Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού, αν και βρέθηκε πίσω με 0-2

Το «Πειρατικό» δεν καταλαβαίνει από… αήττητα

• Παρασκευή, 1 Μαρτίου, 2019 - 23:21
  • /   Eνημέρωση: 3 Μαρ. 2019 - 0:01

Μία ακόμη μεγάλη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Φοίνικας Σύρου ο οποίος επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής. Ταυτόχρονα το «Πειρατικό» σταμάτησε το αήττητο σερί των Πειραιωτών που πριν τον αγώνα είχαν 44-0. Οι Συριανοί αν και βρέθηκαν  πίσω στο σκορ με 0-2 σετ κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πανηγυρίσουν μαζί με τους φίλους του μία τεράστια επιτυχία. Αγωνιστικά το ματς ήταν πάρα πολύ καλό, αφού τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Φοίνικας έπαιξαν για τη νίκη, μάλιστα ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού όλα τα σετ ήταν γεμάτα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα και ο Φοίνικας που δεν το έβαλε κάτω και με εντυπωσιακό τρόπο γύρισε ένα παιχνίδια που φάνταζε… χαμένο. Ο Φοίνικας πλέον επιστρέφει στις νίκες, αφού μετά τις ήττες από Εθνικό Αλεξανδρούπολης, Κηφισιά και ΠΑΟΚ, το «Πειρατικό» φώναξε και πάλι παρών και βάζει… πλώρη για την πρώτη τετράδα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για τον αγώνα και την σπουδαία νίκη του Φοίνικα. «Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών. Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε,  πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι πως γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού κ. Μουνιόθ είπε: «Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίντο. Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το άουτ σερβίς του Εβάντρο 0-1.  Ο Παπαδόπουλος έσπασε το τριπλό μπλοκ του Ολυμπιακού 1-2. Άσσος από τον Φίλιο 2-2. Το 4-4 διαμορφώθηκε έπειτα από δύο άσχημα σέρβις τόσο από τον Καϊσλάσάλο όσο κι από τον Πετρέα. Ο Εβάντρο στη συνέχεια μπολ πάνω στον Κουμεντάκη έβαλε τον Φοίνικα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 5-4. Νέο μπλοκ από τον Βραζιλιάνο του Φοίνικα 6-4. Ο Φιλανδός του Φοίνικα σταμάτησε το μίνι σερί 0-2 του Ολυμπιακού για το 8-7 και στη συνέχεια ο Φίλιο με μπλοκ έδωσε και πάλι… αέρα δύο πόντων στους Συριανούς (9-7). Μετά από φάση διαρκείας και ωραίες άμυνες από τον Εβάντρο, ο Καϊσλασάλο έκανε το 11-9. Ο Βουλκίδης με μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη έκανε το 13-11. Σε αρκετά καλή μέρα ο Φιλανδός του Φοίνικα, ο οποίος έχει δώσει πολύτιμες λύσεις στην επιθετική γραμμή του «Πειρατικού» 15-13.  Εκτός τελικής γραμμής το σέρβις του Σμαραγδή (17-15) και ο κ. Μουνιόθ στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ. Στην κόντρα ο Παπαδόπουλος το 18-16. Φάσης διαρκείας με πολύ ωραίες άμυνες, όμως ο πόντος κατέληξε στον Ολυμπιακό έπειτα το μπλοκ του Πετρέα πάνω στον Καϊσλασάλο. Ο Εβάντρο ήρθε πίσω από τα… τρία μέτρα και τελείωσε τη φάση για το 19-18. Λάθος από πλευράς Παπαδόπουλου ο οποίος βρήκε φιλέ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ σε ένα  κρίσιμο σημείο του σετ 19-20 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Διεκδίκηση πάνω στον Φιλέ με τον Λέσκοφ να στέλνει την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρους 19-21. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 20-21. Ο Κουμεντάκης έσπασε το μπλοκ του Βουλκίδη για το 20-22. Ο Καϊσλασάλο πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-23. Λάθος από πλευράς Ολυμπιακού με τον Αλεξίεφ και το σκορ στα ίσα 23-23. Ο Εβάντρο πήρε έναν πολύ δύσκολο πόντο για να ισοφαρίσει σε 24-24. Ο Ζουπάνης πήρε τον πόντο σε κόντρα επίθεση κι έκανε το 24-26 και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στα σετ κάνοντας το 0-1.

Ο Αλεξίεφ με άσσο έκανε το 1-3 για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ. Ο Καϊσλασάλο με μπλοκ ισοφάρισε σε 3-3. Ο Φίλιο πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 4-4 για τον Φοίνικα. Έξυπνα ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ 4-5. Ο Φιλανδός σαν σε… προπόνηση το 6-5. Λάθος από πλευράς Ολυμπιακού και οι Συριανοί διατηρούν το οριακό προβάδισμα του ενός πόντου 8-7.Ο Καϊσλασάλο μετά το σερί 0-2 του Ολυμπιακού έκανε το 9-9. Στη μεγάλη διαγώνιο ο Αλεξίεφ 9-10. Ο Λέσκοφ τελείωσε μόνος τη φάση για το 10-11. Εκτός τελικής γραμμής η μπάλα στο σέρβις του Κουμεντάκη 13-14. Ο Φίλιο με μπλοκ ισοφάρισε σε 16-16 και ο κ. Μουνιόθ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Καϊσλασάλο έκανε το 17-17  και ο Λέσκοφ πήγε στη γραμμή του σέρβις. Μετά από άμυνα πρώτης μπάλας ο Φοίνικας δέχθηκε έναν πόντο που ανάγκασε τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ, αφού οι Πειραιώτες πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με.. δώρο των Συριανών. Ο Σμιτ πήρε το μπλοκ άουτ για το 17-19 και στην συνέχεια ο Σμαραγδής με μπλοκ έφερε τη διαφορά στο +3 για τον Ολυμπιακό (17-20), αναγκάζοντας τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Καϊσλασάλο με διπλή προσπάθεια έκανε το 18-20 και ο κ. Μουνιόθ για λόγους τακτικής κάλεσε τάιμ άουτ, αφού στη γραμμή του σερβίς πήγε ο Εβάντρο. Εκτός τελικής γραμμής η επίθεση του Κουμεντάκη και ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο 20-21 στη συνέχεια μετά από μία δύσκολη άμυνα του Λέσκοφ, ο Καϊσλασάλο ισοφάρισε σε 21-21. Φάση διαρκείας με τις ομάδες να παίζουν πολύ ωραίο Βόλεϊ και ο Κουντάκης να παίρνει το μπλοκ άουτ για το 21-22. Ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο το 22-22. Στην κόντρα ο Φιλανδός πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-22 και ο Φοίνικας πέρασε μπροστά στο σκορ. Δεν πέρασε η μπάλα στην επίθεση του Καϊσλασάλο 23-24. Ο Εβάντρο στην… επανάληψη του πρώτου σετ το 24-24. Με άσσο τελείωσε το δεύτερο σετ, αφού ο Νίκος Ζουπάνης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Συριανούς και το 24-26 έφερε τον Ολυμπιακό με 0-2 μπροστά στα σετ.

Ο Καϊσλασάλο στην κόντρα για το 1-0 στο τρίτο σετ. Ο Σμαραγδής με επίθεση πρώτου χρόνου ισοφάρισε σε 2-2. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα στο σέρβις του Ζουπάνη 5-4 και στη συνέχεια ο Αλεξίεφ έκανε το 5-5. Στην κόντρα ο Εβάντρο το 6-5. Ωραίο τελείωμα από τον Εβάντρο που ήρθε από… πίσω κι έκανε το σκορ 9-7. 0-2 σερί έτρεξε ο Ολυμπιακός με τον Αλεξίεφ να ισοφαρίζει σε 9-9. Μπλοκ στη συνέχεια του Ζουπάνη για το 9-10, καθώς ο Κουμεντάκης με τα σερβίς του έκανε δύσκολη την πρώτη μπάλα και οι φιλοξενούμενοι αποκτούσαν πλεονέκτημα. Ο Λέσκοφ πήρε την επίθεση και δικαιώθηκε καθώς πήρε τον πόντο για το 12-11. Άσσος από τον Ζουπάνη 12-13. Ο Καϊσλασάλο με επίθεση στην ευθεία το 14-14. Ο Εβάντρο με άσσο έκανε το 16-15. Ο Ζουπάνης με μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ αναγκάζοντας τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Νέο μπλοκ από πλευράς φιλοξενούμενων, αυτή τη φορά ο Σμαραγδής σταμάτησε τον Καϊσλασάλο για το 16-18. Ο Βουλκίδης μείωσε σε 19-20. Ο Βουλκίδης με άσσο ισοφάρισε σε 21-21. Ο Εβάντρο το 22-22, όμως ο Κουμεντάκης στη συνέχεια πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-23. Έξυπνα ο Καϊσλασάλο 23-23. Ο Εβάντρο με άσσο έκανε το 24-23. Ο Παπαδόπουλος με ωραία λόμπα έκανε το 25-24 και ο Βουλκίδης με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη το 26-24 και ο Φοίνικας μείωσε σε 1-2 τα σετ.

Ο Εβάντρο άνοιξε το σκορ στο τέταρτο σετ για τον Φοίνικα 1-0 και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Ο Ζουπάνης σταμάτησε τον Εβάντρο για το 2-2. Ο Καϊσλασάλο με μπλοκ έκανε το 5-4. Με μπλοκ του Εβάντρο στον Ζουπάνη ο Φοίνικας στο +2 (8-6).  Στην κόντρα και με επίθεση πίσω από την ζώνη των τριών μέτρων ο Εβάντρο το 12-9 και ο κ. Μουνιόθ κάλεσε τάιμ άουτ. Προσποίηση από τον Βουλκίδη και ο Παπαδόπουλος τελείωσε τη φάση για το 14-11 και στη συνέχεια ο κεντρικός του Φοίνικα με επίθεση πρώτου χρόνου έφερε τη διαφορά στο +4 (15-11). Ο Παπαδόπουλος στην μεγάλη διαγώνιο το 16-13. Ο Βουλκίδης σαν σε… προπόνηση έπειτα την κακή υποδοχή του Αλεξίεφ στο σέρβις του Παπαδόπουλου 17-13. Ο Βουλκίδης με άσσο έκανε το 19-14. Ο Κουμεντάκης με άσσο μείωσε σε 19-16 για τον Ολυμπιακό. Νέος άσσος από τον Κουμεντάκη και με σερί 0-3 οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο… ματς. Ο Εβάντρο σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού για το 20-17. Ο Φίλιο με μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη έκανε το 22-18 κρατώντας τη διαφορά στο +4. Τραγικό λάθος από τον Ζουπάνη ο οποίος πάτησε γραμμή στο σερβίς και ο πόντος πήγε στον Φοίνικα 23-20. Ο Βουλίδης πιο ψηλά από όλους έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Φίλιο 24-20. Εκτός η επίθεση του Παπαδόπουλου 24-22 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ ώστε να ηρεμίσει τους αθλητές του, αλλά και να τους δώσει τις κατάλληλες οδηγίες. Ο Καϊσλασάλο πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 25-22 και ταυτόχρονα ισοφάρισε για τον Φοίνικα σε 2-2, χαρίζοντας του αρχικά έναν… χρυσό πόντο.

Με άσσο από τον Εβάντρο ξεκίνησε το τάιμ μπρέικ 1-0. Ο Καϊσλασάλο πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-0. Με υπέρβαση του Λέσκοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2. Ο Καϊσλασάλο με ωραία διαγώνια επίθεση έκανε το 4-3 και με άσσο ο ίδιος το 5-3. Ο Εβάντρο με επίθεση έκανε το 6-4. Άουτ επίθεση από τον Κουμεντάκη και στο +3 η διαφορά 7-4. Στην κόντρα ο Καϊσλασάλο μετά τη δική του… άμυνα κι έκανε το 8-4. Ο Εβάντρο πήρε τον πόντο για το 9-6, με τους Συριανούς να αντέχουν στην πίεση του Ολυμπιακού. Ο Βραζιλιάνος ο οποίος έχει κάνει δική του… υπόθεση το ματς πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-7. Ο Σμιτ μείωσε σε 10-8 μετά από φάση διαρκείας. Ο Καϊσλασάλο το 11-8. Νέος πόντος από τον Σμιτ 11-9.  Ο Εβάντρο το 12-9. Άσσος από τον Φίλιο 13-9. Μπλοκ του Αλεξίεφ στον Καϊσλασάλο 13-11.  Παράβαση πάνω στον φιλέ του Λέσκοφ 13-12. Ο Παπαδόπουλος το 15-12.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 30 (27/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εβάντρο 25 (18/30 επ., 3 άσσους, 4 μπλοκ, 50% υπ.-13% αρ.), Παπαδόπουλος 10 (10/20 επ., 58% υπ.-38% αρ.), Φίλιο 6 (3/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (8/9 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Αχιλλεόπουλος (λ-50% υπ.-25% αρ.), Βελούδης (λ-67% υπ.-27% αρ.), Μήλης, Κιόσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Τερβαπόρτι 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 17 (12/26 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-18% αρ.), Αλεξίεφ 15 (14/25 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-13% αρ.), Πετρέας 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου (λ-76% υπ.-48% αρ.), Δαρίδης (λ), Ράουβερντινκ (0/2 επ.), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.).