Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Φοίνικα με 3-2 σετ, έπειτα από ένα παιχνίδι που έσπασαν… καρδιές

Προδόθηκε από τα δικά του λάθη

• Κυριακή, 9 Δεκεμβρίου, 2018 - 10:47
  • /   Eνημέρωση: 10 Δεκ. 2018 - 11:01

Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου στο κλειστό γυμναστήριο της Κυψέλης από τον Παναθηναϊκό. Οι Συριανοί που αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προηγηθούν με 1-2 στα σετ. Στο ταί μπρέικ –ενώ είχε φέρει το ματς στα ίσα ο Παναθηναϊκός – οι Συριανοί οδηγούσαν το σκορ μέχρι το 12-13 και κάπου εκεί έγιναν κάποια λάθη από τον Φοίνικα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τα εκμεταλλευτούν και να πάρουν μία ακόμη νίκη.

Από εκεί και πέρα είναι ο 11ος συνεχόμενος αγώνας των δύο ομάδων που νικάει ο γηπεδούχος. Ο Φοίνικας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (στους αγώνες με Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Ολυμπιακό) και με τον βαθμό που πήρε μοιράζεται στην 5η θέση μαζί με τον Ηρακλή καθώς έχουν από 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν νευρικός με συνολικά 40 χαμένα σερβίς. Μάλιστα τα 24 (σχεδόν ένα σετ) τα έχασε ο Παναθηναϊκός και πέντε χαμένα σερβίς είχε στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας παρότι έχασε το 1ο σετ οργάνωσε καλύτερα το παιχνίδι του αλλά από το 4ο σετ έκανε πολλά λάθη ακολολούθησε τον Παναθηναϊκό στα χαμένα σερβίς και έτσι οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν το 4ο σετ και να γυρίσουν το 5ο σετ την κατάλληλη στιγμή.

Ο αγώνας ήταν «σφιχτός» στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 1ο σετ μετά από διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Ο Γιορντάνοφ και ο Πελεκούδας σε κόντρα επίθεση έκαναν το 22-20, ο Ντόκιτς μείωσε 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Γιορντάνοφ και Ράπτη έφτασαν σε σετ μπολ (24-21). Ο Ντόκιτς και ο Εβάντρο μείωσαν 24-23 αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς λυτρώνοντας τον Παναθηναϊκό που έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο 7-5. Ο Εβάντρο μείωσε για τον Φοίνικα και πήγε και στο σερβίς διαλύοντας με το σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με συνολικό σερί 7-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 12-7, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το σετ μείωσε τη διαφορά στο -2 (22-24) και ο Ντόκιτς με μπλοκ έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με το σερβίς του Φοίνικα πάνω στον Ράπτη να δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Οι συριανοί ξέφυγαν 10-2 με συνολικό σερί 6-0. Η διαφορά διατηρήθηκε σε όλο το σετ και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή. Με τον Γιορντάνοφ να ανεβαίνει στην επίθεση και την υποδοχή να ισορροπεί ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 11-8. Ο Πελεκούδας κέρδισε πολλές μονομαχίες στο φιλέ και ανέβασε τη διαφορά στο 14-9. Η διαφορά κρατήθηκε καθώς ο Φοίνικας αύξησε τα λάιθη του και οδηγήθηκαμε στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα έναν πόντο μέχρι και το 13-12 με την επίθεση του Εβάντρο. Ο Ράπτης ισοφάρισε 13-13 και ο Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση μετά από φοβερό μπλοκ του Πελεκούδα έκανε το 14-13. Ο Γιορντάνοφ στο 15-14 έχασε και κόντρα επίθεση για να τελειώσει τον αγώνα αλλά ο Ράπτης ήταν αυτός που τελείωσε τον αγώνα 17-15 εν μέσω πανηγυρισμών.

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης που πήρε τους τρεις τελευταίους πόντους του αγώνα είπε: «Ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς μας διότι μας έδωσε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς και μας ανεβάζει την ψυχολογία. Δεν ξεκίνησα καλά και εγώ και η ομάδα αλλά σημασία έχει ότι στο τέλος βρήκαμε το πνεύμα και τη συγκέντρωση μας. Δε μπορώ να μιλήσω από τώρα για 4αδα. Ακόμα είναι νωρίς, έχουμε δρόμο ακόμα και υπάρχουν δύσκολοι αγώνες. Το πρωτάθλημα είναι δύσκολο και απρόοπτο. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, το κλίμα στην ομάδα είναι καλό, οι συμπαίκτες μου με βοηθούν πολύ στους αγώνες και στις προπονήσεις. Μεγάλη βοήθεια έχουμε και από τον κόσμο. Με εμψυχώνουν και εμένα αλλά και την ομάδα και κάνουμε την διαφορά».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Είναι ο τρίτος αγώνας που χάνουμε στο τάι μπρέικ. Δε είμαστε αποτελεσματικοί στο τάι μπρέικ και αυτό πρέπει να το δούμε σοβαρά. Πρέπει να ανεβάσουμε ρυθμούς σε σερβίς και μπλοκ και κυρίως να είμαστε πιο προσεκτικοί γιατί με τα δικά μας λάθη χάνουμε τους αγώνες. Η ομάδα δείχνει καλά στοιχεία και αυτά κρατάμε. Θα βρούμε τις λύσεις γιατί έχουμε και καλό προπονητή και καλό ρόστερ. Κοιτάμε μπροστά και τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ με την ΑΕΚ. Θέλουμε πολύ να προκριθούμε στους τελικούς για πολλούς λόγους. Πρώτον για να τιμήσουμε τη μνήμη του μεγάλου Νίκου Σαμαρά, δεύτερον για να παίξουμε στους τελικούς και να διεκδικήσουμε το τρόπαιο για τον κόσμο μας και τρίτον για να πάρουμε άτυπη ρεβάνς για την ήττα μας από την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα».

Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: (25-23, 25-22, 20-25, 25-22, 17-15) σε 132΄.
5ο σετ: 3-5, 9-10, 11-12, 14-13, 17-15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/3, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (26/42, 2 μπλοκ), Χαρ.Ανδρεόπουλος 12 (9/21, 3 μπλοκ, 58%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 8 (6/9, 2 μπλοκ), Ράπτης 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Πελεκούδας 12 (10/19, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 75% υπ., 60% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 26 (21/40, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 24%αρ.), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (4/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 25 (22/43, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Παπαδόπουλος 8 (8/20, 80%υπ., 44%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 71%υπ., 38%αρ.), Φίλιο 5 (3/3, 2μπλοκ).

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 1 άσσος, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Εύκολα 3-0 ο Ολυμπιακός την Κηφισιά

Εντυπωσιακός για άλλο ένα ματς ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην Κηφισιά να προβάλει αντίσταση και μέσα σε 68 λεπτά επικράτησε 3-0 σετ διευρύνοντας το αήττητο σερί του όχι μόνο στο εφετινό πρωτάθλημα αλλά και γενικότερα στην Βόλεϊ Λιγκ.

Μετά από 8 αγώνες ο Ολυμπιακός έχει ισάριθμες νίκες, οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και εκμεταλευόμενος το ρεπό του ΠΑΟΚ ξέφυγε 4 βαθμούς στην πρώτη θέση. Διεύρυνε στο 38-0 το αήττητο του στην κατηγορία και μπαίνει με τις καλύτερες συνθήκες στην τελική ευθεία για τις δύο αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς (12/12 στο Ρέντη) και για το πρωτάθλημα (15/12 στο PAOK Sports Arena).

Ο Ολυμπιακός κράτησε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή του και ο Τερβαπόρτι κινήθηκε γρήγορα στις επιλογές του περιορίζοντας τις αντιδράσεις της Κηφισιάς. Βασικός διαγώνιος ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που ήταν εξαιρετικός ενώ κορυφαίοι ήταν ο Γιώργος Πετρέας και ο Γερούν Ράουβερντινκ κάνοντας αλάνθαστες εμφανίσεις.

Η Κηφισιά πιέστηκε στην υποδοχή, υστέρησε επιθετικά και το σερβίς της δεν ήταν άνοιξε δρόμους. Μοιραία η ομάδα του Νίκου Ζαλμά γνώρισε την 7η ήττα της σε 8 αγώνες πρωταθλήματος, έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς και στρέφει το ενδιαφέρον της στον αγώνα με την ΑΕΚ στο Ζηρίνειο.

Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0

Τα σετ: (25-19, 25-22, 25-16) σε 68΄
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά.