Πέρασε από το Βραχάτι ο Παναθηναϊκός

• Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 5 Δεκ. 2018 - 19:01

Με σερβίς που έβγαζε... φωτιές ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ σημειώνοντας την τρίτη νίκη του που τον ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής αλλά με 7 αγώνες.

Στο Γιώργος Τριαντάφυλλος βρέθηκαν πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού που πανηγύρισαν μαζί με την ομάδα τους αλλά και ο Ιταλός προπονητής Ντανιέλε Ρίτσι που ήρθε για να δει σημαντικούς αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά και ευρωπαϊκούς αγώνες των ελληνικών ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν «αφοπλιστικός» από τα 9μ. και με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού αλλά και τα όποια πλάνα είχε ο Κώστας Δεληκώστας. Η κατάσταση για την ομάδα του Βραχατίου έγινε χειρότερη με την κόπωση του Νίκου Ρουμελιώτη και από το τρίτο σετ επιστρατεύτηκε διαγώνιος ο Φρίξος Κωτσάκης αλλά η κακή υποδοχή σε συνδυασμό με τα μέτρια ποσοστά στην επίθεση οδήγησαν στην ήττα.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ο Παναθηναϊκός ήταν εξωπραγματικά καλύτερος στο σερβίς. Εμείς είχαμε κακή υποδοχή και κάναμε λάθη στην επίθεση. Με τέτοια ποσοστά δε μπορούσαμε να ακολουθήσουμε τον Παναθηναϊκό ούτε και να εκμεταλευτούμε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων στο 3ο σετ. Το θέμα του διαγωνίου είναι γνωστό. Γίνονται ηρωικές προσπάθειες. Κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε για το καλύτερο».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος και απέναντι σε μία ομάδα που εάν της δώσεις δικαίωμα θα σου κάνει μεγάλη ζημιά. Ο Παμβοχαϊκός έχει καλή έδρα και αυτό το 3-0 είναι μία σημαντική νίκη για την συνέχεια. Ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Φοίνικα Σύρου. Εάν πάρουμε κι εκεί θετικό αποτέλεσμα θα είμαστε πολύ πιο ψηλά από τον αρχικό μας στόχο».

Παμβοχαϊκός – Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: (21-25, 18-25, 20-25) σε 81'
Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης.