Ο Φοίνικας Σύρου συμφώνησε σε όλα με τον Έλληνα Κεντρικό Χρήστο Κιόση

Πάει στο Ζηρίνειο για την… πρόκριση

Τον Έλληνα Κεντρικό Χρήστο Κιόση απέκτησε ο Φοίνικας Σύρου για να καλύψει το κενό που άφησε ο Αλέξανδρος Χήρας με την αποχώρησή του. Ο Κιόσης έχεις πολλές εμπειρίες από το πρωτάθλημα της Volley League αναμένεται να βοηθήσει το «Πειρατικό» στην προσπάθεια που κάνει τη σεζόν 2018-19. Ο Έλληνας Κεντρικός ο οποίος ήταν ελεύθερος τα βρήκε σε όλα με τη Διοίκηση του Φοίνικα και όπως μας τόνισε είναι χαρούμενος που βρίσκεται στη Σύρο και θα αγωνιστεί μπροστά στο κοινό που έχει αγαπήσει όλη η Ελλάδα. Ο νεοαποκτηθείς αθλητής θα ακολουθήσει την ομάδα της Αθήνα για το νοκ άουτ παιχνίδι με την Κηφισιά για το κύπελλο Ελλάδας και ίσως ο κ. Παβλίσεβιτς του δώσει λίγο χρόνο συμμετοχής. Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί κι από την ροή του αγώνα του αγώνα με τους Συριανούς πάντως να μην έχουν εύκολο έργο απέναντι στην ανεβασμένη και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά Κηφισιά.

Το νοκ άουτ παιχνίδι με την Κηφισιά είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη στις 19:30 το απόγευμα. Οι Συριανοί όπως σε κάθε παιχνίδι θα παίξουν για τη νίκη, μία νίκη η οποία αν έλθει θα τους δώσει και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου.

Η ανακοίνωση της διοίκησης του Φοίνικα Σύρου

«Στην απόκτηση του έμπειρου Έλληνα κεντρικού μπλοκέρ Χρήστου Κιόση προέβη ο Α.Ο. Φοίνικας Σύρου μετά την αποχώρηση του Αλέξανδρου Χήρα.
Ο αθλητής γεννημένος στις 23/12/1982 έχει ύψος 1,98 και την περίοδο 2016-2018 αγωνίστηκε στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.
Για την περίοδο 2018-2019 είχε ανακοινωθεί από τον Ηρακλή Χαλκίδας.
Ο Χρήστος Κιόσης βρίσκεται ήδη στο νησί και έχει ξεκινήσει τις προπονήσεις υπό τις οδηγίες του coach Ratko Pavlicevic, με στόχο να έχει ενσωματωθεί πλήρως στην ομάδα, εν όψη του νοκ άουτ αγώνα Κυπέλλου την Τρίτη 5/2/19 με την Κηφισιά.
Ο ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ τον καλωσορίζει και του εύχεται καλή επιτυχία».

«Θέλω να ζήσω κι εγώ «μαγικές» στιγμές με τον Φοίνικα»

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Φοίνικα Σύρου  μίλησε στην «Κοινή Γνώμη» για την μεταγραφή του στο «Πειρατικό» αλλά και για τον αγώνα κυπέλλου κόντρα στην Κηφισιά το απόγευμα της Τρίτης.

“Είμαι χαρούμενος για την συμφωνία με την Ομάδα της Σύρου. Ήρθα στο νησί με όρεξη για δουλειά καθώς γνωρίζω πως ο Φοίνικας με τον κ. Παβλίσεβιτς προσπαθούν πάντα για το καλύτερο. Γνωρίζω πολύ καλά την ομάδα, έχω βρεθεί πολλές φορές ως αντίπαλός της και ξέρω την ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι φίλοι του Φοίνικα κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Τώρα όσον αφορά για το παιχνίδι του κυπέλλου της Τρίτης με την Κηφισιά είπε: «Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, ένα παραδοσιακό ντέρμπι μεταξύ των ομάδων. Γνωρίζω πως τα περισσότερα παιχνίδια με την Κηφισιά κρίνονται στις λεπτομέρειες. Θέλουμε τη νίκη και θα προσπαθήσουμε να την πάρουμε. Η Κηφισιά είναι ανεβασμένη, σε καλό επίπεδο και θέλει κι εκείνη με τη σειρά της τη νίκη. Θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι και ο κόσμος πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθεί».

Τα ζευγάρια του κυπέλλου Ελλάδας

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου (Τρίτη 5/2/2019)

Καθαρή νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League μετά από σκληρό και γεμάτο ένταση ματς που είχε ανατροπές στο σκορ, μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιορντάνοφ, Πελεκούδα και μεγάλο άτυχο τον διαγώνιο της ΑΕΚ Γιώργο Τζιουμάκα που έπαθε τράβηγμα στο γαστροκνήμιο και έγινε αλλαγή από το 7-7 του 1ου σετ.

Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ και η νίκη αφιερώθηκε στα 111α γενέθλια του συλλόγου που θα γιορταστούν αύριο 3 Φεβρουαρίου.
Ο αγώνας είχε δύο μεγάλες ανατροπές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ και στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέτρεψε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού αλλά οι πράσινοι μετά από δύο μεγάλες διακοπές κράτησαν τη νίκη με σερβίς φωτοβολίδες του Πελεκούδα.
Ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά εφέτος την ΑΕΚ μετά από δύο ήττες με 3-2 σετ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 21 βαθμούς και τραβάει πορεία μέσα στην 4αδα.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 10 βαθμούς και όπως είπε και ο προπονητής της Σωτήρης Δρίκος χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνο για να ανακάμψει. Πάντως την Τετάρτη 6/2 οι δύο ομάδες θα έχουν νέο ραντεβού στο Μετς για το κύπελλο σε αγώνα νοκ άουτ. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χραλαμπίδης ενώ ο μόνος τομέας που πήγε καλά ήταν το μπλοκ (11 συνολικά).

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-20, 29-27

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. - 46% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες).

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 28 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είναι σημαντική νίκη γιατί μας δίνει ώθηση για να κρατηθούμε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν ήταν εύκολη νίκη όπως δείχνει το σκορ. Είχαμε ηττηθεί δύο φορές από την ΑΕΚ και έπρεπε να παρουσιάσουμε κάτι πιο νέο και πιο ανανεωμένο. Την Τετάρτη για το  κύπελλο είναι ένα ξεχωριστό ματς με άλλη δυναμική. Θέλουμε να προχωρήσουμε στο κύπελλο αλλά έχουμε ένα ακόμα μεγάλο εμπόδιο και οι αγώνες με την ΑΕΚ δεν είναι εύκολοι».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος είπε: «Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση και στα δύο κενά που κάναμε στην υποδοχή. Η ομάδα επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Τζιουμάκα αλλά αυτά πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Εχω πει πως δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ και αυτό φάνηκε σήμερα. Την Τετάρτη στο κύπελλο είναι ένα άλλο παιχνίδι. Στο διάστημα που έχουμε μπροστά μας θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε ότι μπορούμε».