Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 σετ της ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup

Βραζιλιάνικο χρώμα είχε η… πρόκριση

• Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου, 2018 - 21:19
  • /   Eνημέρωση: 13 Δεκ. 2018 - 22:01

Τη νίκη – πρόκριση πήρε ο Φοίνικας μετά το 3-2 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης. Ένα παιχνίδι για τους Συριανούς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Αγωνιστικά το ματς ήταν ένα παιχνίδια για… γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη αφού συνολικά έκαναν 35 ο Φοίνικας και 38 η ΑΕΚ.

Επίσης το «Πειρατικό» ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή ημέρα τους δύο Βραζιλιάνους αλλά και τον Έλληνα κεντρικό Αλέξανδρο Χήρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, το  παιχνίδι μεταξύ του Φοίνικα και της ΑΕΚ ξεκίνησε με τον άσσο του Ντε Σόουζα 1-0 και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος πήρε στην κόντρα το μπλοκ άουτ 2-0.  Ο Μόττα με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς ισοφάρισε για την ΑΕΚ σε 3-3. Κόντρα επίθεση για τον Μόττα 3-4 και η Ένωση πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Ο Παπαδόπουλος μετά από φάση διαρκείας μείωσε στον πόντο (5-6) για το «Πειρατικό». Στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη θέση του σερβίς 5-7. Ο Φίλιο από το κέντρο με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 7-8 και στη συνέχεια ο Λέσκοφ με άσσο ισοφάρισε σε 8-8. Ο Φοίνικας μπροστά στο σκορ με 10-9 έπειτα την υπέρβαση από τον Σαλαφζούν. Ο Στοΐλοβιτς με άσο έκανε το 10-12 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, ώστε να δώσει οδηγίες στους παίκτες του, αλλά και να κόψει το ρυθμό των φιλοξενούμενων. Εκτός τελικής γραμμής η μπάλα από την επίθεση του Ντόκιτς και η ΑΕΚ στο +3 (10-13). Ο Φίλιο με άσσο μείωσε σε 12-13. Νέα κόντρα μπάλα από τον Στοϊλοβιτς και η ΑΕΚ έκανε το 12-15. Ο Χήρας με ωραίο τελείωμα μείωσε σε 13-15. Ο Λέσκοφ έξυπνο πέρασμα 14-16, ενώ λίγο πριν ο κ. Παβλίσεβιτς απέσυρε τον Ντόκιτς, καθώς δεν μπήκε καλά στο ματς. Ο Λέσκοφ έπαιξε γρήγορα με τον Φίλιο 16-18. Κακή επίθεση από τον Ντε Σόουζα και η ΑΕΚ σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 16-20 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Νέα κακή επίθεση από τον Παπαδόπουλο και η ΑΕΚ στο +5 (17-22). Ο Κανέλλος στην κόντρα 17-23 και η ΑΕΚ κοντά στο 0-1. Άσσος από τον Στοΐλοβιτς 17-24. Η ΑΕΚ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 18-25, με την Ένωση να ανοίγει το σκορ στα σετ 0-1.

Πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Κανέλλος με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκανε το 0-1 για την Ένωση και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και σ’ αυτό το σετ. Ο Ντόκιτς πήρε μετά από ώρα πόντο από επίθεση και ισοφάρισε σε 3-3. Από το λάθος του Μόττα ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4. Ο Τζουμάκας με μπλοκ πάνω στον Ντε Σόουζα έκανε το 5-6. Ο Λέσκοφ με επίθεση μείωσε σε 6-7, ενώ στην προηγούμενη φάση ο διαιτητής έκανε λάθος δίνοντας σε καθαρή φάση τον πόντο στην ΑΕΚ. Νέο μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς από τον Τζουμάκα και η ΑΕΚ στο +3 (7-10) και ο κ. Παβλίσεβιτς στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Φίλιο μείωσε σε 8-10 με επίθεση πρώτου χρόνου.  Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 9-12 για τον Φοίνικα. Ο Φίλιο με άσσο καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα και το «Πειρατικό» ισοφάρισε σε 12-12. Ο Φοίνικας ο οποίος προσπαθούσε να βρει ρυθμό παρέμενε μέσα στο παιχνίδι χάρη στην καλή εικόνα των δύο Βραζιλιάνων. Μία φάση διαρκείας με συνεχόμενες άμυνες κι από τις δύο ομάδες κατέληξε στον Φοίνικα 15-16. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην επίθεση του Μόττα 16-16. Ο Ντε Σόουζα πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-17 και με το λάθος στη συνέχεια του Χαραλαμπίδη το «Πειρατικό» στο +2 (19-17). Άσσος από τον Μόττα και η Ένωση ισοφάρισε σε 19-19. Νέος άσσος από τον Μόττα 19-20 και η ΑΕΚ με σερί 0-3 πέρασε μπροστά στο σκορ.  Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21. Ο Χήρας κράτησε εντός αγώνα την ομάδα του καθώς με μπλοκ ισοφάρισε σε 22-22. Τραγική επίθεση για τους γηπεδούχους με τον Ντε Σόουζα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του 22-23. Ο Τζουμάκας πήρε το μπλοκ άουτ σε κόντρα… μπάλα για το 22-24. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 23-24 και ο Παπαδόπουλος με άσσο έφερε το σετ στα ίσα 24-24. Ο Χήρας με μπλοκ έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ κάνοντας το 25-24 και στη συνέχεια άσχημη επίθεση από τον Μόττα για το 26-24 και το «Πειρατικό» ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ένα σετ… λαθών

Ο Κεντρικός Βραζιλιάνος του Φοίνικα με επίθεση πρώτου χρόνου άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 1-0. Ο Λάππας με την εμπειρία του πήρε τον πόντο 6-5. Άσσος από τον Σαλαφζούν για την ΑΕΚ 9-10. Ο Ντόκιτς μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 10-10. Λάθος υπόδειξη του διαιτητή σε επίθεση του Ντόκιτς, έδειξε άουτ ενώ η μπάλα ήταν καθαρά εντός γηπέδου 10-12. Ο Ντόκιτς με άσσο ισοφάρισε σε 12-12. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 14-13. Ο τεχνικός της ΑΕΚ κάλεσε τάιμ άουτ μετά και τον πόντο του Φοίνικα καθώς είδε την ομάδα του… κολλάει και να μένει πίσω στο σκορ (15-13). Υπέρβαση από τον πασαδόρο της ΑΕΚ 17-14. Με σερί 0-3 η Ένωση έφερε το σετ στα ίσα, καθώς ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 17-17. Ο Φίλιο με άσσο έκανε το 21-19 και ο Φοίνικας σε ένα κομβικό σημείο πήρε αέρα δύο πόντων. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκανε το 22-22. Στη συνέχεια ο Σέρβος έκανε το 23-22. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στην διαγώνια επίθεση του Παπαδόπουλο της ΑΕΚ και το σκορ έγινε 24-22. Ο Τζουμάκας με άσσο ισοφάρισε σε 24-24. Ο Ντε Σόουζα το 26-25. Μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς σε επίθεση στην κόντρα 26-26. Μία ακόμη αμφισβητούμενη φάση στο ματς με τον διαιτητή να δίνει τον πόντο στην ΑΕΚ 27-28. Το παιχνίδι διεκόπη για μερικά λεπτά μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων του Φοίνικα και στη συνέχεια κακή επίθεση από τον Βουλκίδη 27-29. Η ΑΕΚ μέσα σε αρκετά έντονες αποδοκιμασίες των Συριανών έκανε το 1-2 στα σετ.

Άσσος από τον Σαλαφζούν και η ΑΕΚ ξεκινά με το… δεξί κι αυτό το σετ 0-1. Έξυπνα ο Στοΐλοβιτς 1-2. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα 7-7. Άσσος από τον Φίλιο 8-7. Άσσος από τον Ντόκιτς 11-9. Ο Ντε Σόουζα πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-11 και ο κ. Νεόφυτος στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λέσκοφ με μπλοκ έκανε το 17-12, φέροντας τον Φοίνικα στο +5 τη διαφορά. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός με μπλοκ έκανε το 18-13. Μετά από δύο χαμένα σερβίς το σκορ έγινε 22-17 με τους Συριανούς να διατηρούν το πλεονέκτημα. Λάθος της ΑΕΚ και το «Πειρατικό» πιο κοντά στο 2-2 (23-17). Ο Παπαδόπουλος έκανε το 24-18. Με λάθος της ΑΕΚ κρίθηκε το τέταρτο σετ 25-19 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2.

Δια χειρός Χήρα η επικράτηση στον πέμπτο σετ

Το πέμπτο και τελευταίο σετ το οποίο κρίνει το ποια ομάδα θα περάσει στον τελικό του League Cup ξεκίνησε με πόντο από το άουτ του Τζουμάκα 1-0. Ο Ντε Σόουζα με άσσο έκανε το 2- 0 και ο κ. Νεόφυτος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς έκανε το 3-1, έπειτα από νέες διαμαρτυρίες για την προηγούμενη φάση. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4 μετά το μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς, ο οποίος δεν ήταν σε καλή ημέρα. Στον φιλέ η μπάλα στο σερβίς του Παπαδόπουλου 5-5. Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο 6-5, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα. Ο Φίλιο με μπλοκ έκανε το 8-6. Κακή επίθεση από τον Ντόκιτς και η ΑΕΚ με σερί 0-2 ισοφάρισε σε 8-8. Ο Φίλιο με μπλοκ έκανε το 10-8. Ωραία… κομπίνα από τους παίκτες της Σύρου και ο Ντε Σόουζα μέσα σε πανδαιμόνιο το 11-9. Ο Χήρας με μόνο μπλοκ το 12-11. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-12. Άουτ η επίθεση του Τζουμάκα 14-12 και ο Χήρας με μονό μπλοκ στην προσπάθεια του Χαραλαμπίδη έκανε το 15-12 για τον Φοίνικα, ο οποίος μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί που θα βρει μπροστά τον Ολυμπιακό.

Ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος μετά το τέλος της αναμέτρησης είπε: «Όπως είπα και στα παιδιά πριν το ματς, ήταν ένα παιχνίδι χωρίς, αύριο , δεν το βλέπεις κανείς και δεν υπάρχουν στατιστικά, δεν υπάρχει τίποτα, απλά πας μόνο να πάρεις τη νίκη και να προκριθείς στον τελικό. Θέλαμε το αποτέλεσμα, όμως όπως είδαμε ήταν ένα ακόμη σφικτό παιχνίδι, με πολλά και λάθη κι από τις δύο ομάδες. Πιστεύω πως και σήμερα δεν είχαμε την απόδοση που έπρεπε καθώς σε κάποια κομμάτια του αγώνα χάνουμε την ψυχραιμία μας. Παρόλα αυτά δείξαμε σθένος στο πέμπτο σετ και πήραμε επιτέλους το ματς και σπάσαμε τη δεισιδαιμονία που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. Πιστεύω πως κλειδί ήταν στο τρίτο σετ, όταν ήμαστε μπροστά με 17-14, όμως καταφέραμε να το χάσουμε και να στείλουμε ένα ακόμη ματς σε πέμπτο σετ. Αν το είχαμε πάρει τώρα θα μιλούσαμε για ένα άλλο παιχνίδι».