Το συγκρότημα του κ. Βαρθαλίτη επικράτησε με 62-52 του Α.Ο. Μυκόνου

Ο Άρης νίκησε και πήρε και το… πλεονέκτημα

Τη νίκη με σκορ 62-52 πήρε ο Άρης Σύρου απέναντι στον ΑΟ Μυκόνου, σε παιχνίδι του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτριος Βικέλας" της Σύρου.

Οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη πανηγύρισαν μία πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για πρόκριση στο final-4 του ανδρικού πρωταθλήματος, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά με την οποία είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έχτισαν μία διαφορά που έφτασε ακόμα και σε διψήφιο επίπεδο, την οποία και διατηρούσαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ακόμα και στα σημεία που οι επιλογές στην επίθεση δεν ήταν και οι καλύτερες, η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Άρη δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους τίποτα περισσότερο από το να μειώνουν την διαφορά στους 5-6 πόντους.

Άρης Σύρου – Α.Ο. Μυκόνου 62-52

Δεκάλεπτα: 18-8, 16-19, 12-12, 16-13

Άρης Σύρου: Πολίτης 5, Δάσκος 2, Σκιαδάς 1, Οικονομίδης 11, Κόικας 9, Ελ Μπαραγκέ 6, Κουναλάκης 24, Τσακίρης 4, Ζουγανέλης, Δασκαλάκης, Δούκας, Λαζαρίνος

ΑΟ Μυκόνου: Μπάλας 6, Σάχας Ι. 15, Κουτσούκος 7, Σάχας Γ. 5, Βασίλιεφ 8, Κέφης 5, Μπελλής 6, Σαμανόγλου, Πατσίλης, Γκιόκας

Νίκη πρωτιάς των Φαναριών στην Πάρο

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τα Φανάρια μετά από δυόμιση περίπου μήνες και νίκη με 48-90 στην Πάρο. Η ομάδα της Ορεινής Νάξου συνέχισε με νίκες τους αγώνες της στο πλαίσιο του Ανδρικού πρωταθλήματος και μετά την επικράτησή του επί του Μαρπησσαϊκού παρέμεινε στην κορυφή του Β’ ομίλου. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές και ωραίες φάσεις, ενδεικτικό είναι οι 25 ασίστ από πλευράς Φαναριών. Κορυφαίος αι πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Μυλωνάς με 22 πόντους και ακολούθησε ο Γιώργος Αθανασιάδης με 17.   Από την πλευρά της η ομάδα της Πάρου προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι μετά το 39-48 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τα Φανάρια έλεγχαν από την αρχή το ματς, όπου και προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-27) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (26-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του κ. Μουρουγιάννη προσπάθησε να αντιδράσει, όπως αναφέρουμε παραπάνω μείωσε στους… εννέα (39-48), όμως στη συνέχεια οι ναξιώτες αύξησαν τη διαφορά και την έφτασαν στην τελευταία περίοδο στο +42. Αυτό γιατί μετά την πιεστική τους άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις επτά πόντους και σημείωσαν 24.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός – ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια» 48-90

Διαιτητές: Θεοδοσίου, Γεωργόπουλος.

Δεκάλεπτα: 15-27, 26-41 (ημίχρονο), 41-66, 48-90.

ΑΜΕΣ Μαπρησαϊκός (Βαγ. Μουρογιάννης): Ζωντανός 1, Μπαλιός 2, Κουτσιούκης 18 (2), Χριστόφορος, Καζακίδης 5 (1), Σκιαδάς 4, Ρούσσος Μαρ., Γλυνός 7 (1), Κορτιάνος 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Κληρονόμος, Ρούσσος Εμ.

ΑΠΑΣ “ΤΑ Φανάρια” (Θοδ. Μάμμος): Σεϊντίνι 4, Κιόσκου 5 (1), Καλαβρός 4, Πολίτης 8 (1), Μάκαρης 7, Αθανασιάδης 17 (5), Ονάσογλου 3 (1), Ναυπλιώτης, Μυλωνάς 22, Βουτυρόπουλος 6, Κεφαλλιανός 9, Μελάς 5.

Διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στον final four ο Α.Ο. Πάρου

Η ομάδα του κ. Καζακίδη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Πάρου καθώς επικράτησε με 63-44 του Μαρπησσαϊκού στο πλαίσιο του παιδικού πρωταθλήματος.  Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά έξι πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς η διαφορά αυξήθηκε κατά δύο πόντους, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 32-24. Οι αθλητές του Θόδωρου Καζακίδη στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, αφού έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την ρακέτα τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Μαρπησσαϊκού.

Α.Ο. Πάρου – Μαρπησσαϊκός 63-44

Δεκάλεπτα: 18-12, 32-24 (ημίχρονο), 52-34, 63-44

ΑΟ Πάρου (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας 12 (2), Αλιπράντης 10 (1), Σαρρής 2, Γυφτόπουλος 5, Πάσσαρης 4, Δαφερέρας 2, Θωμόπουλος 10 (2), Δρόσος 8 (1), Καπετανέας, Ανδρεάδης, Σκιαδάς 1, Πετρόπουλος 9.

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός (Βαγ. Μουρογιάννης): Ρίνι 2, Χανιώτης, Μηναδάκης, Ρούσσος Ι., Ρούσσος Φ. 2, Τριβυζάς, Ρηγόπουλος 10, Χαλιάς 8, Μελανίτης 6 (1), Ζουμης 8 (1), Ανουσάκης, Πετρόπουλος 8.

Διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση

Τα Φανάρια επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι της Νάξου, καθώς νίκησε με 66-49 του Πανναξιακού και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στο final four. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι για πολύ ώρα, αφού τα δύο σωματεία για ένα μεγάλο διάστημα ήταν κοντά στο σκορ και τους παίκτες του κ. Παπαβασιλείου να αντιστέκονται και να πιέζουν για την ανατροπή. Αρχικά ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με οκτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι τυπικά γηπεδούχοι στη συνέχεια αντέδρασαν και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αφού πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη διαφορά στο +4 (27-23). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Φαναριών διατήρησε τον έλεγχο του ματς και στο τέλος έφτασε στη νίκη έπειτα το 66-49.

ΑΠΑΣ «ΤΑ Φανάρια» - Πανναξιακός 66-49

Διαιτητές: Θεοδοσίου

Δεκάλεπτα: 9-17, 27-23 (ημίχρονο), 45-34, 66-49

ΑΠΑΣ “ΤΑ Φανάρια” (Θοδ. Μάμμος): Γκιόργκα 1, Τσελέντης 3, Παπανικολάου 9, Βερνίκος, Βασιλάκης 2, Σεϊντίνι 44 (4), Δόκλης, Τσακωνιάτης, Κοντοπίδης, Τελόπουλος 2, Χιλάι 2, Χιλά 3.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Κων. Παπαβασιλείου): Δετσης, Τόμπας 2, Λιανόπουλος 5 (1), Σιδερής 2, Τόμπας 3 (1), Μανδηλαράς 25, Βόμβας 12.