Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 της Κομοτηνής σε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα

Καθαρή νίκη μετά τις… ήττες

• Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου, 2018 - 18:56
  • /   Eνημέρωση: 17 Δεκ. 2018 - 19:01

Ο Φοίνικας επέστρεψε στο πρωτάθλημα μετά τα τρία σερί αρνητικά αποτέλεσμα επικρατώντας της Κομοτηνής στο κλειστό του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης με 3-1 σετ. Το «Πειρατικό» θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πιο εύκολο το ματς, αν στο πρώτο σετ δεν "έσβηναv οι μηχανές", δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να το διεκδικήσουν και στο τέλος να το πάρουν. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του κ. Παβλίσεβιτς αντέδρασαν πίεσαν από την γραμμή του σερβίς και με οδηγητές για ακόμη ένα ματς τους δύο Βραζιλιάνους, αλλά και τους Χήρα – Παπαδόπουλο να έχουν σημαντική συνεισφορά στο ματς.

Δώρο το πρώτο… σετ

Με τον πόντο του Μουράγκουα ξεκίνησε το πρώτο σετ και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ντόκιτς στην κόντρα επίθεση έβαλε για πρώτη φορά τους Συριανούς μπροστά στο σκορ 3-2. Ο Σέρβος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ για το 5-3  και ο Παπαδόπουλος με άσσο έφερε τη διαφορά στο +3 για το «Πειρατικό» 6-3. Ο  Ρενάν με άσσο μείωσε σε  6-5 για την Κομοτηνή.  Οι φιλοξενούμενοι μετά τη δύσκολη άμυνα που έβγαλαν, ο Μουράγκουα με επίθεση ισοφάρισε σε 7-7. Ο Ντε Σοόουζα πήρε το μπλοκ άουτ για το 9-8, με τις δύο ομάδες να είναι πλέον κοντά στο σκορ και πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Βραζιλιάνος του «Πειρατικού» πήρε το μπλοκ άουτ κι έφερε τη διαφορά στο +2 για τον Φοίνικα 11-9 και στη συνέχεια με άουτ επίθεση του Μουράγκουα το σκορ έγινε 12-9, αναγκάζοντας τον κ. Κρεούζη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Ρενάν έκανε το 13-9 και με μονό μπλοκ στη συνέχεια του Ντόκιτς ο Φοίνικας στο +5 (14-9). Ο Παπαδόπουλος με επίθεση στην ευθεία κράτησε τη διαφορά τον πέντε πόντων 16-11 και ο Χήρας με κόντρα μπάλα έκανε το 17-11. Ο Μουράγκουα με άσσο μείωσε σε 18-14, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Με την άσχημη επίθεση του Ντε Σόουζα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-17 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την Κομοτηνή να μπαίνει και πάλι στη διεκδίκηση του σετ. Άσχημη επίθεση από τον Ντόκιτς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 21-21 και νέο τάιμ άουτ από τον τεχνικό του Φοίνικα. Κόντρα επίθεση από τον Μουράγκουα 21-22. Από λάθος σε λάθος οι γηπεδούχοι φέρνοντας την Κομοτηνή κοντά στο 0-1. Ο Ντε Σόουζα μείωσε σε 22-23 για τους Συριανούς, που δείχνουν να έχουν αποδιοργανωθεί στο διάστημα αυτό. Με υπέρβαση του Λέσκοφ οι Φιλοξενούμενοι πήραν το σετ μετά το 22-25.

Ισοφάρισε σε 1-1 χωρίς τον… Ντόκιτς

Ο Ντόκιτς δεν μπορεί να τελειώσει τις επιθέσεις που παίρνει, όμως ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 4-3 στο δεύτερο σετ.  Ο Ντε Σόουζα με επίθεση στη διαγώνιο το 8-6. Στο φιλέ σταμάτησε το σέρβις του Βραζιλιάνου 9-7. Ο Φίλιο με επίθεση από το κέντρο το 10-7, ενώ ο κ. Παβλίσεβιτς έχει αποσύρει τον Ντόκιτς ο οποίος και σ’ αυτό το ματς δεν είχε καλή απόδοση. Άσχημη επίθεση και από τον Μήλη 11-9. Ο Νίκος Μήλης τελείωσε με ωραία επίθεση τη φάση για το 14-12, όμως στη συνέχεια ο Λέσκοφ δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα με το σερβίς 14-13. Ο Ντε Σόουζα σε φάση διαρκείας το 16-13 και ο Φοίνικας στο +3, αναγκάζοντας τον τεχνικός της Κομοτηνής να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντε Σόουζα το 18-14. Ωραία πάσα του Λέσκοφ, ο Ντε Σόουζα πίσω από την γραμμή των τριών μέτρων έκανε το 20-15. Επίθεση στην κόντρα μετά από φάση διαρκείας ο Μήλης 21-17. Μπλοκ του Μουράγκουα πάνω στον Ντε Σόουζα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο 21-19. Ο Χήρας με άσσο έκανε το 23-19, φέρνοντας της διαφορά στο +4 για τον Φοίνικα. Ο Ρενάν με άσσο μείωσε σε 23-21 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 24-22 για την Κομοτηνή, όμως ο Φίλιο με επίθεση από το κέντρο διαμόρφωσε το 25-22 και τον Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Ανεβάζοντας… στροφές το 2-1 ο Φοίνικας

Με άσσο του Ντε Σόουζα ο Φοίνικας άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 1-0. Με δύο άσσους στη συνέχεια από τον Βραζιλιάνο το σκορ έγινε 4-0. Ο Νίκος Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ για το 5-1. Ο Μουράγκουα με πόντο μείωσε σε 5-4 και οι φιλοξενούμενοι τρέχουν σερί 0-3. Ο Χήρας από το κέντρο το 6-4.   Ο Ρενάν με μπλοκ πάνω στον Χήρα ισοφάρισε σε 6-6 για τους φιλοξενούμενους, όμως στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος έκανε το 7-6. Λάθος αποφάσεις των διαιτητών έφεραν μικρή αναστάτωση στο παιχνίδι. Ο Χήρας με άσσο έκανε το 10-8 για τους Συριανούς. Ο Ντόκιτς στην κόντρα μετά το πολύ καλό σέρβις του Χήρα έκανε το 12-8, φέρνοντας τη διαφορά στο +4 για τους γηπεδούχους. Ο Χριστόφας σταμάτησε τον Ντόκιτς για το 13-12 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο. Με νέο μπλοκ του Χριστόφα το σετ στα ίσα 13-13. Έξυπνο πέρασμα από τον Ντόκιτς 14-13. Ο Ντε Σόουζα με άσσο το 15-13. Δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα οι παίκτες της Κομοτηνής, με τον Μαρούλη να πετά εκτός αγωνιστικού χώρου τη μπάλα και το σκορ έγινε 16-13. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ 17-13 και τάιμ άουτ από τον κ. Κρεούζη. Ο Φίλιο με άσσο το 19-14 και οι γηπεδούχοι στο +5. Γρήγορη επίθεση από τον Χήρα έπειτα την πάσα του Λέσκοφ 20-14. Κόντρα επίθεση μετά από φάση διαρκείας από τον Ντόκιτς 22-14, με τους Συριανούς να εκμεταλλεύονται τα καλά σέρβις του Φϊλιο. Επιτέλους βόλεϊ από τους γηπεδούχους να βγάζουν δύσκολη άμυνα και στη συνέχεια χτύπησαν με τον Ντόκιτς 24-15. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-3 μείωσαν σε 24-18, αναγκάζοντας τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.  Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο έκανε το 25-18 και οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ στα σετ 2-1.

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του… Φαβορί

Ο Χήρας με επίθεση από το κέντρο έκανε το 3-1 στο τέταρτο σετ για του γηπεδούχους. Ο Παπαδόπουλος έσπασε το διπλό μπλοκ που είχαν στήσει οι παίκτες της Κομοτηνής για το 4-1. Στο +5 η διαφορά μετά το λάθος των φιλοξενουμένων 6-1. Έξυπνο πέρασμα από τον Λέσκοφ το 8-3. Ο πασαδόρος του Φοίνικα με άσσο έκανε το 10-4 φέρνοντας τη διαφορά στο +6, στη συνέχεια με… κοντρόλ με το στήθος κράτησε τη μπάλα εντός αγώνα και ο Ντόκιτς τελείωσε τη φάση 11-4, αναγκάζοντας τον κ. Κρεούζη να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο Ντε Σόουζα στην κόντρα το 12-4. Ο Χριστόφας με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς μείωσε σε 12-6. Ο Δαλακούρας μετά από φάση διαρκείας το 13-8 κρατώντας… ζωντανή την Κομοτηνή. Ο Ντόκιτς… σταμάτησε των σερί των φιλοξενουμένων με μπλοκ για το 14-8. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-11. Ο Ντε Σόουζα το 18-12 με επίθεση στην κόντρα και ο κ. Κρεούζης έκανε χρήση το δεύτερο τάιμ άουτ που είδε δικαίωμα στο δεύτερο σετ. Ο Φίλιο με μπλοκ το 20-14 και ο Φοίνικας μπήκε στην… τελική ευθείας έχοντας διαφορά έξι πόντων. Ο Ντόκιτς με μπλοκ το 22-14. Ο Φίλιο με πρώτο χρόνο το 24-15. Εκτός τελική γραμμή  η μπάλα στο σέρβις του Δαλακούρα και το σκορ έγινε 25-16. Το «Πειρατικό» επιστρέφει στις νίκες με 3-1.

Ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης και τη νίκη της ομάδας του με 3-1 είπε: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς και ταυτόχρονα δύσκολο καθώς ήταν το τρίτο ματς στη σειρά. Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης είδαμε από την αρχή του ματς πως χρειαζόταν περισσότερη υπομονή και ενέργεια για να καταφέρουμε να φτάσουμε στη νίκη. Μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, που είναι πάρα πολύ σημαντικοί για εμάς.

Ο Πασαδόρος της Κομοτηνής Θάνος Μαρούλης μετά το ματς μίλησε για τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα, αλλά και το τελικό σκορ. «Πάντα είναι ωραία να παίζεις στην Σύρο, τόσο όταν ήμουν μέλος της ομάδας όσο κι αντίπαλος. Η έδρα της Σύρου είναι πάρα πολύ καλή καθώς ο κόσμος βοηθά και εμψυχώνει την ομάδα του και ταυτόχρονα πιέζει πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια τον αντίπαλο. Είδα γνώριμα πρόσωπα και το χάρηκα πάρα πολύ. Για το παιχνίδι τώρα, δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε και παίξαμε για το καλύτερο. Η ομάδα ακόμη για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα θέλει πολύ δουλειά ακόμη καθώς είμαστε μόλις τρεις μέρες μαζί. Παίξαμε για ενάμιση σετ πάρα πολύ καλά και προσπαθήσαμε να στείλουμε το ματς στο τάι μπρέικ, ώστε να πάρουμε στο τέλος βαθμό ή βαθμούς. Δεν το καταφέραμε κρατάω την καλή απόδοση στην αρχή και συνεχίζουμε τη δουλειά ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας. Ρεαλιστικός στόχος μας είναι η παραμονή στην κατηγορία και τα επόμενα παιχνίδια με Αλεξανδρούπολη και Κηφισιά είναι πολύ κρίσιμα για εμάς. Θέλουμε να παραμείνουν στην κατηγορία και παλέψουμε να το πετύχουμε».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (15/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 64% υπ.-50% αρ.), Εβάντρο 21 (16/32 επ., 5 άσσους, 50% υπ.-20% αρ.), Χήρας 10 (7/11 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Φίλιο 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βελούδης (λ-78% υπ.-47% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ), Μήλης 5 (5/9 επ.), Βουλκίδης, Αδάμ, Ταυρής

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Μαρούλης (0/1 επ.), Μουράνγκουα 20 (15/31 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 7 (7/21 επ., 38% υπ.-15% αρ.), Δαλακούρας Κ. 9 (9/16 επ., 39% υπ.-22% αρ.), Χριστόφας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ρενάν 5 (3/9 επ., 2 άσσους), Αρχοντούδης (λ-26% υπ.-19% αρ.), Μπανιώτης (λ-20% υπ.-10% αρ.), Ανδρεάδης, Χρηστάκος, Καβαρατζής 3 (3/5 επ., 60% υπ.-40% αρ.), Παπαδάκος, Μπουφίδης