +5 κρατά ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς να σπάει το διπλό μπλοκ και να κάνει το 9-4. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 11-7 μετά τη μείωσε του σκορ από την ΑΕΚ. Ο Φίλιο με μπλοκ το 12-7. Νέα επίθεση από το κέντρο από τον Βραζιλιάνο του «Πειρατικού» 13-8. Ο Κανέλλος με άσσο μείωσε σε 15-11 για την ΑΕΚ, όμως στην συνέχεια ο Παπαδόπουλος έφερε και πάλι τη διαφορά στο +5 (16-11). Ο Χαραλαμπίδης σταμπάτησε τον Ντε Σόουζα για το 17-14 και το ματς έγινε και πάλι… ντέρμπι. Ο τεχνικός της ΑΕΚ κ. Νεόφυτος με τη διαφορά στο +5 (19-14) και σε ένα κρίσιμο σημείο κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Στοΐλοβιτς και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-18. Ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, ώστε να δώσει νέες οδηγίες στους αθλητές του. Ο Παπαδόπουλος με επίθεση στην ευθεία έκανε το 25-20 και το «Πειρατικό» άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 στο δεύτερο σετ κι ανταπόδωσε το μπλοκ που είχε δεχθεί στην προηγούμενη φάση. Ο Μότα με επίθεση από την πίσω ζώνη έκανε το 3-4 και στη συνέχεια μετά από φάση διαρκείας ο Χήρας δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση 3-5. Ο Λέσκοφ βγήκε νικητής στη διεκδίκηση πάνω στο φιλέ και μείωσε σε 4-5. Ο Τζιουμάκας έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα σε επίθεση στην κόντρα έκανε το 4-7 και έφερε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο +3. Νέο μπλοκ πάνω στον Ντε Σόουζα και η ΑΕΚ έκανε το 5-9. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα μείωσε στη συνέχεια σε 6-9. Μετά την πολύ καλά και δύσκολη άμυνα από τον Βελούδη ο Ντε Σόουζα ήρθε από… πίσω και μείωσε σε 9-11. Άσσος από τον Κανέλλο 9-14 και η ΑΕΚ στο +5. Ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε να ανοίγει και πάλι η διαφορά μετά των δύο ομάδων. Ο Στοΐλοβιτς πέρασε τη μπάλα ανάμεσα από το μπλοκ 11-16 και στη συνέχεια ο Φίλιο με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 12-16, όμως η ΑΕΚ κρατά τη διαφορά στο +4. Με σερί 0-2 οι φιλοξενούμενοι έκανε το 13-19 αναγκάζοντας τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Ντόκιτς για το 14-21. Ο Χήρας μείωσε σε 15-21. Λάθος από πλευράς Φοίνικα το σκορ έγινε 15-23 και η ΑΕΚ πλέον είναι κοντά στο 1-1. Ο Τζιουμάκας το 15-24, η διαφορά στο +9. Ο ίδιος παίκτες πήρε το μπλοκ άουτ σε επίθεση στην κόντρα και έκανε το 15-25 ισοφαρίζοντας για την ΑΕΚ σε 1-1 τα σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε τον πόντο του Παπαδόπουλου 1-0 και στη συνέχεια ο Χήρας με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 2-0 για το «Πειρατικό». Ο Ντόκιτς με άσσο έκανε το 4-1  και ο κ. Νεόφυτος κάλεσε νωρίς – νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Νέος άσσος από τον Ντόκιτς 5-1. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έφερε τη διαφορά στο +6 (8-2) για τους Συριανούς, μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας. Ο Στοΐλοβιτς με άσσο μείωσε για την ΑΕΚ σε 9-6 και στη συνέχεια το σερβίς του σταμάτησε στο φιλέ 10-6. Έξυπνος πόντος από τον Σαλαφζούν 10-7. Ο Λάππας σε πόντο διαρκείας έκανε το 10-8 και έβαλε και πάλι μέσα στο ματς την ΑΕΚ. Ο κ. Παβλίσεβιτς με τη διαφορά να μειώνεται συνεχώς κάλεσε τάιμ άουτ. Άουτ η επίθεση από τον Τζιουμάκα και ο Φοίνικας στο +4 (12-8). Άσχημη επίθεση από τον Παπαδόπουλο 12-9. Ο Φίλιο με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 13-9. Ωραία πάσα από τον Λέσκοφ έκανε πιο εύκολο το έργο του Χήρα για το 14-10 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με μπλοκ έκανε το 15-10, με τον κ. Νεόφυτο να κάνει χρήση του δεύτερου τάιμ άουτ που είχε στο σετ. Ο Παπαδόπουλος το 16-11 και διατηρεί τη διαφορά του Φοίνικα στο +5. Ο Ντόκιτς με επίθεση στην ευθεία νίκησε τον Λάππα ο οποίος τον περίμενε 17-12. Ο Λέσκοφ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους του Φοίνικα με μπλοκ έκανε το 18-12. Ο Ντε Σόουζα πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 19-13. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα μετά το σερί 0-2 της ΑΕΚ έκανε το 20-15. Ο Ντόκιτς με άσσο έκανε το 23-17 και ο Φοίνικας κοντά στην εξασφάλιση του πόντου και του 2-1. Νέος πόντος από τον Σέρβο του «Πειρατικού» 24-17. Δυνατή επίθεση του Ντόκιτς 25-18 και ο Φοίνικας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ 2-1.

Ο Στοΐλοβιτς ξεκίνησε με πόντο στο τέταρτο σετ 0-1.  Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Παπαδόπουλου 1-2. Στην κόντρα ο Κανέλλος μετά από φάση διαρκείας 1-3. Ο Ντόκιτς δεν κατάφερε να τελειώσει τη επίθεση και το σκορ στο 1-4 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Σέρβος του Φοίνικα στη συνέχεια μείωσε σε 2-4. Ο Τζιουμάκας σταμάτησε τον Ντε Σόουζα για το 2-6 και η διαφορά στο +4 για την ΑΕΚ. Νέος πόντος από τον Τζιουμάκα 3-8 και τάιμ άουτ από τον κ. Παβλίσεβιτς. Μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς 3-9 και η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο. Μπλοκ και πάλι πάνω στον Σέρβο 3-10 και η ΑΕΚ πάει ολοταχώς για το 2-2. Το 4-11 διαμορφώθηκε μετά από κόκκινες κάρτες που δέχθηκαν από πλευράς Φοίνικα ο Ντε Σόουζα και από την ΑΕΚ ο Λαφανζούν. Οι παίκτες του Φοίνικα έδειξαν να μην είναι συγκεντρωμένοι και να μην μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις. Ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ εκμεταλλεύεται ότι… δώρο της δίνεται. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Τζιουμάκα και ο Φοίνικας μείωσε σε 6-12. Ο Ντόκιτς στην κόντρα μετά την άμυνα που βγήκε κι έκανε το 8-12. Εκτός τελικής γραμμή η μπάλα στο σερβίς του Χαραλαμπίδη 9-13. Ο Ντε Σόουζα ήρθε πίσω από την γραμμή των τριών μέτρων κι έκανε το 10-14. Ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκανε το 10-17 και η διαφορά πάλι στο +7 για την Ένωση. Ο Βουλκίδης με επίθεση στην κόντρα το 12-17. Ο Μότα έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα πήρε τον πόντο κι έκανε το 13-19. Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο στην κόντρα και μείωσε σε 16-20. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 18-21 φέρνοντας τον Φοίνικα ακόμη πιο κοντά στο σκορ. Τραγικό λάθος από τον Ντε Σόουζα να πατά την γραμμή των τριών μέτρων και να χάνεται χρυσή ευκαιρία για τους Συριανούς να μειώσουν στους τρεις. Η ΑΕΚ πήρε το… δώρο και έκανε το 18-22. Εκτός τελικής γραμμή η μπάλα στην επίθεση του Ντόκιτς και το σκορ έγινε 18-23. Ο Σέρβος μείωσε σε 19-24 και ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 20-24. Ο Ντε Σόουζα έκανε το 21-24 και ο κ. Νεόφυτος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κανέλλος έκανε το 21-25 και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ στέλνοντας το ματς σε τάι μπρέικ.

Το 5ο και τελευταίο σετ ξεκίνησε πόντο από τον Ντόκιτς, έπειτα από φάση διαρκείας 1-0. Ο Ντε Σόουζα ισοφάρισε σε 2-2, σε επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα. Μπλοκ του Μότα πάνω στον Ντόκιτς 2-3. Ο Ντε Σοουζα πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 5-5. Με τη διαφορά στο -2 ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς μετά από φάση διαρκείας μείωσε σε 6-7. Ο Βραζιλιάνος με άσσο ισοφάρισε σε 7-7. Ο Ντόκιτς με επίθεση στη διαγώνιο έκανε το 10-10, σε ένα σετ που σπάνε… καρδιές. Εκτός τελικής γραμμή η επίθεση του Ντόκιτς και η ΑΕΚ στο +2 (10-12) σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Βουλκίδης μείωσε σε 11-12. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκανε το 11-14. Ο Στοΐλοβιτς πήρε τον πόντο έκανε το 12-15 και η ΑΕΚ το 2-3, δραπετεύοντας από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων με τη νίκη.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μας βγήκαν πολλά πράγματα. Αντιμετωπίσαμε την ΑΕΚ η οποία είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα και έπαιξε όπως έπρεπε. Εκμεταλλεύτηκε τα πάντα και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν κάναμε κάποια πράγματα δεν χάσαμε ένα παιχνίδι το οποίο το θέλαμε».

Ο Νίκος Νεόφυτος προπονητής τη ΑΕΚ είπε για τη νίκη στη Σύρο «Καταφέραμε και κερδίσαμε σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Φοίνικα. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Η νίκη αυτή ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και πιστεύω πως αυτή θα είναι η αρχή για μία καλύτερη συνέχεια και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Ο πρώην παίκτης του Φοίνικα και νυν της ΑΕΚ Ηλίας Λάππας είπε «Πήραμε ένα παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι του Φοίνικα, μάλιστα σε μία περίοδο που η ομάδα της Σύρου ήταν σε καλή κατάσταση, αφού κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Αντίθετα εμείς προερχόμαστε από άσχημα αποτελέσματα και πιστεύω πως αυτή η νίκη θα μας δώσει το έναυσμα για μία νέα αρχή. Ο κόσμος της Σύρου έχει δείξει την αγάπη του πάρα πολλές φορές προς το πρόσωπό μου και θέλω να τους ευχαριστήσω γι’ αυτό. Άλλωστε και εγώ τη Σύρο την έχω μέσα στην καρδιά μου».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσους), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσους, 1 μπλοκ, 68% υπ.-22% αρ.), Εβάντρο 20 (19-31 επ., 1 άσσος, 52% υπ.-30% αρ.), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Βελούδης (λ-63% υπ.-38% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ), Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης, Αδάμ, Φωτιάδης

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.-7% αρ.), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσους, 55% υπ.-36% αρ.), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ-32% υπ.-12% αρ.), Λάππας 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Δρογκάρης