Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Φοίνικα με 0-3 στο κλειστό της Σύρου

Κλείδωσαν στη Σύρο την 3η θέση οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε στη Σύρο με 0-3 σετ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τους σέρβις, αλλά και τα… δώρα του διαιτητή και μετά την νίκη τους αυτή «κλείδωσαν» την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά του ο Φοίνικας αν και μπήκε καλά και στα τρία σετ, στην πορεία έχανε τις διαφορές που έχτιζε με αποτέλεσμα να χάσει ουσιαστικά ένα δικό του παιχνίδι. Έντονα παράπονα μετά το τέλος του αγώνα εξέφρασε ο τεχνικός του «Πειρατικού» καθώς υποστήριξε πως τέτοιες διαιτησίες μόνο εδώ στη Σύρο μπορούν να γίνουν όπου το κλίμα είναι ήπιο και οι φίλοι της ομάδας αγαπούν το άθλημα και δεν δημιουργούν προβλήματα.

Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως στα μέσα του τρίτου σετ αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Εβάντρο μετά τις έντονες διαμαρτυρίες στον Μηλωνάκη, αφού ο διαιτητής του αγώνα έδειξε άουτ σε έναν καθαρό άσσο.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του αυτή. Έπαιξε έξυπνα εκμεταλλεύτηκε όλα όσες ευκαιρίες του δόθηκαν και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν μπορώ να πω ότι δεν προσπαθήσαμε. Ξεκινούσαμε καλά στα σετ, αλλά στην πορεία χάναμε στην αυτοσυγκέντρωσή μας. Είμαι αρκετά στεναχωρημένος καθώς είδα για ακόμη ένα παιχνίδι πως η διαιτησία δεν μας σεβάστηκε. Χάλασε πιστεύω ένα ωραίο παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισοδύναμες ομάδες».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τεχνικός του Παναθηναϊκού μετά το τέλος του ματς είπε: «Η ομάδα μου κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολύ καλά της σερβίς στα δύο πρώτα σετ και να προηγηθούμε με 0-2. Αρχικά στο πρώτο σετ κάναμε μία μεγάλη ανατροπή καθώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 13-5 κι εκεί πιστεύω γύρισε η ψυχολογία. Είναι μία σπουδαία νίκη που πλέον νομίζω μας εδραιώνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ (0/2 επ.), Καϊσλασάλο 8 (5/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εβάντρο 10 (10/14 επ., 64% υπ.-36% αρ.), Παπαδόπουλος 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 63% υπ.-19% αρ.), Φίλιο 8 (4/7 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (4/8 επ., 3 άσσους, 4 μπλοκ), Βελούδης (λ-53% υπ.-33% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ-33% υπ.-11% αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2 επ., 33% υπ.-0% αρ.), Αδάμ 1 (1/2 επ.), Μήλης 4 (3/4 επ., 1 άσσος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (12/21 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/12 επ., 41% υπ.-7% αρ.), Ράπτης 7 (4/10 επ., 3 άσσους, 40% υπ.-10% αρ.), Πελεκούδας 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Πανταλέων 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ζήσης (λ-64% υπ.-21% αρ.), Γαλιώτος

Το παιχνίδι

Με τον πόντο του Εβάντρο άνοιξε το παιχνίδι, καθώς ο Γιορντάνοφ δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Στη συνέχεια ο Βουλκίδης με άσσο έκανε το 2-0. Ζεστός ο κεντρικός του Φοίνικα καθώς με δύο ακόμη άσσους έκανε το 4-0, αναγκάζοντας τον κ. Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ράπτης με άσσο μείωσε σε 6-3 για τον Παναθηναίκό ο οποίος προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα των Συριανών. Με μπλοκ του Βουλκίδη πάνω στον Ράπτη ο Φοίνικας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (12-5) και στη συνέχεια ο Καϊσλασάλο με άσσο διαμόρφωσε το 13-5. Ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τη διαφορά να αυξάνετε και τους παίκτες του να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Φιλανδού και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους… πέντε (14-9), ενώ ο Εβάντρο έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου ανεβάζοντας το σερί του Παναθηναϊκού στο 1-5 (14-10).  Ο Γιορντάνοφ με δύσκολη επίθεση έκανε το 17-14 και στη συνέχεια το πείσμα των πρασίνων έφερε την μείωσε στον πόντο έπειτα το μπλοκ του Βούλγαρου πάνω στον Παπαδόπουλο (17-16). Ο Παβλίσεβιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ αφού είδε την ομάδα του να χάνει μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα μία διαφορά έξι πόντων. Ο Γιορντάνοφ με άσσο ισοφάρισε σε 18-18. Με δύο άσσους του διαγώνιου του Παναθηναϊκού οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 18-20. Το σερί της ομάδας των πρασίνων συνεχίζεται καθώς ο Πελεκούδας με μπλοκ πάνω στον Βουλκίδη έφερε τη διαφορά στο +3 (18-21). Ο Βουλκιδης μείωσε σε 21-23 με επίθεση πρώτου χρόνου. Ο Πανταλέων με πρώτο χρόνο έκανε το 22-25 και ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1 στα σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπλοκ του Φίλιο πάνω στον Γιορντάνοφ 1-0.  Το 3-0 ήρθε μετά από δύο συνεχόμενα μπλοκ τόσο από τον Βραζιλιάνο του Φοίνικα όσο κι από τον Καϊσλασάλο. Ο Φίλιο με άσσο έκανε το 5-2 για το «Πειρατικό». Με άσσο ο Πελεκούδας μείωσε σε 8-7 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ράπτης με άσσο ισοφάρισε σε 10-10 σε ένα σετ πολύ ανταγωνιστικό κι από τις δύο πλευρές. Κακή επίθεση του Φιλανδού 10-11. Ο Πανταλέων με δύο… δικούς του πόντους έφερε τους φιλοξενούμενούς στο +3 (10-13). Κόντρα επίθεση από τον νεαρό Ανδρεόπουλο 10-14. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 12-16. Ο Ράπτης μετά από φάση διαρκείας έκανε το 12-17, μέσα σε αποδοκιμασίες από την εξέδρα, καθώς ζητούσε παράβαση σε προηγούμενη φάση. Ο Εβάντρο πήρε το μπλοκ άουτ για να μειώσει σε 17-20, όμως στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ έκανε το 17-21. Ο Καϊσλασάλο μείωσε σε 20-22 και στη συνέχεια ο Φίλιο έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις (20-23). Ο Παπαδόπουλος με επίθεση στην κόντρα το 22-23 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γιάκομπσεν έκανε με έξυπνο πλασέ το 22-23 και ο Εβάντρο στη συνέχεια μείωσε σε 23-24. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο διαμόρφωσε το 23-25 και το 0-2 για τον Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ, έχοντας μάλιστα και καλή ψυχολογία και προηγήθηκαν στο σκορ με 2-4 έπειτα την επίθεση του Γιορντάνοφ. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 3-4 με μπλοκ άουτ. Ο Βουλκίδης ισοφάρισε σε 4-4 με μπλοκ πάνω στον Ράπτη. Ο Φίλιο με άσσο έκανε το 6-4. Ο Μήλης με άσσο έκανε το 8-5, καθώς προηγουμένως είχε πάρει τη θέση του Καϊσλασάλο. Ο Αδάμ σε διεκδίκηση πάνω στον φιλέ πήρε τον πόντο για το 10-6 και ο Φοίνικας ξέφυγε με τέσσερις πόντους. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 11-6. Ο Εβάντρο σε μία δύσκολη επίθεση έκανε το 14-10 και στη συνέχεια ένα σερβίς του Εβάντρο άναψε… φωτιές. Οι Συριανοί ζήτησαν άσσο, ο διαιτητής έδειξε άουτ κι ο Βραζιλιάνος διαμαρτυρήθηκε έντονα. Αρχικά ο κ. Μυλωνάκης έδειξε διπλή κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Εβάντρο, ενώ στον αγωνιστικό χώρο μπήκε να διαμαρτυρηθεί και ο πρόεδρος της ομάδας κ. Αρβανίτης. Το παιχνίδι διεκόπη για μερικά λεπτά έπειτα τις έντονες διαμαρτυρίες από τους Συριανούς. Ο Εβάντρο μετά τα όσα προηγήθηκαν αποβλήθηκε τόσο από το σετ όσο κι από το ματς. Ο Παπαδόπουλος πήρε τον πόντο στην επανέναρξη του αγώνα 15-11. Ο Μήλης στην μεγάλη διαγώνιο το 16-12. Ο Βουλκίδης πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-15. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Ράπτη 19-15 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Βουλκίδη 20-15. Μπλοκ του Γιάκομπσεν πάνω στον Φωτιάδη 20-17. Ο Μήλης μετά την είσοδος του Λέσκοφ στον αγωνιστικό χώρο το 22-19. Ο Ανδρόπουλος με μπλοκ πάνω στον Μήλη 22-21. Ο Πανταλέων με μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο έκανε το 22-23 και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ.  Άσχημη επίθεση από τον Παπαδόπουλο 22-24. Με άσσο από τον Ράπτη το σκορ έγινε 22-25 και ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη μέσα στη Σύρο με 0-3.