Η ομάδα της Σύρου επικράτησε με 1-3 στο εκτός έδρας ματς με την Κομοτηνή

Στο… χέρι του η τέταρτη θέση

Το «Πειρατικό» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ομάδα της Κομοτηνής με 1-0 σετ, ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια και γύρισε το ματς σε 1-3. Μία νίκη η οποία φέρνει τον Φοίνικα πιο κοντά στην τέταρτη θέση καθώς πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Ηρακλή θα τερματίσει πίσω από Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Οι Συριανοί αγωνίσθηκαν στο ματς με τον Νίκο Μήλη βασικό ο οποίος πήρε τη θέση του τιμωρημένου Εβάντρο. Επίσης ο Φινλανδό Καϊσλασάλο γύρισε από διαγώνιος σε ακραίος, έπειτα τις οδηγίες του Ράτκο Παβλίσεβιτς. Ο Τεχνικός του Φοίνικα με τις αλλαγές αυτές θέλησε να καλύψει όσο καλύτερα γίνεται το κενό της μη συμμετοχής του Βραζιλιάνου. Οι παίκτες του «Πειρατικού» χρειάστηκαν μόλις ένα σετ για να προσαρμοστούν στις αλλαγές και από το δεύτερο σετ έδειξαν πάρα πολύ καλά στοιχεία.

Η Κομοτηνή προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε την πίεση και υστέρησε επιθετικά. Στο 4ο σετ βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο Δαλδαβερένης. Η ομάδα της Ροδόπης έμεινε στους 5 βαθμούς και στην τελευταία θέση και περιμένει τα πλέι άουτ για να διεκδικήσει την παραμονή της.

Η Κομοτηνή μπήκε δυνατά στον αγώνα με τους Φερέλ και Δαλακούρα να κυριαρχούν και με σερί 3-0 να δίνουν προβάδισμα 16-11. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και με το χαμένο σερβίς του Φίλιο έκλεισε το σετ 25-20 για την Κομοτηνή.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε την αντεπίθεση του από το 9-9 του 2ου σετ όταν ο Βουλκίδης και ο Φίλιο έφεραν σερί 3-0 για το 12-9. Με δύο άσσους του Μήλη το σκορ ανέβηκε στο 16-10 και το σετ έκλεισε 25-17 με τον πόντο του Μήλη.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου Φοίνικας έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 13-10. Η Κομοτηνή ισοφάρισε με τον Δλαακούρα 16-16 αλλά το σερβίς του Καϊσλασάλο έφερε άσσο και τρία «πέναλτι» από Μήλη, Φίλιο που με συνολικό σερί 4-0 έκαναν το 20-16. Ο Φερέλ μείωσε σε 20-17 αλλά ο Φοίνικας με νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Φίλιο έκλεισε το σετ 25-17.

Αμφίρροπο μέχρι το 13-13 ήταν το 4ο σετ με την Κομοτηνή να δίνει μάχη για την ισοφάριση όμως ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του ακραίου Καϊσλασάλο και άσσο του Παπαδόπουλου ξέφυγε 16-13. Ο Μπουφίδης με άσσο μείωσε για την Κομοτηνή 20-16 και ο Φοίνικας με νέο σερί 5-0 έκλεισε το σετ 25-16 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Ξέρουμε ότι κοιτάμε τα πλέι άουτ και δοκιμάζουμε πράγματα. Ελπίζω ο τραυματισμός του Θάνου Μαρούλη να μην είναι σοβαρός. Κάναμε λάθη γιατί αλλάζουμε κάποια πράματα και είναι δική μου ευθύνη. Ψάχνουμε να βρούμε τα κατάλληλα σχήματα για να είμαστε έτοιμοι».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την προσπάθεια. Αξίζουν συγχαρητήρια και στο νεαρό διαγώνιο μας για την εμφάνιση του. Η αντίπαλη ομάδα έπαιξε διαφορετικά αλλά εμείς παρουσιάστηκαμε πολύ καλοί και πήραμε το τρίποντο. Είναι δύσκολο καθώς οι ομάδες εχουν κάποια κενά και οι αθλητές χάνουν το κίνητρο τους. Οι στόχοι μας σαν Φοίνικας είναι να φτάσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά».

4ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 16-25

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 7 (7/17επ., 57%υπ., 50%αρ.), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φερέλ 7 (6/16, 1 μπλοκ), Μπουφίδης 4 (2/5, 2 άσσοι), Σεβτσόβ 17 (15/33, 2 άσσοι, 67%υπ.), Αν.Δαλακούρας 9 (7/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 68%υπ., 48%αρ.), Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Δαλδαβερέμης, Μπανιώτης.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (4/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λέσκοφ 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (3/6, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 11 (10/18, 1 άσσος, 45%υπ., 18%αρ.), Παπαδόπουλος 10 (5/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 41%αρ.), Μήλης 23 (21/26, 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 60%υπ., 45%αρ.), Φωτιάδης, Κιόσης.

*Οι πόντοι της ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 5 άσσοι, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και τερμάτισε πρώτος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο ιστορικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και στον τελευταίο του αγώνα στην κανονική περίοδο εξασφάλισε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η αναμέτρηση πέρασε στην ιστορία ως η πρώτη που εφαρμόστηκε το video check που προμηθεύτηκε η ΕΣΑΠ από την ιταλική εταιρεία sports data και ήταν διαφωτιστικό για όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ηττήθηκε αλλά απέδειξε πως πλέον είναι ισοδύναμος με τον Ολυμπιακό και το φινάλε του πρωταθλήματος προμηνύεται συγκλονιστικό.

Αν μάλιστα ο δικέφαλος αξιοποιούσε το προβάδισμα 22-17 στο 3ο σετ ίσως ο αγώνας να είχε διαφορετική εξέλιξη. Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν νίκησε με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάρει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο αλλά από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το 3ο σετ 27-25 εξασφάλισε και την πρωτιά μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το 4ο σετ. Ο αγώνας είχε ένταση στο φινάλε του 3ου σετ όταν χρεώθηκε με υπέρβαση ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ (έφερε τη μπάλα μέσα από το αντίπαλο τερέν και επίσης πατούσε και στο αντίπαλο τερέν στην προσπάθεια του).

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν το video check αλλά για παρόμοιες παραβάσεις δεν προβλέπεται η χρήση του ωστόσο φάνηκε ξεκάθαρα η διπλή παράβαση. Χαρακτηριστική ήταν και η δήλωση του προπονητή του ΠΑΟΚ Σάκη Ψάρρα: «Πρέπει να δουλέψουμε σωστά το μεγάλο πλεονέκτημα του video check. Πρέπει να δούμε πρώτα τα δικά μας λάθη στο 22-17 και μετά να μιλήσουμε αν υπάρχουν λάθη των διαιτητών».

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο τα εξής: «Γνωρίζαμε καλά ότι ο ΠΑΟΚ θα έρθει προετοιμασμένος για να χτυπήσει αυτό το παιχνίδι. Για εμάς είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Εκτός από το πρώτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ δυνατός στο σερβίς αλλά ήταν πολύ σημαντικό ο τρόπος που αντιδράσαμε στο τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλός μας βρισκόταν μπροστά. Καταφέραμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι μέχρι τον τελευταίο πόντο του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνουμε αυτή τη μεγάλη νίκη».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας είπε: «Ο κόσμος και ειδικά ο κόσμος του ΠΑΟΚ είδε πως η διαφορά του Α΄ γύρου μεταξύ των δύο ομάδων δεν υπάρχει πια. Κρατάμε την τεράστια βελτίωση που έχουμε δείξει και να είστε σίγουροι πως στα ματς των τίτλων θα είμαστε ακόμα καλύτεροι. Υπόσχομαι ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση. Κάποια λάθη στο 3ο σετ έδωσαν δικαίωμα στον Ολυμπιακό να γυρίσει το σετ. Το βίντεο τσεκ πρέπει να το κάνουμε σωστά. Πρέπει να υπάρχει και στον ημιτελικό του κυπέλλου. Πρώτοι κάναμε εμείς τα λάθη στο 3ο σετ. Πρέπει να δούμε πρώτα τα δικά μας λάθη μετά το 22-17 και μετά να μιλήσουμε για πιθανές ευθύνες των διαιτητών εάν υπάρχουν».

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 27-25, 25-15) σε 110΄.

Διαιτητές: Θεμελής, Βουδούρης.

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-21
3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 27-25
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Σμαραγδής 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3), Σμιτ 23 (17/27, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1/3), Αλεξίεφ 15 (15/23, 29%υπ., 16%αρ.), Ραουβέρντινκ 14 (12/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 26%υπ., 21%αρ.) / Στεφάνο (λ. - 67%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1), Παπαλεξίου 1 (1/1).

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (10/15επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/21, 3 άσσοι, 46%υπ., 29%αρ.), Φιλίποβ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9, 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/10, 46%υπ., 31%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 5 (5/9, 45%υπ, 27%αρ.), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Μπούτος.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Η ΑΕΚ το προβάδισμα, η Κηφισιά τη νίκη με 3-1 σετ

Την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς και μάλιστα στο Μετς επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ εξασφαλίζοντας την 6η θέση στη βαθμολογία, ενώ διατηρεί και ελπίδες ακόμα και για την 5η θέση εφόσον ο Παμβοχαϊκός ηττηθεί από τον Ηρακλή και την τελευταία αγωνιστική η Κηφισιά νικήσει τον Παναθηναϊκό με τρίποντο.

Η ΑΕΚ ήθελε νίκη ακόμα και με 3-2 σετ για να εξσφαλίσει την 8η θέση αλλά δεν τα κατάφερε. Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και γνώρισε την ήττα παρότι και στο 4ο σετ έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Το σοβαρό είναι ο τραυματισμός του διαγώνιου της Ηρακλή Παπαδόπουλου ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του.

Η Κηφισιά έκανε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση με σταθερή υποδοχή και υπεροχή στην επίθεση. Ξεχώρισαν τα 6 μπλοκ του Ρεκ αλλά και η καλή απόδοση Χαντ, Λάανε.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας είπε: «Δυστυχώς δεν είχαμε την διάρκεια που περίμενα μετά την εμφάνιση που είχαμε κάνει στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού. Υστερήσαμε στην επίθεση και κυρίως στο σάιντ άουτ. Η Κηφισιά είναι πολύ ποιοτική ομάδα και δε νίκησε τυχαία τον Ολυμπιακό. Επί πλέον αγωνίζονταν χωρίς βαθμολογική πίεση σε σχέση με μας που θέλαμε τη νίκη. Αυτό που θέλω είναι να μην έχει κάτι σοβαρό ο Παπαδόπουλος. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας για την 8αδα και θα παλέψουμε ακόμα και το ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για να πετύχουμε το στόχο μας».

Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Άκης Κάπελλας δήλωσε: «Θεωρώ ότι ήταν μία δίκαιη νίκη για την ομάδα μου. Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού ήμασταν απελευθερωμένοι όσον αφορά τον ψυχολογικό τομέα. Από την άλλη μεριά η ΑΕΚ είχε το άγχος της νίκης για να σιγουρέψει την είσοδό της στα πλέι οφ. Ήταν νευρικό παιχνίδι με αρκετά λάθη. Εμείς στις κρίσιμες φάσεις δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και φτάσαμε στη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας ενόψει των της συνέχειας».

4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25

ΑΕΚ (Ακης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.